Banky v Česku jsou jako stádo

10. července 2008, 11:24 - Petra Pelantová
10. července 2008, 11:24

Odcházející šéf Global Payments Europe mluvil...

Celý podtitul: Odcházející šéf Global Payments Europe hovořil s týdeníkem EURO o situaci na českém finančním trhu a o svém dalším působení.

Hlavní dodavatel bezhotovostních plateb pro banky a finanční instituce v České republice, společnost Global Payments Europe (GPE), změnila vedení. Na konci května opustil křeslo generálního ředitele pro střední a východní Evropu Petr Sedláček. Vystřídal ho Kanaďan James Hicks. „Důvody odchodu jsou daleko více osobní než pracovní. Seděl jsem na jedné židli sedm let a potřeboval jsem změnu,“ uvedl pro týdeník EURO třiačtyřicetiletý Sedláček. Během léta se chce rozhodnout, kam zamíří. Výběr má ale mírně omezený. „Nesmím dva roky pracovat pro přímou konkurenci Global Payments,“ vypráví. Musel proto podepsat poměrně obsáhlý seznam firem, které mu jsou zapovězeny. Mezi nimi ovšem nejsou banky ani pojišťovny. Jaké své další působiště¨si vybere , ale tají; prý zvažuje několik nabídek. „Pokud bych si mohl vybírat, chtěl bych, aby nová práce měla regionální anebo mezinárodní prvek,“ uvažuje vystudovaný ekonom.
Za jeho kariéru ho prý několik známých přesvědčovalo, ať zkusí politiku, že by tam určitě našel uplatnění. „Myslím, že ne. Neuměl bych nebo bych nebyl schopen té míry kompromisu, kterou politika vyžaduje,“ odmítá své politické angažmá Sedláček a dodává: „Vlastimil Tlustý nedávno říkal, že to je o tom, mít připravenou plachtu, a když zafouká vítr, tak se tím větrem nechat někam dofouknout. To bych ale já nedokázal.“

RYCHLÁ EXPANZE Sedláček nastoupil v roce 2001 do společnosti Muzo, tehdejšího lídra v poskytování služeb bezhotovostního platebního styku v České republice. V tu dobu ještě byla majitelem firmy Muzo státní Komerční banka. Po její privatizaci do rukou francouzské Société Générale se západní bankéři rozhodli Muzo v roce 2003 prodat zhruba za jeden a půl miliardy korun do rukou americké společnosti Global Payments. Muzo se přejmenovala na Global Payments Europe - dceřinou firmu Global Payments Inc, která je kótovaná na newyorské burze. Dnes má GPE pobočky v sedmi zemích střední a východní Evropy. „Předělali jsme firmu z technologicky orientované, která jenom podporovala zpracovávání platebních karet pro banky působící na českém trhu, na obchodně orientovanou firmu, zaměřenou na expanzi do regionu střední a východní Evropy,“ popisuje Sedláček.
Muzo pak brzy pod hlavičkou GPE získala prvního klienta v Ruské federaci. O rok později už díky koupi společnosti Diginet v Bosně a Hercegovině pokrývala balkánské státy.

VYZKOUŠET SE MUSÍ VŠECHNO Po skončení studií na Vysoké škole ekonomické v Praze nastoupil Sedláček jako čerstvý inženýr ekonomie ve strojírenské fabrice TOS Hostivař. Po revoluci ovšem ihned prchl do finančního sektoru a šest let pracoval pro dnes už neexistující Evrobanku. Další finanční zkušenosti nasbíral při působení jednak ve společnosti Home Credit a také v ČP Leasing – dnes společnosti Credium.
Za svou kariéru ve finančním sektoru vyzkoušel téměř všechno. Pracoval na rozvoji bankovních produktů, sazebnících poplatků, zakládal dceřiné společnosti. Má zkušenosti s marketingem, lidskými zdroji, leasingovými společnosti a samozřejmě platebními kartami. Vyzkoušet se totiž musí všechno, říká.
České bankovnictví hodnotí jako málo soutěživé. „Konkurence není dostatečná, což vede k tomu, že banky se neostýchají účtovat poplatky za služby, za které jim to nepřísluší, nebo alespoň ne v té výši. Pořád si myslím, že tuzemské bankovnictví je příliš drahé,“ míní Sedláček. Kromě toho vidí banky působící na tuzemském trhu jako zbytečně pomalé, pokud jde o zavádění nových produktů. „České banky jsou jako stádo. Když se jedna rozhoupe, tak to udělají všechny. Ale dokud se jedna nerozhodne, je jim jedno, že všude na okolních trzích to mají,“ říká Sedláček a jako příklad uvádí změnu PIN u platební karty přímo v bankomatu. „My jsme tuto službu nabízeli bankám řadu let. Odpověď zněla: nemáme zájem. Jednoho dne se jedna banka rozhodla a do roka to měly všechny banky,“ vypráví.
Při rozlučkové večeři dostal od zaměstnanců GPE pozemek na měsíci a společnou fotku všech lidí, se kterými ve firmě během sedmi let spolupracoval. „Myslím, že jsem po sobě zanechal špičkově fungující firmu, která má do budoucna obrovskou perspektivu úspěchu.“

BOX
Petr Sedláček (43)
Vystudoval VŠE v Praze. Kariéru ve finančním sektoru odstartoval po revoluci v Evrobance. Poté pracoval pro Home Credit a ČP Leasing. V roce 2001 nastoupil do firmy Muzo, která zajišťovala bezhotovostní platby pro finanční instituce v České republice. O dva roky později koupila Muzo firma Global Payments. Ze společnosti Muzo se stala Global Payments Europe a Sedláček usedl do křesla generálního ředitele. Rád hraje golf, je ženatý a má tři děti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár…
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Technologie
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít