Banky to s krizí příliš neumějí

03. února 2010, 13:02 - Martina Martinovičová
03. února 2010, 13:02

Tím, kdo vyslovuje ortel smrti, jsou v čase krize stále častěji banky. Bohužel i ty dokáží dělat kruté přehmaty. Bankrot tak zdaleka nemusí být jen chybou v rozhodování vedení firmy.

Autor: Martin Siebert

Šest a půl tisíce firem loni v Česku poznalo, co je to konec podnikání. Do konkurzu či totálního zmizení je poslali jejich věřitelé, tedy především banky. Podle aktuální analýzy společnosti Creditreform bylo loni podáno o 77 procent více insolvenčních návrhů než v roce 2008. Insolvence postihla téměř pět tisíc firem. Dalších patnáct set insolvenčních návrhů bylo zamítnuto kvůli naprostému nedostatku majetku firmy, což znamená, že dlužník byl rovnou vymazán z obchodního rejstříku. Reorganizace byla povolena pouze u třinácti firem.

Největší firmy podle výše obratu, u kterých byl loni prohlášen úpadek, jsou Moravia Energo oceláře Tomáše Chrenka, Bohemia Crystalex Trading a Kordárna. Následují desítky dalších. Na nárůst úpadků firem měla podle analýzy výrazný vliv kromě ekonomické krize špatná manažerská rozhodnutí. Příkladem může být podle společnosti Creditreform společnost Moravia Energo – obchodník s elektrickou energií. Tato společnost se dostala do finančních potíží, když v létě 2008 za několik miliard korun nakoupila elektřinu s dodávkou v roce 2009 a 2010. Vlivem světové krize a propadu cen elektřiny na burze začaly banky požadovat navýšení garancí, na což firma neměla zdroje. Bylo tedy chybné jen manažerské rozhodnutí o nákupu elektřiny? Nikoliv. Svoji roli sehrály i banky. Konkrétně u Moravia Energo to byly Komerční banka a Unicreditbank. A ty nakonec na krach firmy doplatí – z úvěrů v prvním případě přes miliardu korun a v druhém přes 300 milionů se jim v konkurzním řízení vrátí jen velmi malá část.

Co se s bankami stalo?

Mnozí bankéři prožili nástupem finanční krize šok. V podstatě přes noc se jejich cíle v oblasti růstu objemu poskytnutých úvěrů změnily na snahu je co nejlépe vymáhat. Více než desetileté zkušenosti se správou úvěrů v době rozkvětu ekonomiky jim byly k ničemu. A zkušenosti s tím, jak s portfoliem úvěrů pracovat v době krize, neměli žádné. Získávají je za pochodu. Řada jejich klientů tento pochod nepřežila.

Důvodem nesplácení dluhu je přitom nejčastěji velké zpoždění při splácení faktur za dodané zboží. Krize v tomto případě výrazně změnila vnímání českého podnikatelského prostředí. Podle průzkumu pojišťovny Atradius hodnotí 60 procent českých firem platební morálku jako špatnou, před rokem a půl takto situaci hodnotila jen třetina dotázaných. Znatelně se prodloužila i doba splácení faktur v případech, kdy platební morálka odběratele je posuzována jako dobrá. Zatímco loni na jaře byly platby uhrazeny podle průzkumu v průměru po 32 dnech, dnes je to téměř o polovinu déle.

Hic sunt leones, tady jsou lvi, psávali lidé do map v době, kdy se objevoval svět. Bylo to označení pro neznámá, spíše jen tušená území. Pro letošek se hodí napsat i do bankovních map. Bankovní úředníci totiž rovněž spíše jen tuší, jak by se měli starat o klientské úvěry, které se vlivem recese rychle změnily z kvalitních na problémové.

V době hluboké recese ekonomiky je totiž nesmírně důležité, jak bankéři umí spravovat portfolia firemních klientů, kterým se zhoršuje schopnost splácet. Vyžaduje manažerské týmy se zkušenostmi s řízením úvěrů v krizi.

„Problém špatných úvěrů byl v minulých letech minoritní záležitostí. Špatné staré úvěry zmizely při předprivatizačním čištění velkých bank a s pádem většiny bank malých a špatné nové úvěry díky kvalitnějšímu risk managementu a zejména růstu ekonomiky ve větším měřítku nevznikaly. Takže když nebyla potřeba, týmy neexistovaly,“ říká šéf konzultantského oddělení Deloitte Luděk Niedermayer.

Jednoduše řečeno, předchozích deset let se z poskytování úvěrů stával čím dál tím více jen prodej bankovního produktu, posouzení a hlídání rizika možného nesplacení nebylo na předním místě. Ekonomika šlapala a firmy vesměs prosperovaly. A tak lidé, kteří úvěry dříve prakticky jen prodávali jako produkt, najednou téměř z hodiny na hodinu měli začít dohlížet na to, jak se klientovi daří a zda nebude s úvěrem potíž. A to není snadno proveditelná změna agendy.

„Vybudovat v bankách tým, který je schopný čelit krizi, nebylo se zkušenostmi z posledních dvaceti let možné,“ říká Markéta Stržínková, ředitelka pojišťovny pohledávek Atradius pro střední a východní Evropu. „Podobnou krizi nemohl zažít žádný bankéř, pro všechny je současná situace novou zkušeností, které musejí čelit,“ dodává. Peněžní domy tak přikročily v podstatě k jedinému kroku – výrazně zpřísnily podmínky poskytování úvěrů. To ale klientům, kteří se dostali do problémů se splácením, nepomohlo.

Zkušení už odešli

Bankovní sektor se u nás zkonsolidoval a rozprodal novým majitelům do konce starého tisíciletí. Poté banky nabraly množství nových pracovníků, kteří ale neměli zkušenosti z období konsolidace. „Skutečně – pracovníci bank z 90. let, kteří měli dost zkušeností s řízením úvěrů v krizi, jsou většinou už z bank pryč,“ potvrzuje generální ředitel factoringové firmy Bibby Financial Services Jan Kudera. Kde jsou odborníci, kteří spravovali klasifikovaná portfolia dlužníků bank v devadesátých letech? V

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít