Bankovní domy zvýšily limit pro výhodnější poplatky

27. března 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
27. března 2006, 00:00

EUROPLATKY Evropská komise doporučila bankám, aby svým klientům umožnily posílat europlatby do zahraničí levněji až do částky 50 tisíc eur. Jak se zachovaly české banky? Ušetří menší a střední firmy na poplatcích?

EUROPLATKY Evropská komise doporučila bankám, aby svým klientům umožnily posílat europlatby do zahraničí levněji až do částky 50 tisíc eur. Jak se zachovaly české banky? Ušetří menší a střední firmy na poplatcích? Na základě doporučení Evropské komise mohou banky od února účtovat zvýhodněné poplatky pro přeshraniční transakce v eurech až do výše 50 tisíc eur namísto předchozích 12,5 tisíce. Toto doporučení je závazné pouze pro země eurozóny, tedy ty, které používají jako svoji měnu euro. Test Profitu však ukázal, že všechny oslovené tuzemské banky se tímto požadavkem již od února řídí. Nižší poplatky se ale týkají jen těch odchozích plateb, které splňují standardní parametry. Musí jít o poplatek typu „share“, tedy takový, u kterého odesílatel hradí náklady na své straně a o zbytek se postará příjemce. Číslo účtu by mělo mít mezinárodně standardizovanou formu IBAN, a v platebním příkazu musí být uveden swiftový kód banky příjemce - BIC. Peníze přitom musí odejít pouze do zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP). JAKO JEDEN MUŽ „Klienti bank především z řad středních podniků tak při transakcích v eurech mohou měsíčně ušetřit až několik tisíc korun,“ tvrdí Rajeev Chalisgaonkar, ředitel obchodní divize Commercial Banking Citibank. Tato banka zvýšila limit pro zvýhodněnou platbu v eurech od 1. února. Poplatek činí 250 korun. Cena nad tuto částku se odvíjí od zvoleného typu balíčku služeb. Klienti Komerční banky mohou zase využít takzvanou EuroPlatbu. Tento produkt splňuje výše uvedené parametry, včetně limitu 50 tisíc eur. Jednotná sazba v tomto případě je 225 korun, a to jak pro platby přijaté, tak i odchozí v rámci ze států EHP. Tato jednotná sazba platí pro všechny segmenty klientů, včetně podnikatelů a firem. Pokud úhrada přesáhne padesátitisícový limit nebo nesplňuje základní podmínky, je poplatek 0,9 procenta z částky, nejvýše však 1500 korun. Od února zvýhodnila europlatby pro podnikatele rovněž Raiffeisenbank. Poplatek v rámci zemí EHP je 220 korun. Pro srovnání taxa do jiných zemí činí jedno procento z částky, maximálně 1500 korun u běžných účtů, u balíčků je to 0,9 procenta z posílané sumy, s minimem 300 korun a maximem 1500 korun. Za europlatby v GE Money Bank ušetří všichni ti, kteří používají služby přímého bankovnictví, protože pak zaplatí za převod peněz do již uvedeného limitu 220 korun. Pokud ji však zákazník zadá prostřednictvím obchodního místa, sazba činí 0,9 procenta z částky, maximálně ovšem 1500 korun. NA SLOVENSKO NEJLEVNĚJI

Poněkud členitější poplatek má v případě europlateb Česká spořitelna. Úhrada ve prospěch účtu klienta Slovenské spořitelny je pouze 50 korun, do zemí EHS pak 220 korun. Transakce ve prospěch účtu klienta bank finanční skupiny Erste Bank z Rakouska, Chorvatska a Maďarska (na platebním příkazu musí být uveden BIC Erste Bank & Sparkassen Vienna nebo Erste & Steiermärkische Bank Croatia nebo Erste Bank Hungary) do objemu 50 tisíc euro je zpoplatněna rovněž 220 korunami, ostatní platby pak 350 korunami. Za úhrady do ostatních zemí si Česká spořitelna účtuje jedno procento, v cenovém limitu od 220 do 1500 korun.

Československá obchodní banka si za přeshraniční transakce v eurech počítá 250 korun. Nad padesátitisícový limit pak 0,7 procenta, maximálně 750 korun. U této banky tak objemnější úhrady oproti konkurenci vyjdou podstatně levněji. U eBanky za zvýhodněnou transakci zaplatíte 200 korun. Pro ostatní transakce je strop stanoven na 1500 korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít