Bankovní domy zvýšily limit pro výhodnější poplatky

27. března 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
27. března 2006, 00:00

EUROPLATKY Evropská komise doporučila bankám, aby svým klientům umožnily posílat europlatby do zahraničí levněji až do částky 50 tisíc eur. Jak se zachovaly české banky? Ušetří menší a střední firmy na poplatcích?

EUROPLATKY Evropská komise doporučila bankám, aby svým klientům umožnily posílat europlatby do zahraničí levněji až do částky 50 tisíc eur. Jak se zachovaly české banky? Ušetří menší a střední firmy na poplatcích? Na základě doporučení Evropské komise mohou banky od února účtovat zvýhodněné poplatky pro přeshraniční transakce v eurech až do výše 50 tisíc eur namísto předchozích 12,5 tisíce. Toto doporučení je závazné pouze pro země eurozóny, tedy ty, které používají jako svoji měnu euro. Test Profitu však ukázal, že všechny oslovené tuzemské banky se tímto požadavkem již od února řídí. Nižší poplatky se ale týkají jen těch odchozích plateb, které splňují standardní parametry. Musí jít o poplatek typu „share“, tedy takový, u kterého odesílatel hradí náklady na své straně a o zbytek se postará příjemce. Číslo účtu by mělo mít mezinárodně standardizovanou formu IBAN, a v platebním příkazu musí být uveden swiftový kód banky příjemce - BIC. Peníze přitom musí odejít pouze do zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP). JAKO JEDEN MUŽ „Klienti bank především z řad středních podniků tak při transakcích v eurech mohou měsíčně ušetřit až několik tisíc korun,“ tvrdí Rajeev Chalisgaonkar, ředitel obchodní divize Commercial Banking Citibank. Tato banka zvýšila limit pro zvýhodněnou platbu v eurech od 1. února. Poplatek činí 250 korun. Cena nad tuto částku se odvíjí od zvoleného typu balíčku služeb. Klienti Komerční banky mohou zase využít takzvanou EuroPlatbu. Tento produkt splňuje výše uvedené parametry, včetně limitu 50 tisíc eur. Jednotná sazba v tomto případě je 225 korun, a to jak pro platby přijaté, tak i odchozí v rámci ze států EHP. Tato jednotná sazba platí pro všechny segmenty klientů, včetně podnikatelů a firem. Pokud úhrada přesáhne padesátitisícový limit nebo nesplňuje základní podmínky, je poplatek 0,9 procenta z částky, nejvýše však 1500 korun. Od února zvýhodnila europlatby pro podnikatele rovněž Raiffeisenbank. Poplatek v rámci zemí EHP je 220 korun. Pro srovnání taxa do jiných zemí činí jedno procento z částky, maximálně 1500 korun u běžných účtů, u balíčků je to 0,9 procenta z posílané sumy, s minimem 300 korun a maximem 1500 korun. Za europlatby v GE Money Bank ušetří všichni ti, kteří používají služby přímého bankovnictví, protože pak zaplatí za převod peněz do již uvedeného limitu 220 korun. Pokud ji však zákazník zadá prostřednictvím obchodního místa, sazba činí 0,9 procenta z částky, maximálně ovšem 1500 korun. NA SLOVENSKO NEJLEVNĚJI

Poněkud členitější poplatek má v případě europlateb Česká spořitelna. Úhrada ve prospěch účtu klienta Slovenské spořitelny je pouze 50 korun, do zemí EHS pak 220 korun. Transakce ve prospěch účtu klienta bank finanční skupiny Erste Bank z Rakouska, Chorvatska a Maďarska (na platebním příkazu musí být uveden BIC Erste Bank & Sparkassen Vienna nebo Erste & Steiermärkische Bank Croatia nebo Erste Bank Hungary) do objemu 50 tisíc euro je zpoplatněna rovněž 220 korunami, ostatní platby pak 350 korunami. Za úhrady do ostatních zemí si Česká spořitelna účtuje jedno procento, v cenovém limitu od 220 do 1500 korun.

Československá obchodní banka si za přeshraniční transakce v eurech počítá 250 korun. Nad padesátitisícový limit pak 0,7 procenta, maximálně 750 korun. U této banky tak objemnější úhrady oproti konkurenci vyjdou podstatně levněji. U eBanky za zvýhodněnou transakci zaplatíte 200 korun. Pro ostatní transakce je strop stanoven na 1500 korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít