Bankovní daň bez přidané hodnoty

15. ledna 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
15. ledna 2007, 00:00

Dnešní bankovní trh již téměř v ničem nepřipomíná ten těsně porevoluční. Nově vznikající banky byly tehdy valnou většinou zakládány téměř bez kapitálu, chyběli jim zkušení manažeři a pravidla pro řízení rizik. Velké banky si žily vlastním životem, jejich šéfové se setkávali na pravidelných večeřích s ministrem financí a s guvernérem centrální banky.

Viděli se jako polobozi, kteří táhnou transformaci ekonomiky.

A něčím tak přízemním, jako je obezřetné půjčování peněz a hlídáním toho, zda se vrací, se nezabývali.

Ostatně sami politici vyzývali tehdy všechny banky k tomu, aby pomohly rozjet privatizaci a půjčovaly víc. Ty malé si to vzaly k srdci. K jejich dominovým krachům pak necitlivě a výrazně přispěly jak zákroky centrální banky v podobě zavádění nucených správ, tak vydávaná opatření jejího bankovního dohledu. Nucené správy vedly téměř jednoznačně nikoliv k revitalizaci, nýbrž ke krachu. Nová opatření ještě žijícím bankám jen dál utáhla smyčku, protože je donutila tvořit okamžitě obrovské rezervy na možné budoucí ztráty.

Vyhlášený konsolidační program ČNB, který jim měl ulehčit, už nebyl k ničemu. I když zpráva bankovního dohledu ČNB z roku 1996 hovoří trochu jinak. „Díky provedeným krokům v rámci konsolidačního programu došlo k zásadnímu očištění a ozdravení bankovního sektoru České republiky,“ píše se v ní. S tím se zpětně nedá příliš souhlasit. Nicméně už další větu rozhodně za pravdivou označit lze: „Přijatými opatřeními byly vytvořeny základní podmínky k revitalizaci těch malých a středních bank, které mají předpoklady pro další setrvání v bankovním sektoru“. To se stalo. Podmínky byly vytvořeny tak, že devatenáct bank nedobrovolně skončilo, a těch s předpoklady zůstalo opravdu poskrovnu. To celé spolu s finanční předprivatizační pomocí velkým bankám nás stálo na daních kolem čtyř set miliard korun. Krutá daň za rozběhnutí privatizace - nicméně daň nikoliv z přidané hodnoty, takže si ji nelze odečíst.

Dnešní bankovní trh nic podobného nezažije. Má dokonalý systém řízení rizik a schopný management. A také konečně miliardové zisky - pro své nové, spokojené zahraniční majitele.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít