Bankomatům je čtyřicet let

23. července 2007, 00:00 - (čtk, pk)
23. července 2007, 00:00

VÝROČÍPřibližně každých pět minut je na světě instalován nový bankomat. Dnes jich existuje kolem 1,5 milionu a tempo jejich růstu se zvyšuje. Nejvíce těchto zařízení je v USA - přes 400 tisíc. „Otcem“ bankomatu byl Skot John ShepherdBarron, kterému vadila omezená otevírací doba bank.

VÝROČÍ

Přibližně každých pět minut je na světě instalován nový bankomat. Dnes jich existuje kolem 1,5 milionu a tempo jejich růstu se zvyšuje. Nejvíce těchto zařízení je v USA - přes 400 tisíc.

„Otcem“ bankomatu byl Skot John ShepherdBarron, kterému vadila omezená otevírací doba bank. „Bylo frustrující, že banky měly otevřeno jen mezi 10. a 15. hodinou a pár hodin v sobotu ráno,“ popsal příčinu svého vynálezu. Se svým nápadem přišel k šéfovi banky Barclays a ten z něj byl nadšen (údajně ho přesvědčil během 82 sekund). První automat spatřil světlo světa 27. června 1967 v pobočce banky v severolondýnské čtvrti Enfield. Mohli jej využívat jen vybraní klienti banky, kteří dostali speciální děrné štítky. Po zadání kódu PIN a vložení štítku jim přístroj vydal jedinou bankovku v hodnotě deseti liber. Pokud si chtěli klienti vybrat větší částku, museli použít více štítků. Už tento bankomat byl vybaven „displejem“.

Bankomat v Enfieldu vyvolal opravdové nadšení. Na jeho první veřejné představení se přišlo podívat tolik lidí, že kompletně zablokovali přilehlou ulici. Jen o dva dny později byl instalován druhý bankomat v britské National Westminster Bank.

První bankomaty byly drahé, pomalé a hlučné, a pracovaly jen v off-line režimu (nebyly propojeny s bankou). Bankovky byly uloženy v obálkách, které se musely plnit ručně a často se zasekávaly. První on-line bankomat představila britská Lloyds Bank v roce 1972. Nyní už lze na řadě bankomatů hotovost nejen vybírat, ale také vkládat. Jejich pomocí lze i hradit faktury nebo složenky, dobíjet si kredit mobilního telefonu, měnit PIN platební karty, dozvědět se zůstatek na svém účtu nebo možnosti úvěrů.

V České republice se první bankomat objevil 15. ledna 1989 v pobočce České spořitelny na pražském Václavském náměstí. Pracoval off-line a sloužil jen pro zaměstnance spořitelny. První on-line bankomat v zemích bývalého východního bloku uvedla do provozu v únoru 1992 Komerční banka.

Za posledních deset let se počet bankomatů v České republice více než zdvojnásobil. V současnosti jich mohou Češi k výběru hotovosti využít více než 3100. Jako z jiného světa tak působí zpráva z minulého týdne: Obec Srní, významné turistické centrum na Šumavě, získala svůj bankomat teprve po několikaletém snažení. „Obeslala jsem dvanáct bank, deset odmítlo,“ vzpomíná starostka Ivana Pěčová. Až dosud museli obyvatelé i turisté jezdit za bankomatem 15 kilometrů daleko, což během zimy v horském terénu znamenalo obtížnou cestu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít