Bankomatům je čtyřicet let

23. července 2007, 00:00 - (čtk, pk)
23. července 2007, 00:00

VÝROČÍPřibližně každých pět minut je na světě instalován nový bankomat. Dnes jich existuje kolem 1,5 milionu a tempo jejich růstu se zvyšuje. Nejvíce těchto zařízení je v USA - přes 400 tisíc. „Otcem“ bankomatu byl Skot John ShepherdBarron, kterému vadila omezená otevírací doba bank.

VÝROČÍ

Přibližně každých pět minut je na světě instalován nový bankomat. Dnes jich existuje kolem 1,5 milionu a tempo jejich růstu se zvyšuje. Nejvíce těchto zařízení je v USA - přes 400 tisíc.

„Otcem“ bankomatu byl Skot John ShepherdBarron, kterému vadila omezená otevírací doba bank. „Bylo frustrující, že banky měly otevřeno jen mezi 10. a 15. hodinou a pár hodin v sobotu ráno,“ popsal příčinu svého vynálezu. Se svým nápadem přišel k šéfovi banky Barclays a ten z něj byl nadšen (údajně ho přesvědčil během 82 sekund). První automat spatřil světlo světa 27. června 1967 v pobočce banky v severolondýnské čtvrti Enfield. Mohli jej využívat jen vybraní klienti banky, kteří dostali speciální děrné štítky. Po zadání kódu PIN a vložení štítku jim přístroj vydal jedinou bankovku v hodnotě deseti liber. Pokud si chtěli klienti vybrat větší částku, museli použít více štítků. Už tento bankomat byl vybaven „displejem“.

Bankomat v Enfieldu vyvolal opravdové nadšení. Na jeho první veřejné představení se přišlo podívat tolik lidí, že kompletně zablokovali přilehlou ulici. Jen o dva dny později byl instalován druhý bankomat v britské National Westminster Bank.

První bankomaty byly drahé, pomalé a hlučné, a pracovaly jen v off-line režimu (nebyly propojeny s bankou). Bankovky byly uloženy v obálkách, které se musely plnit ručně a často se zasekávaly. První on-line bankomat představila britská Lloyds Bank v roce 1972. Nyní už lze na řadě bankomatů hotovost nejen vybírat, ale také vkládat. Jejich pomocí lze i hradit faktury nebo složenky, dobíjet si kredit mobilního telefonu, měnit PIN platební karty, dozvědět se zůstatek na svém účtu nebo možnosti úvěrů.

V České republice se první bankomat objevil 15. ledna 1989 v pobočce České spořitelny na pražském Václavském náměstí. Pracoval off-line a sloužil jen pro zaměstnance spořitelny. První on-line bankomat v zemích bývalého východního bloku uvedla do provozu v únoru 1992 Komerční banka.

Za posledních deset let se počet bankomatů v České republice více než zdvojnásobil. V současnosti jich mohou Češi k výběru hotovosti využít více než 3100. Jako z jiného světa tak působí zpráva z minulého týdne: Obec Srní, významné turistické centrum na Šumavě, získala svůj bankomat teprve po několikaletém snažení. „Obeslala jsem dvanáct bank, deset odmítlo,“ vzpomíná starostka Ivana Pěčová. Až dosud museli obyvatelé i turisté jezdit za bankomatem 15 kilometrů daleko, což během zimy v horském terénu znamenalo obtížnou cestu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít