Bankomatům je čtyřicet let

23. července 2007, 00:00 - (čtk, pk)
23. července 2007, 00:00

VÝROČÍPřibližně každých pět minut je na světě instalován nový bankomat. Dnes jich existuje kolem 1,5 milionu a tempo jejich růstu se zvyšuje. Nejvíce těchto zařízení je v USA - přes 400 tisíc. „Otcem“ bankomatu byl Skot John ShepherdBarron, kterému vadila omezená otevírací doba bank.

VÝROČÍ

Přibližně každých pět minut je na světě instalován nový bankomat. Dnes jich existuje kolem 1,5 milionu a tempo jejich růstu se zvyšuje. Nejvíce těchto zařízení je v USA - přes 400 tisíc.

„Otcem“ bankomatu byl Skot John ShepherdBarron, kterému vadila omezená otevírací doba bank. „Bylo frustrující, že banky měly otevřeno jen mezi 10. a 15. hodinou a pár hodin v sobotu ráno,“ popsal příčinu svého vynálezu. Se svým nápadem přišel k šéfovi banky Barclays a ten z něj byl nadšen (údajně ho přesvědčil během 82 sekund). První automat spatřil světlo světa 27. června 1967 v pobočce banky v severolondýnské čtvrti Enfield. Mohli jej využívat jen vybraní klienti banky, kteří dostali speciální děrné štítky. Po zadání kódu PIN a vložení štítku jim přístroj vydal jedinou bankovku v hodnotě deseti liber. Pokud si chtěli klienti vybrat větší částku, museli použít více štítků. Už tento bankomat byl vybaven „displejem“.

Bankomat v Enfieldu vyvolal opravdové nadšení. Na jeho první veřejné představení se přišlo podívat tolik lidí, že kompletně zablokovali přilehlou ulici. Jen o dva dny později byl instalován druhý bankomat v britské National Westminster Bank.

První bankomaty byly drahé, pomalé a hlučné, a pracovaly jen v off-line režimu (nebyly propojeny s bankou). Bankovky byly uloženy v obálkách, které se musely plnit ručně a často se zasekávaly. První on-line bankomat představila britská Lloyds Bank v roce 1972. Nyní už lze na řadě bankomatů hotovost nejen vybírat, ale také vkládat. Jejich pomocí lze i hradit faktury nebo složenky, dobíjet si kredit mobilního telefonu, měnit PIN platební karty, dozvědět se zůstatek na svém účtu nebo možnosti úvěrů.

V České republice se první bankomat objevil 15. ledna 1989 v pobočce České spořitelny na pražském Václavském náměstí. Pracoval off-line a sloužil jen pro zaměstnance spořitelny. První on-line bankomat v zemích bývalého východního bloku uvedla do provozu v únoru 1992 Komerční banka.

Za posledních deset let se počet bankomatů v České republice více než zdvojnásobil. V současnosti jich mohou Češi k výběru hotovosti využít více než 3100. Jako z jiného světa tak působí zpráva z minulého týdne: Obec Srní, významné turistické centrum na Šumavě, získala svůj bankomat teprve po několikaletém snažení. „Obeslala jsem dvanáct bank, deset odmítlo,“ vzpomíná starostka Ivana Pěčová. Až dosud museli obyvatelé i turisté jezdit za bankomatem 15 kilometrů daleko, což během zimy v horském terénu znamenalo obtížnou cestu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít