Bankéři si slibují růst pět procent

12. listopadu 2010, 14:19 - Petra Pelantová
12. listopadu 2010, 14:19

Hypotéky

Aktuální statistiky i některé odhady vývoje trhu za celý rok naznačují, že hypoteční trh se už odrazil ode dna. „Odhadujeme, že letošní objem poskytnutých hypoték by mohl překročit loňský rok o zhruba pět procent,“ řekl týdeníku EURO Jan Sadil, šéf Hypoteční banky. V minulém roce přitom banky podle statistik ministerstva pro místní rozvoj rozpůjčovaly na hypotékách takřka 74 miliard korun.
Očekávané zlepšení částečně podporuje aktuální vývoj za první tři čtvrtletí. Za toto období banky ke konci září poskytly hypotéky za 59,7 miliardy, což znamená šestiprocentní meziroční nárůst. Jenže je dobré mít na paměti, že například loni se finanční domy s podobnými odhady vůbec netrefily. Navíc ještě během tohoto léta bankéři zcela pochybovali o tom, zda trh alespoň dosáhne na loňskou úroveň. Podle Sadila ale trhu prospělo zlepšení nálady. „Nejvíce pomohlo, že se přestalo mluvit o tom, že je krize a že je špatná doba,“ tvrdí Sadil a dodává: „Nízké sazby prodeje podpořily, ale určitě nebyly tím, co táhlo trh.“ Šéf Hypoteční banky přitom naráží na ostrou cenovou konkurenci, kdy banky zejména ve třetím čtvrtletí podstatně stlačily sazby dolů. Zatímco v první polovině roku neklesla průměrná sazba poskytnutých hypoték pod pět procent, ke konci září dle ukazatele Fincentrum Hypoindex činil průměrný úrok zhruba 4,5 procenta.
Odhady Hypoteční banky týkající se vývoje za celý rok sice nejsou nijak výjimečné, mohly by ale být průlomové ze zcela jiného pohledu. Hypoteční banka totiž patří do skupiny ČSOB, kterou vlastní belgická KBC. Jelikož se KBC rozhodla poslat část ČSOB na burzu, bylo zcela běžné, že nikdo ze skupiny ČSOB posledních několik měsíců zásadně nekomentoval jakýkoli budoucí vývoj. Skupina se nevyjadřovala ani k věcem, které se vstupem na burzu vůbec nesouvisely, dokonce ani když šlo o třeba již veřejné informace, jež banka běžně uváděla ve výsledcích hospodaření. Teprve Hypoteční banka nyní udělala výjimku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít