Bankéři si slibují růst pět procent

12. listopadu 2010, 14:19 - Petra Pelantová
12. listopadu 2010, 14:19

Hypotéky

Aktuální statistiky i některé odhady vývoje trhu za celý rok naznačují, že hypoteční trh se už odrazil ode dna. „Odhadujeme, že letošní objem poskytnutých hypoték by mohl překročit loňský rok o zhruba pět procent,“ řekl týdeníku EURO Jan Sadil, šéf Hypoteční banky. V minulém roce přitom banky podle statistik ministerstva pro místní rozvoj rozpůjčovaly na hypotékách takřka 74 miliard korun.
Očekávané zlepšení částečně podporuje aktuální vývoj za první tři čtvrtletí. Za toto období banky ke konci září poskytly hypotéky za 59,7 miliardy, což znamená šestiprocentní meziroční nárůst. Jenže je dobré mít na paměti, že například loni se finanční domy s podobnými odhady vůbec netrefily. Navíc ještě během tohoto léta bankéři zcela pochybovali o tom, zda trh alespoň dosáhne na loňskou úroveň. Podle Sadila ale trhu prospělo zlepšení nálady. „Nejvíce pomohlo, že se přestalo mluvit o tom, že je krize a že je špatná doba,“ tvrdí Sadil a dodává: „Nízké sazby prodeje podpořily, ale určitě nebyly tím, co táhlo trh.“ Šéf Hypoteční banky přitom naráží na ostrou cenovou konkurenci, kdy banky zejména ve třetím čtvrtletí podstatně stlačily sazby dolů. Zatímco v první polovině roku neklesla průměrná sazba poskytnutých hypoték pod pět procent, ke konci září dle ukazatele Fincentrum Hypoindex činil průměrný úrok zhruba 4,5 procenta.
Odhady Hypoteční banky týkající se vývoje za celý rok sice nejsou nijak výjimečné, mohly by ale být průlomové ze zcela jiného pohledu. Hypoteční banka totiž patří do skupiny ČSOB, kterou vlastní belgická KBC. Jelikož se KBC rozhodla poslat část ČSOB na burzu, bylo zcela běžné, že nikdo ze skupiny ČSOB posledních několik měsíců zásadně nekomentoval jakýkoli budoucí vývoj. Skupina se nevyjadřovala ani k věcem, které se vstupem na burzu vůbec nesouvisely, dokonce ani když šlo o třeba již veřejné informace, jež banka běžně uváděla ve výsledcích hospodaření. Teprve Hypoteční banka nyní udělala výjimku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít