Banka nečeká příliv malých firem

07. dubna 2003, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
07. dubna 2003, 00:00

Česká exportní banka chce zřídit Fond vývozních rizik ČEB poskytuje i velmi malé vývozní úvěry. Hlavně pro potřeby malých a středních firem má sloužit nový fond. Přibližně pětinu klientely České exportní banky (ČEB) tvoří středně velké a malé firmy.

Česká exportní banka chce zřídit Fond vývozních rizik

ČEB poskytuje i velmi malé vývozní úvěry. Hlavně pro potřeby malých a středních firem má sloužit nový fond.

Přibližně pětinu klientely České exportní banky (ČEB) tvoří středně velké a malé firmy. Banka, která exportérům poskytuje státem zvýhodněné financování, pro ně připravuje další služby, ale nepředpokládá, že by se výrazně zvýšil podíl těchto klientů. „Spíš zaznamenáme jejich větší fluktuaci. Když se nám podaří některý malý nebo střední podnik takzvaně nastartovat, sáhnou po něm komerční banky nebo se stane velkou firmou,“ uvedl generální ředitel ČEB Tomáš Révész. Handicapem banky je, že nemá pobočkovou síť. „Pro vývozce z Opavy není tak jednoduché třeba třikrát do týdne dojet do Prahy kvůli profinancování vývozu,“ konstatoval Révész. Banka se zabývá nejen složitými a velkými projekty, ale podle Révésze profinancovala snad nejmenší vývoz z Česka do Rakouska ve výši deset tisíc eur. Pro zintenzivnění státní podpory vývozu bude ČEB spolupracovat s exportéry také formou náročného strukturovaného financování vývozu investičních celků. Tuzemským exportérům to umožní zapojit se do dodávek pro velké mezinárodní projekty - ať už jako hlavní dodavatelé, nebo jako subdodavatelé. Dále to bude projektové financování v projektech a teritoriích, kde není možné dosáhnout zajištění návratnosti financí jinými prostředky. V květnu na valné hromadě navrhne vedení banky zřídit Fond vývozních rizik. Ten bude financován z vlastních zdrojů ČEB. Banka tak bude moci převzít část rizika za vývozce, který tak bude muset vázat méně finančních prostředků. Fond vývozních rizik tak má fungovat v případech záruk za nabídku na účast ve veřejné soutěži a snížení zajištění spoluúčasti na majetkové újmě při pojištění u Exportní garanční a pojišťovací společnosti, a to zejména u malých a středních podniků. Vloni banka zaznamenala pokles objemu podepsaných smluv na 15,6 miliardy korun (v roce 2001 to bylo dvacet miliard). Důvodem je pokles poptávky hlavně po investičním zboží na světovém trhu. Podepsané smlouvy profinancovávají vývozy do cukrovarů, letadel a lokomotiv do Turecka, Číny, Alžírska, Íránu a Itálie. Letos počítá ČEB s pětiprocentním nárůstem úvěrů.

Vývozní úvěry podle cílové země v roce 2002

země EU 0,3 %

přechodové ekonomiky 29,4 %

rozvojové ekonomiky 23,9 %

země SNS 23,6 %

centrálně řízené ekonomiky 0,7 %

vyspělé země mimo EU 22,1 %

Vysvětlivky: Země EU = SRN, Rakousko Přechodové ekonomiky = Srbsko, Černá hora, Slovensko Rozvojové ekonomiky = Filipíny, Írán, Alžírsko Země SNS = Ruská federace Centrálně řízené ekonomiky = ČLR Vysp. země mimo EU = Turecko, Švýcarsko, USA

PRAMEN: ČEB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít