Article, show

Bang! Bang! Soudce Shooter úřadoval

30. května 2012, 16:24 - Petr Kolář
30. května 2012, 16:24

Věci veřejné

Česko definitivně našlo novou superstar. Stal se jí poměrně nečekaně představitel v poslední době tolik kritizované justice. Mladý soudce Jan Šott totiž držel celý proces s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou suverénně ve svých rukou a v pátek vynesl nad oběma přelomové verdikty. Dlouholetý superguru Věcí veřejných dostal 18 měsíců podmíněně se zkušební dobou na dva a půl roku. Škárku, který Bártu z uplácení nařkl, poslal soudce Šott rovnou na tři roky do vězení natvrdo. Nikoli však za přijetí úplatku, ale za podvod. Šott totiž v odůvodnění rozsudku konstatoval, že Škárka peníze od Bárty vylákal, aby ho mohl zdiskreditovat, a navíc celou dobu chladnokrevně lhal.
Tím ale muž, kterého na internetu vzápětí mnozí překřtili na Soudce Shootera, neskončil. Zároveň totiž vzbudil mezi právníky pozdvižení a kontroverzní debaty tím, že Škárkovi zakázal na deset let práci poslance. K tomu doporučil policii, že by se měla opětovně zabývat rolí Kristýny Kočí, která dosud v případu vystupovala jen jako svědkyně. Její vyjádření byla podle Šotta „nevěrohodná až komická“ a i Kočí se podle soudce mohla přijetím půjčky a jejím následným použitím proti Bártovi dopustit trestného činu. Mimochodem udělením trestu pro Škárku překonal požadavky státní zástupkyně Hany Vrbové. Ta totiž chtěla pro oba „jen“ podmínku. To vše navíc Jan Šott zvládl odůvodnit velmi jasným a i pro laiky srozumitelným jazykem. Už to, že po celou dobu procesu mohly být v síni kamery a přenášet dění u soudu on-line bylo svým způsobem přelomové. Šott si za tím stál, i když za to zpočátku schytával kritiku. Například od prezidenta Václava Klause, který to označil za „absurdní reality show“ a „ničivý prvek vůči politickému systému v České republice“. Šott opáčil, že veřejné projednávání je aspoň transparentní a také nejlepší sebeobrana, kdyby ho snad chtěl někdo ovlivňovat. Soudce obvodního soudu pro Prahu 5 si počínal sebevědomě od počátku procesu. Hned v první den líčení vmetl do tváře Bártovi, že „problém je v tom, že když poslancům nabízíte, jak jim budete finančně k dispozici, tak ovlivňujete jejich jednání“. Jak tehdy popsala MF Dnes, Bárta si v tu chvíli začal „mnout prsty u pravé ruky a poklepávat na hrazení stupínku“, protože „tohle evidentně nečekal“. Později soudce nerozhodilo ani to, když se jedna z přísedících do Lidových novin rozhovořila krajně opovržlivě o aktérech procesu a Šott ji musel z dalšího jednání okamžitě vyloučit a nahradit někým jiným.
Sám Šott přiznával, že soud s Bártou a Škárkou je za šest let jeho soudní praxe „pokud jde o rozsah této kauzy, o mediální prezentaci, zájem i sledovanost, samozřejmě ta nejzávažnější věc“. V minulosti přitom odsoudil například člena Berdychova gangu Tomáše Půtu za útok na posádku záchranné služby, trojici policistů, kteří vyhrožovali duševně nemocnému muži smrtí či dal podmínku bývalému šéfovi Středočeské galerie Janu Třeštíkovi za to, že chtěl protizákonně, byť v dobré víře, vyvézt obraz Pabla Picassa. „Ostych to ve mně nevzbudilo, na druhou stranu že bych poskakoval po budově soudu a vyhazoval tento spis do vzduchu… Žádnou zvláštní radost jsem z toho také neměl,“ popsal před časem Právu, zda měl z ostře sledované politické kauzy při jejím přidělení radost, nebo spíše ostych.
Bárta i Škárka se po verdiktu „Soudce Shootera“ na místě odvolali. Dlouholetý superguru VV ve své straně pozastavil členství a vzdal se funkce šéfa poslaneckého klubu. Ke složení poslaneckého mandátu se bezprostředně po rozsudku neměl, byť to den předtím v ČT naznačoval. Jeho spolustraníci krátce po vynesení verdiktu řešili, jak se pokusit stranu nabarvit narůžovo odstraněním nejviditelnějších Bártových spojenců (Radek John) a dosadit na jejich místa Karolínu Peake a její spojence. To sice může být dobrá zpráva pro ODS, TOP 09 a vládu vůbec, véčkařům to ale z klinické smrti pomůže jen stěží. Nehledě na to, že Bárta ani bez funkcí svůj vliv úplně neztratí. Ani Škárka se mandátu vzdát nechce a právníci se přou, zda Šottův desetiletý zákaz výkonu poslanecké funkce platí, či nikoli. Zvlášť když je rozsudek nepravomocný. „Radost“ ze Škárky musí mít především Jiří Paroubek, který ho před časem zlanařil ke spolupráci se stranou LEV21.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít