Banány zadarmo

31. října 2012, 12:00 - Pavel Páral, Euro
31. října 2012, 12:00

Odborář Zavadil by podle vlastních slov raději stál frontu na banány než na úřadu práce. Tímto svým výrokem navázal na ne tak dávnou větu, v níž tvrdil, že současná Nečasova vláda je nejhorší českou vládou od roku 1948.

Pomiňme, že Jaroslav Zavadil stejně jako ostatní odboroví funkcionáři před úřadem nikdy stát nebude. A to nikoli kvůli tomu, že by jejich práce byla nepostradatelná, ale proto, že požívají poněkud sporné ochrany ze zákona a nejde je propustit, kvůli čemuž pak v případě potíží podniků skončí na dlažbě schopnější člověk, či matka samoživitelka.

Pomiňme i to, že v jím vzývané době reálného socialismu by tu frondu na banány taky nestál, protože odborářští šéfové tehdy využívali privilegia tajných vládních prodejen, kde se nakupovalo bez problémů. Problémy s nakupováním by neměl ani v případě, že by už nebyl odborář, ale jako jeho stejnojmenný komunistický předchůdce seděl v Moskvě jako velvyslanec.

Mentální nedostatečnost prokazovaná těmito výroky spočívá spíše v tom, že v dobách front na banány by ho ani ve snu nenapadlo svolávat demonstraci na Václavské náměstí. A pokud přece jenom, měl by velmi rychle jiné starosti než shánění tropického ovoce.

Anketa

Jaký máte názor na oznámenou protivládní demonstraci 17. listopadu?

zúčastním se   9% sympatizuji s ní   36% nesouhlasím s ní   56%

V anketě hlasovalo 286 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

Je otázkou, zda to pánové odboráři s tím heslem „Demokracie vypadá jinak“ trochu nepřepískli. Se svou rétorikou totiž odkazují na období, kde ta demokracie fakt jinak vypadala a někteří ji za demokracii ani moc neoznačovali.

Dá se dokonce předpokládat, že velká část těch, kteří na to Václavské náměstí nakonec dorazí, nesdílí Zavadilovy preference státního uspořádání. Naštvanost lidí lze chápat stejně jako leckterá ostrá vyjádření na vládní adresu, byť občas vycházejí ze zkreslených představ a nedostatečných informací.

A mimochodem, Zavadil možná netuší, že za komunistů by byl rozpočtový deficit zcela nulový, protože i oni ctili mantru vyrovnaných rozpočtů. Když bylo třeba, zvedli se daně státních podniků třeba na sto dvacet procent a vesele jsme prožírali fabriky postavené za Bati či Kolbena. Je tak trochu zvláštní, ta neznalost nedávné historie, s níž se socialističtí souputníci předsedy Zavadila po téhle daňové cestě hodlají také po vítězných volbách vydat. Nic netuše, že vede tam, kde jsou nejen fronty na banány, ale i ty na úřadech práce, protože oběd zadarmo se na světě nikdy nepodával a podávat nebude.


Další komentáře Pavla Párala:

Do Vyškova s ním

Zelená cesta do pekla

Bulík na nose


Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít