Banány za ropu

19. listopadu 2008, 13:21 - David Kasl
19. listopadu 2008, 13:21

Švýcarsko střední Ameriky je krok před vstupem do projektu Petrocaribe

Ještě před rokem a půl se kostarický prezident Óscar Arias ostře ohrazoval proti vnitřní politice svého venezuelského protějšku a označoval postupy Huga Cháveze za „negaci demokracie“. Jak ale během letošního roku stoupala cena ropy, kritický postoj držitele Nobelovy ceny míru z roku 1987 se měnil, až Arias na podzim dospěl k postoji opačnému a Kostarika 30. října poslala Chávezovi oficiální žádost o vstup do ropné aliance Petrocaribe.
Důvody jsou prosté: od ledna do dubna utratila Kostarika za ropu 838 milionů dolarů, o 88 procent více než ve stejném období vloni. Letos země odhaduje náklady na dovoz v souhrnné výši 2,2 miliardy dolarů. A jak prohlásil Arias v Evropském parlamentu, „Caracas je čtyři- až pětkrát štědřejší než USA“.

Za procento ročně

Dle Josého Leóna Desantiho, prezidenta kostarické ropné rafinerie Recope, nakupuje Kostarika od Venezuely, která je členem kartelu OPEC od roku 1960, 90 procent ropy, platby přitom mají osmidenní splatnost. Vstupem do aliance Petrocaribe by Kostarika získala výhodnější podmínky, což je v současné době vysychání úvěrových možností více než atraktivní řešení. Při aktuální ceně přibližně 60 dolarů za barel by totiž Kostarika mohla uhradit jen 60 procent každé dodávky do 90 dní a zbytek za 25 let s pouze jednoprocentním ročním úrokem. Pokud by cena ropy v budoucnu opět překročila hranici sto dolarů za barel, procenta by se jednoduše prohodila (40 procent ceny dodávky do 90 dní a 60 procent za 25 let). Petrocaribe svým členům navíc umožňuje splácet část pohledávek prostřednictvím jejich vlastních produktů, jako jsou banány, rýže nebo cukr.
Ve snaze přesvědčit obyvatele své země, kteří jinak s venezuelským lídrem příliš nesympatizují, o potřebě vstoupit s ním do aliance, jde o pádný argument. Přestože Chávezovy bolívarovské projekty schvaluje pouze jeden z 57 poslanců kostarického kongresu, většina více či méně možnost stát se osmnáctým členem aliance Petrocaribe schvaluje.
Dle španělského listu El País chce prezident Arias využít prostředky ušetřené odloženou platbou na rozhýbání kostarické ekonomiky. Její růst by měl být oproti loňsku (7,3 procenta HDP) poloviční. Zároveň se lehce zvýšila nezaměstnanost a snižování chudoby se zastavilo na 17,7 procenta. Inflace se přitom i nadále pohybuje v dvouciferných hodnotách. Mezinárodní krize navíc dopadá na tradiční zdroj kostarických příjmů z cestovního ruchu a exportní aktivity.

Byznys je byznys

Kdyby by za projektem Petrocaribu nestál Hugo Chávez se svými antiamerickými snahami, zřejmě by s ním polemizoval jen málokdo. Mezi kritiky případného vstupu Kostariky do aliance z řad expertů i běžných občanů se ale stalo oblíbenou frází, že „žádný oběd není zadarmo“. Podezřívavý byl i velvyslanec USA v Kostarice Peter Cianchette. „Očekáváme, že dohoda s Petrocaribem bude pouze obchodní smlouvou,“ prohlásil v září pro tamní list La Nación. V témže listu se přitom jeho venezuelský protějšek nechal o dva měsíce později slyšet, že Petrocaribe je jedním z důkazů „nového sociálního uspořádání“, který se Caracas snaží prosadit v celé Latinské Americe.
Arias trvá na tom, že obchod je obchod a že není nikterak odpovědný za to, co Chávez podniká s penězi státní ropné společnosti PDVSA ani jak se staví k potřebám své země. Zda bude Kostarice umožněno využívat Chávezových výhodných dodávek ropy, se rozhodne během summitu Petrocaribu v prosinci. Ve stejné době, kdy by měla vstoupit v platnost smlouva o volném obchodu mezi Kostarikou a USA.

(box)
Ovládne Latinskou Ameriku? Petrocaribe je ropná aliance Venezuely s karibskými a středoamerickými zeměmi, které jsou závislé na dovozu ropy. S iniciativou přišel venezuelský prezident Hugo Chávez v roce 2005, v současnosti je členy třináct států karibského společenství CARICOM (kromě Barbadosu a Trinidadu a Tobaga), Kuba, Dominikánská republika, Honduras a Guatemala.
Zásoby ropy v celé Latinské Americe tvoří asi deset procent světových, 68 procent z nich přitom produkuje Venezuela. Odhadovanou zásobou asi 80 miliard barelů ropy se řadí za Saúdskou Arábii, Írán, Irák a Kuvajt.
Během tří let dodala Venezuela partnerům v Petrocaribu více než 59 milionů barelů suroviny. Chávez rovněž plánuje vybudovat během tří až šesti let ropovod zásobující mimo jiné Ekvádor, Peru, Chile a Bolívii a postupně ovládnout ropný trh v Jižní Americe.

(mapka)
Kostarika rozloha: 51 100 km2
počet obyvatel: 4 miliony
spotřeba ropy (odhad 2008): 43 tisíc barelů denně

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít