Balíková revoluce vypukne na poštách už v lednu

24. listopadu 2011, 13:59 - Dalibor Dostál
24. listopadu 2011, 13:59

Poslat balík vážící tunu nebo dlouhý tři metry. Anebo dostat zásilku ještě tentýž den, kdy vám ji odesilatel poslal. To vše se stane od ledna i na českých poštách realitou. Česká pošta totiž přichází s velkou balíkovou revolucí a zavádí čtyři typy balíků: „balík na poštu“, „balík do ruky“, „balík express“ a „balík nadrozměr“.

Foto: Profimedia.cz

Po dlouhé době dochází k zásadní změně nabídky produktů, kdy Česká pošta reaguje na přání svých zákazníků.  Jinými slovy standardní službu obchodní balík nahrazuje podstatně lepší „balík do ruky“, „balík na poštu“ je pak vzhledem k rozsáhlé pobočkové síti pošty skutečně ojedinělým produktem na trhu,“ říká generální ředitel České pošty Petr Zatloukal.

Nový bude i způsob, jak bude pošta adresátům oznamovat informaci o balíku. Zákazník obdrží avízo  prostřednictvím SMS či emailu. Zatímco nyní avizuje pošta zásilku až ve chvíli, kdy balík doručuje, nově dostane zákazník informaci již v okamžiku podání zásilky s tím, že mu bude balík doručován druhý den. Lidé tedy budou mít čas se na příjem zásilky připravit, popřípadě mohou prostřednictvím webového formuláře rozhodnout, zda chtějí zásilku doručit jiný den, nebo ji nechat rovnou uložit na nejbližší poště nebo na jiné z 2600 poboček pošty kdekoli v republice. Úspešnost nového způsobu doručování si pošta ověřila v pilotním provozu, kdy tímto způsobem doručila 98 procent zásilek.

Jak budou jednotlivé typy služeb vypadat?

Balík na poštu“ přináší zákazníkovi možnost, zvolit si jednu z 2 600 poboček, na které pak bude jeho zásilka připravena k vyzvednutí již následující pracovní den po podání. Zákazník si tak může vybrat poštu nejenom nejbližší poštu svému bydlišti, ale také třeba pobočku pošty v blízkosti svého pracoviště či v nákupním centru, kde je zvyklý nakupovat. Informaci o doručení budou lidé dostávat výhradně formou SMS či e-mailu. Podmínkou pro podání zásilky je proto vyplnění kontaktních údajů adresáta, tedy e-mailová adresa nebo číslo mobilního telefonu. Elektronické informování tak úplně nahradí papírové výzvy a oznámení.

Balík do ruky“ nahradí současný obchodní balík. Ale zatímco obchodní balík mohl zákazník podat pouze na některé z vybraných 1100 poboček, v případě balíku do ruky to bude od Nového roku možné na všech poštách.

Balík expres“ je určený pro rychlé posílání zásilek mezi Prahou a krajskými městy. Služba bude dostupná na 42 vybraných poštách v těchto lokalitách. Zásilky s hmotností do patnácti kilogramů podané do desáté hodiny dopoledne doručí pošta ještě týž den do devatenácté hodiny.  

Balík nadrozměr“ umožní zasílání nadstandardních balíků s hmotností od 30 do 1000 kilogramů s délkou až tři metry a šířkou do dvou metrů. Službu bude pošta nabízet na vybraných pobočkách s vyhovujícím technickým vybavením, jako jsou velká vozidla, vhodná manipulační technika a podobně. Přepravu nadrozměrných zásilek pošta testuje od začátku roku. Zatímco zpočátku přepravila desítky nadrozměrných zásilek měsíčně, v říjnu to již bylo přes tři tisíce zásilek. Službu však mohou využívat jen zákazníci, kteří mají s Českou poštou uzavřenou potřebnou smlouvu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít