Balíková revoluce vypukne na poštách už v lednu

24. listopadu 2011, 13:59 - Dalibor Dostál
24. listopadu 2011, 13:59

Poslat balík vážící tunu nebo dlouhý tři metry. Anebo dostat zásilku ještě tentýž den, kdy vám ji odesilatel poslal. To vše se stane od ledna i na českých poštách realitou. Česká pošta totiž přichází s velkou balíkovou revolucí a zavádí čtyři typy balíků: „balík na poštu“, „balík do ruky“, „balík express“ a „balík nadrozměr“.

Foto: Profimedia.cz

Po dlouhé době dochází k zásadní změně nabídky produktů, kdy Česká pošta reaguje na přání svých zákazníků.  Jinými slovy standardní službu obchodní balík nahrazuje podstatně lepší „balík do ruky“, „balík na poštu“ je pak vzhledem k rozsáhlé pobočkové síti pošty skutečně ojedinělým produktem na trhu,“ říká generální ředitel České pošty Petr Zatloukal.

Nový bude i způsob, jak bude pošta adresátům oznamovat informaci o balíku. Zákazník obdrží avízo  prostřednictvím SMS či emailu. Zatímco nyní avizuje pošta zásilku až ve chvíli, kdy balík doručuje, nově dostane zákazník informaci již v okamžiku podání zásilky s tím, že mu bude balík doručován druhý den. Lidé tedy budou mít čas se na příjem zásilky připravit, popřípadě mohou prostřednictvím webového formuláře rozhodnout, zda chtějí zásilku doručit jiný den, nebo ji nechat rovnou uložit na nejbližší poště nebo na jiné z 2600 poboček pošty kdekoli v republice. Úspešnost nového způsobu doručování si pošta ověřila v pilotním provozu, kdy tímto způsobem doručila 98 procent zásilek.

Jak budou jednotlivé typy služeb vypadat?

Balík na poštu“ přináší zákazníkovi možnost, zvolit si jednu z 2 600 poboček, na které pak bude jeho zásilka připravena k vyzvednutí již následující pracovní den po podání. Zákazník si tak může vybrat poštu nejenom nejbližší poštu svému bydlišti, ale také třeba pobočku pošty v blízkosti svého pracoviště či v nákupním centru, kde je zvyklý nakupovat. Informaci o doručení budou lidé dostávat výhradně formou SMS či e-mailu. Podmínkou pro podání zásilky je proto vyplnění kontaktních údajů adresáta, tedy e-mailová adresa nebo číslo mobilního telefonu. Elektronické informování tak úplně nahradí papírové výzvy a oznámení.

Balík do ruky“ nahradí současný obchodní balík. Ale zatímco obchodní balík mohl zákazník podat pouze na některé z vybraných 1100 poboček, v případě balíku do ruky to bude od Nového roku možné na všech poštách.

Balík expres“ je určený pro rychlé posílání zásilek mezi Prahou a krajskými městy. Služba bude dostupná na 42 vybraných poštách v těchto lokalitách. Zásilky s hmotností do patnácti kilogramů podané do desáté hodiny dopoledne doručí pošta ještě týž den do devatenácté hodiny.  

Balík nadrozměr“ umožní zasílání nadstandardních balíků s hmotností od 30 do 1000 kilogramů s délkou až tři metry a šířkou do dvou metrů. Službu bude pošta nabízet na vybraných pobočkách s vyhovujícím technickým vybavením, jako jsou velká vozidla, vhodná manipulační technika a podobně. Přepravu nadrozměrných zásilek pošta testuje od začátku roku. Zatímco zpočátku přepravila desítky nadrozměrných zásilek měsíčně, v říjnu to již bylo přes tři tisíce zásilek. Službu však mohou využívat jen zákazníci, kteří mají s Českou poštou uzavřenou potřebnou smlouvu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít