Bahrajn: ostrov svobody v srdci islámu

02. dubna 2011, 08:06 - Jan Herzán
02. dubna 2011, 08:06

Pro návštěvu Bahrajnu je nejlepší zvolit zimní měsíce. V létě tam totiž panují neúnosná vedra, která vás nutí zůstávat v klimatizovaném prostředí hotelového pokoje či nákupních center. A strávit celý zdejší pobyt v hotelu by byla škoda! Tento rozlohou nevelký ostrov totiž nabízí spoustu zajímavých míst.

Foto: Jan Herzán

Mezi turisticky nejoblíbenější cíle patří bahrajnský automobilový okruh, kde se každoročně koná jedna z velkých cen Formule 1. Vedle toho je možné navštívit spodní část hlavní tribuny a stan se suvenýry s motivy Formule 1. Mnohem zajímavější je ale vydat se džípem ke Stromu života, který je jedním ze symbolů království. Roste uprostřed pouště bez přísunu vody.

Na co si dát pozor

I když je Bahrajn co se týká dodržování islámských tradic benevolentním státem, je dobré ctít zdejší kulturní, náboženská a sociální pravidla, a to zejména v oblékání a pití alkoholu na veřejnosti (krátké vyzývavé sukně se sem rozhodně nehodí). Zdravotní péče je na velmi dobré úrovni a je srovnatelná s evropskými standardy. V lékárnách i nemocnicích se bez problémů domluvíte anglicky. Před cestou je dobré si sjednat cestovní či zdravotní pojištění a případně konzultovat s lékařem možnost očkování proti různým tropickým chorobám.

Pod napjatými plachtami

Zajímavou zkušeností je návštěva hlavního města. Dominantou Manamy, ale i celého Bahrajnu je finanční centrum Bahrain World Trade Center. Tento komplex budov ve tvaru plachet vysokých 240 metrů je zvláštní tím, že jde o první mrakodrapy na světě se začleněnými větrnými turbínami do vlastní konstrukce. Návštěva horních pater budov pro turisty není možná. V Manamě se dá velmi dobře a levně nakoupit. Dávejte si ale pozor na kvalitu prodávaného zboží. Nedaleko města se nachází i známý Perlový kruhový objezd, jehož obrázek můžete vidět na jedné z bankovek bahrajnského dináru. Pilíře podpírající samotnou perlu symbolizují šest arabských států Perského zálivu. Do 30. let minulého století byl lov perel důležitým zdrojem obživy mnoha bahrajnských rybářů. Útlum nastal až s nálezem ropy, masivní developerskou výstavbou a umělým šlechtěním perel v Japonsku.

Bahrajn

Bahrajnské království je ostrovním státem ležícím v jižní části Perského zálivu a je vůbec nejmenším státem v této oblasti. Jeho nejbližšími sousedy jsou na západě Saúdská Arábie, se kterou je Bahrajn spojen 25 kilometrů dlouhým mostem Krále Fahda, a na jihovýchodě Katar, se kterým vedl spor o území Hawarských ostrovů, které jsou kromě ropných nalezišť také útočištěm vzácných ptáků. Většina Bahrajnců vyznává islám a úředním jazykem je arabština. Vzhledem k tomu, že byl Bahrajn v letech 1861 až 1971 pod správou Velké Británie, se tu bez problémů domluvíte anglicky. Další informace naleznete na cestovatelském webu www.countrypic.cz.

  • *Jak se sem dostanete Mezi Bahrajnem a velkými evropskými letišti funguje pravidelná letecká doprava. Doba letu například z Londýna, Amsterodamu či německého Frankfurtu trvá něco málo přes šest hodin. S vyřizováním víz při vstupu do země není problém. Pokud jste byli v Izraeli a máte v pasu razítko, potom doporučuji si nechat vystavit i náhradní pas a ten předložit celní kontrole na letišti. Tento postup je doporučován při vstupu do kterékoliv arabské země. Kde se můžete ubytovat Turisté se mohou ubytovat v mnoha hotelech či apartmánových komplexech. Za noc tu zaplatíte kolem 27 eur a více. Přímou rezervaci ubytování můžete učinit třeba na www.hostelsclub.com. Veškeré služby zde obecně fungují na velmi dobré úrovni.[[http://www.countrypic.cz| Nevšedním zážitkem je návštěva Muharraqu, který je druhým největším bahranjským městem a do roku 1923 býval hlavním městem ostrova. Právě v této oblasti bydlí převážná většina původních obyvatel Bahrajnu. Doporučuji návštěvu trhu se zlatem a obchodů se sladkostmi. Chuti domácí halvy, polité mléčnou čokoládou, jistě neodoláte. Zajímavá je také návštěva opravny starých arabských dřevěných lodí, kterou najdete u hlavní silnice směrem na bahrajnské mezinárodní letiště v blízkosti moře. Náročnější turisté by určitě neměli opomenout Hawarské ostrovy, ležící u západního pobřeží Kataru. Raději autem**

Pokud budete chtít Bahrajn procestovat, je nutné si pronajmout automobil nebo se domluvit s místními taxikáři na rozumné ceně. Chodníky či cesty pro pěší na většině místech nenajdete, takže automobil je tu skutečně hlavním dopravním prostředkem. Autem se můžete vydat třeba i na kopec Qal‘at al-Bahrain, který je jedinou bahrajnskou památkou zapsanou ve světovém dědictví UNESCO. Ruiny města, které tu ve třetím století před naším letopočtem stávalo, jsou považovány za hlavní připomínku starodávné dilmunské kultury. V 16. století našeho letopočtu pak na tomto místě vybudovali Portugalci pevnost, která tu stojí dodnes. Daleko větším zážitkem budou ale staré obrázkové domy stojící nedaleko pevnosti, zvláště pak jejich obyvatelé vyznávající přísnou islámskou kulturu. Dnešní Bahrajn se totiž vyznačuje spíše značnou benevolencí co do dodržování islámských zvyků a tradic, a je tak vyhledávaným místem Arabů, kteří se sem z celého regionu sjíždějí za zapovězenými radovánkami.

I když Bahrajn není klasickou dovolenkovou destinací, jeho návštěva je pro každého Evropana nevšedním zážitkem. Ať už pojedete do Bahrajnu za historií či luxusem, určitě vás příjemně překvapí. Nejen památkami, ale i vstřícností a laskavostí místních lidí. Tak šťastnou cestu!

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít