Bagančata

11. září 2008, 13:12 - Petr Nováček
11. září 2008, 13:12

ODS se asi nepodaří během pár týdnů výrazně očistit a změnit mechanismy fungování

Minulé úterý po zasedání poslaneckého klubu ODS Mirek Topolánek pravil: „Musí nastat výrazná očista strany a změna mechanismů jejího fungování. To bude moje podmínka pro to, abych se na podzim dále ucházel o křeslo předsedy. Jsem nicméně přesvědčen o tom, že tou soutěskou smrti ODS projde posílena.“ Zasedání bylo svoláno narychlo poté, co televize Nova dva dny předtím odvysílala reportáž o poslanci ODS Janu Moravovi, za aktivní účasti „volavky“ Vlastimila Tlustého shromažďujícího kompromitující materiály na své kolegy. Byla mezi nimi i „zelená“ poslankyně Olga Zubová, jejíž dceru nechal Morava sledovat. Topolánkovi předvedla Nova reportáž s předstihem, a proto se na teplickém sjezdu Strany zelených stačil včas poslankyni Olze Zubové omluvit, odsoudit Tlustého praktiky a požádat „zelené“, aby mu pomohli „vyčistit ten Augiášův chlív“.
Kroupova reportáž byla natočena s využitím skrytých kamer a provokace, metod to pro mnohé neakceptovatelných. Janek Kroupa však má pravdu, že je ve veřejném zájmu informovat občany o odvrácené straně politiky, a nelze-li jinak, i tato metoda je přípustná. Se zveřejněním toho, co natočil, nechtěla Nova otálet, aby prý neovlivnila blížící se volby. To se jí však možná i tak povede. Stejně jako se to povedlo jiným médiím „odpálením“ Kubiceho aféry těsně před volbami do sněmovny v červnu 2006. Tenkrát to bylo v neprospěch ČSSD, která už nestačila náležitě reagovat. Nyní totéž hrozí ODS, jestliže včas neprokáže, že jde o selhání jednotlivců, a nikoli strany jako celku.
Těžko si však představit, že během pár týdnů nastane výrazná očista ODS a změna mechanismů jejího fungování, jak chce Topolánek. Mechanismy fungování jsou součástí „genetického kódu“ ODS, k němuž odjakživa náleží silný „tah na branku“, touha po úspěchu a moci. Taková strana nepřitahuje intelektuální snílky a etické nimraly, ale v prvé řadě lidi značně ambiciózní, praktické a všestranně dovedné. To je její přednost, ale také slabina, s níž by si teď měl Topolánek poradit. Pokud něco urychleně nepodnikne, tristní dojem z Moravy a Tlustého vztáhne veřejnost na celou ODS a říjnové volby se pro ni z víceméně nevzrušivé události mohou změnit v drama.
Proto Topolánek na spolustraníky tak tlačí: Buď se zbavíme hříšníků a projevíme ochotu k očistě, anebo nebudu na kongresu ODS znovu kandidovat na vašeho předsedu. To by možná leckomu v ODS tolik nevadilo. Nebýt pádu vlády, který by následoval, a vysokého rizika, že ODS v příštích volbách skončí opět v opozici. O to nikdo nestojí, poněvadž by řadu věcí nestačila dokončit dle svých představ, jež v politice vždy korespondují s velmi konkrétními zájmy. Navíc je ODS poučená vnitrostranickou krizí z let 1996 až 1997, jež včas neléčena, vyústila v povstání části strany proti jejímu tehdejšímu vedení a v odstavení od vládní moci. Ze strachu z opakování podobné krize se ODS možná nechá Topolánkem pohnout směrem k „čistírně“. Požadavek drtivé většiny jejího poslaneckého klubu a teď už také některých regionálních organizací, aby Tlustý následoval Moravova příkladu a vzdal se mandátu, jako by tomu nasvědčoval.
Vlastimil Tlustý se nicméně jen tak nepoddá. Od loňského ledna zažívá strmý pád a už hraje vabank. Výzvy, aby se vzdal mandátu (rozuměj svých politických aktiv), po sobě nechává stékat jako umakart vodu. Poslanecký klub ODS ho sice může vyloučit ze svých řad, ale v tom případě hrozí Topolánkovi nebezpečí, že Tlustého budou následovat i jeho spojenci Juraj Raninec, Jan Schwippel, případně i Alena Páralová a Jan Klas. Po novele jednacího řádu sněmovny by v tomto počtu dokázali ustavit vlastní poslanecký klub. Přičteme-li rebelující „zelené“ poslankyně Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou a v některých případech neoblomného lidovce Ludvíka Hovorku, Topolánkův kabinet by se ocitl v postavení menšinové vlády, jež by si musela ve sněmovně vyjednávat podporu případ od případu i s „Tlustého klubem“. Topolánek však nedokáže zúčtovat s Tlustým ani po stranické linii. Z ODS by ho buď muselo vyloučit jeho místní sdružení, anebo by je celé muselo rozpustit vedení ODS. Obojí je nejisté, byť z rakovnické oblastní organizace, kde je Tlustý registrován, se ozvaly hlasy, že by měl ODS opustit.
Sečteno a podtrženo: Buď se Topolánkovi podaří Tlustého jako poslance totálně izolovat tím, že mu odláká spojence, anebo s ním bude válčit až do příštích voleb, pokud mu v nich znemožní kandidovat. A znicotnit se mu ho nemusí podařit ani na kongresu ODS. Stejně jako se Tlustý vyhnul jednání poslaneckého klubu o své osobě, jistě se dokáže nedostavit i na kongres. Soutěskou smrti, jejímž prvním milníkem se stane Jiřím Paroubkem ohlášené povolební hlasování o nedůvěře vládě, bude asi muset ODS proběhnout s Tlustého závažím na noze. Třeba jí to posílí stejně jako kdysi Emila Zátopka bagančata, v nichž trénoval a v lehkých tretrách mu to pak v závodě „běželo samo“.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít