Babiš a Kuropata znovu do ringu?

06. ledna 2012, 14:26 - Táňa Králová
06. ledna 2012, 14:26

Zemědělství

Poslední státní výkup, který obchoduje s obilím a vlastní rozsáhlé skladovací kapacity, je opět na prodej. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) po tříleté odmlce znovu nabízí 68procentní podíl ve společnosti Zemědělské zásobování a nákup (ZZN) v Novém Jičíně. Výsledek tendru bude známý na konci února. Vyhraje ten, kdo dá nejvíc.
„Představu o ceně nemáme. Ještě nemáme k dispozici znalecký posudek,“ říká tajemník ředitele PGRLF Vladimír Suchý. Při prvním pokusu prodat se nabídka blížila dvaceti milionům korun. Tehdy měl vítězství na dosah kroměřížský Navos z Babišova Agrofertu, který již v novojičínském výkupu vlastní pětinový podíl. Plné převzetí mu ale zmařil vyřazený účastník tendru, firma MSK Kroměříž majetkově propojená s moravskými pivovary Holba, Litovel a Zubr ze skupiny PMS Přerov, za níž stojí podnikatel Karel Kuropata. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uznal jeho stížnost na podmínky tendru a fondu uložil soutěž zopakovat. PGRLF tehdy požadoval, aby uchazeč měl smlouvu na skladování státních hmotných rezerv.
„Byla krize, nebylo vhodné prodávat,“ vysvětluje šéf PGRLF Martin Karban, proč majoritní podíl v ZZN Nový Jičín znovu nabízí až po třech letech. V únoru roku 2009 totiž tvrdil, že výběrové řízení fond vyhlásí v nejkratším možném termínu. Dá se očekávat, že příležitost si opět nenechá ujít Babiš ani Kuropata, který v prodávané firmě drží 3,74 procenta akcií prostřednictvím společnosti HSK Invest. Agrofert dle informací týdeníku Euro stojí pouze o část novojičínského ZZN.
Zájemců o poslední státní výkup bude nejspíše víc. Minule o něj usilovala společnost MJM Litovel. Nabídka fondu může oslovit také americkou firmu Archer Daniels Midland Company (ADM), která rozšiřuje své výrobní a skladovací zázemí ve střední a východní Evropě. „ADM neustále vyhledává investiční příležitosti, které jsou v souladu s její strategií růstu. V současné době ale pro vás nemáme žádné informace o chystaných projektech,“ reagoval neurčitě René Van der Poel, generální ředitel poboček ADM v Olomouci a bavorském Straubingu. Společnost ADM minulý týden oznámila, že od skupiny Palma a Polnonákupu Hont kupuje tři obilní sila na Slovensku. „Tato akvizice rozšiřuje nákupní síť ADM do oblastí podél Dunaje. Sila budou skladovat a dodávat rostlinné produkty pro naše evropské zpracovatelské závody a umožní nám také lépe propojit místní pěstitele a produkty s exportními trhy,“ uvedl Tido Boehle, generální ředitel ADM Origination and Terminals, Europe. Česká pobočka ADM nedávno avizovala rozšíření svého závodu v Olomouci, bývalého Mila.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít