Babiš a Kuropata znovu do ringu?

06. ledna 2012, 14:26 - Táňa Králová
06. ledna 2012, 14:26

Zemědělství

Poslední státní výkup, který obchoduje s obilím a vlastní rozsáhlé skladovací kapacity, je opět na prodej. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) po tříleté odmlce znovu nabízí 68procentní podíl ve společnosti Zemědělské zásobování a nákup (ZZN) v Novém Jičíně. Výsledek tendru bude známý na konci února. Vyhraje ten, kdo dá nejvíc.
„Představu o ceně nemáme. Ještě nemáme k dispozici znalecký posudek,“ říká tajemník ředitele PGRLF Vladimír Suchý. Při prvním pokusu prodat se nabídka blížila dvaceti milionům korun. Tehdy měl vítězství na dosah kroměřížský Navos z Babišova Agrofertu, který již v novojičínském výkupu vlastní pětinový podíl. Plné převzetí mu ale zmařil vyřazený účastník tendru, firma MSK Kroměříž majetkově propojená s moravskými pivovary Holba, Litovel a Zubr ze skupiny PMS Přerov, za níž stojí podnikatel Karel Kuropata. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uznal jeho stížnost na podmínky tendru a fondu uložil soutěž zopakovat. PGRLF tehdy požadoval, aby uchazeč měl smlouvu na skladování státních hmotných rezerv.
„Byla krize, nebylo vhodné prodávat,“ vysvětluje šéf PGRLF Martin Karban, proč majoritní podíl v ZZN Nový Jičín znovu nabízí až po třech letech. V únoru roku 2009 totiž tvrdil, že výběrové řízení fond vyhlásí v nejkratším možném termínu. Dá se očekávat, že příležitost si opět nenechá ujít Babiš ani Kuropata, který v prodávané firmě drží 3,74 procenta akcií prostřednictvím společnosti HSK Invest. Agrofert dle informací týdeníku Euro stojí pouze o část novojičínského ZZN.
Zájemců o poslední státní výkup bude nejspíše víc. Minule o něj usilovala společnost MJM Litovel. Nabídka fondu může oslovit také americkou firmu Archer Daniels Midland Company (ADM), která rozšiřuje své výrobní a skladovací zázemí ve střední a východní Evropě. „ADM neustále vyhledává investiční příležitosti, které jsou v souladu s její strategií růstu. V současné době ale pro vás nemáme žádné informace o chystaných projektech,“ reagoval neurčitě René Van der Poel, generální ředitel poboček ADM v Olomouci a bavorském Straubingu. Společnost ADM minulý týden oznámila, že od skupiny Palma a Polnonákupu Hont kupuje tři obilní sila na Slovensku. „Tato akvizice rozšiřuje nákupní síť ADM do oblastí podél Dunaje. Sila budou skladovat a dodávat rostlinné produkty pro naše evropské zpracovatelské závody a umožní nám také lépe propojit místní pěstitele a produkty s exportními trhy,“ uvedl Tido Boehle, generální ředitel ADM Origination and Terminals, Europe. Česká pobočka ADM nedávno avizovala rozšíření svého závodu v Olomouci, bývalého Mila.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít