Až 250 tisíc na zaměstnance

04. října 2004, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
04. října 2004, 00:00

STÁTNÍ PODPORA Vláda přichází s dalším krokem v boji proti nezaměstnanosti: pokud podnikatel přijme nezaměstnaného uchazeče o práci, získá podporu až 250 tisíc korun. Týká se to ale jen regionů, kde je situace na trhu práce nejhorší.

STÁTNÍ PODPORA Vláda přichází s dalším krokem v boji proti nezaměstnanosti: pokud podnikatel přijme nezaměstnaného uchazeče o práci, získá podporu až 250 tisíc korun. Týká se to ale jen regionů, kde je situace na trhu práce nejhorší. Podporu od ministerstva práce a sociálních věcí ve výši až 250 tisíc korun může získat podnikatel v oblastech s vysokou mírou nezaměstnanosti, pokud vytvoří nové pracovní místo pro člověka, který byl evidován jako nezaměstnaný. Vyplývá to z vládního nařízení, jež vláda schválila v polovině září a které spolu s novým zákonem o zaměstnanosti platí od letošního prvního října. ČÍM DÉLE NEZAMĚSTNANÝ, TÍM VYŠŠÍ DOTACE Podle schváleného nařízení činí výše hmotné podpory zaměstnavateli 200 tisíc korun na jedno nové pracovní místo. Musí být zřízeno v oblasti s mírou nezaměstnanosti nejméně o 50 % vyšší, než je průměrná míra nezaměstnanosti v ČR. Další podmínkou pro získání podpory je, aby šlo o člověka, vedeného v evidenci uchazečů o zaměstnání déle než tři měsíce. Dalších 50 tisíc korun získá podnikatel v případě, když po dobu delší než jeden rok zaměstná osobu se zdravotním postižením nebo uchazeče o zaměstnání, který byl v evidenci déle než šest měsíců. Celkově tak může podnikatel od ministerstva získat podporu až ve výši 250 tis. Kč. NEZAMĚSTNANOST ROSTE Podle aktuálních údajů dosáhla průměrná míra nezaměstnanosti v České republice v srpnu letošního roku 10,2 procenta. Finanční podpora ve zmíněné výši se tak v současné době týká oblastí s vyšší než 15% nezaměstnaností. NEJEN PRO NEJHORŠÍ OBLASTI

Dotace ze státního rozpočtu se vztahují i na oblasti méně postižené nezaměstnaností. Pokud zaměstnavatel vytvoří nové pracovní místo v oblasti s mírou nezaměstnanosti nejméně o 25 procent vyšší, než je průměrná míra nezaměstnanosti v České republice, může získat podporu ve výši sto tisíc korun. Opět ovšem musí jít o člověka vedeného v evidenci úřadu práce po dobu alespoň tří měsíců nebo osobu zdravotně postiženou. Podnikatel jej rovněž musí zaměstnat na dobu delší než jeden rok. Tato podpora se tedy v současné době týká oblastí s mírou nezaměstnanosti zhruba nad 12,5 procenty. „Průměrnou mírou nezaměstnanosti se pro účely tohoto nařízení rozumí průměrná míra nezaměstnanosti za dvě pololetí předcházející datu, kdy zaměstnavatel předložil záměr získat investiční pobídky,“ uvádí se v nařízení. Tento ukazatel je součástí pravidelné statistiky ministerstva práce a sociálních věcí. Podle mluvčí ministerstva Kateřiny Beránkové je podpora vzniku nových pracovních míst namířena na zhruba dvacet okresů především v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, které jsou nejvíce postiženy nezaměstnaností.

I PRO OBČANY EVROPSKÉ UNIE

Aktivní politiku zaměstnanosti prosazovalo ministerstvo práce i v předchozích letech. Například v roce 2003 bylo na tvorbu pracovních míst vyplaceno přes 600 milionů korun. Zcela nová je ovšem v nařízení pasáž týkající se občanů států EU. Dosud totiž mohli být na nová pracovní místa umístěni pouze občané ČR. Nově to mohou být i příslušníci jiného členského státu Evropské unie nebo jejich rodinní příslušníci, kteří mají u zaměstnavatele sjednán pracovní poměr na dobu neurčitou. Podle mluvčí ministerstva nové nařízení rovněž rozšiřuje a zjednodušuje poskytování hmotné podpory na rekvalifikace a školení přijatých pracovníků. „Je poskytována na území všech okresů nad průměrem míry nezaměstnanosti v ČR, což je zhruba třicet okresů, a to v jednotné výši 35 procent z vynaložených nákladů na tyto účely“, uvedla. N ové nařízení podle Beránkové nijak nemění požadavky na státní rozpočet. Poskytování podpory podle nového nařízení bylo totiž zahrnuto do návrhu státního rozpočtu na rok 2005. Podpora na nové pracovní místo ina rekvalifikaci bude podle nařízení bezhotovostně převedena na účet zaměstnavatele vedený u peněžního ústavu.

PRŮMĚRNÁ MÍRA NEZAMĚSTNANOSTI V ČR

Rok 2000 2001 2002 2003 2004 (prognóza)

Průměrná nezaměstnanost (%) 9,0 8,5 9,2 9,9 10,2

Ke konci roku (%) 8,8 8,9 9,8 10,3 10,2

Pramen: Patria Online

**OKRESY S NEJVYŠŠÍ NEZAMĚSTNANOSTÍ

(míra nezaměstnanosti v srpnu 2004)

Most 23,6 %

Karviná 19,7 %

Teplice 17,1 %

Ostrava-město 17,0 %

Chomutov 16,7 %

Pramen: MPSV

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít