Autoprůmysl

29. listopadu 2007, 16:20 - Karel Zaoral
29. listopadu 2007, 16:20

Krátce

S luxusem do servisu

Japonská automobilka Toyota Motor Corp. vyzývá ke kontrole 264 tisíc luxusních automobilů, mezi nimiž je i 49 tisíc vozů značky Lexus prodaných mimo Japonsko. Vedle USA jde o Kanadu, Anglii a Německo. A důvod? Tím je vadný přívod paliva, uvedla tisková mluvčí automobilky.

Potřebují nové lidi

Společnost Automotive Lightning plánuje v nejbližších letech na Jihlavsku nabídnout dalších až 500 volných pracovních míst. Podařilo se jí totiž získat nové zákazníky. Ve výrobě světlometů k automobilům nyní pracuje asi 1920 lidí. Díky rozsáhlé náborové kampani od letošního září nastoupilo 118 pracovníků, další desítky lidí by chtěl podnik přijmout v nejbližší době.

Škoda Auto, náš vzor

Odboráři jihlavského podniku Bosch Diesel chtějí pro příští rok prosadit růst mezd o 12,6 procenta. Vedení největší firmy na Vysočině je nyní ochotno jednat o sedmiprocentním navýšení, zatímco původně nabízelo poloviční růst. Strany se ale nedohodly, informoval Jiří Valenta - předseda jedné ze tří odborových organizací v podniku. Bosch Diesel zaměstnává ve výrobě čerpadel pro dieselové motory 6200 lidí. „Během letošního prvního pololetí průměrný měsíční plat v podniku činil 26 371 korun hrubého. A to bez managementu,“ uvedla mluvčí Kateřina Šimonová, s tím že průměrná mzda v kraji byla nižší asi o 7000 korun.

Hybridní kartel

Německé automobilky se rozhodly spojit pro vývoj lithiových akumulátorů, vhodných k pohonu elektromobilů a hybridních automobilů. Oznámil to německý Svaz automobilového průmyslu (VDA). Dohodu podepsaly firmy Volkswagen, BMW, Daimler, Porsche, samostatně Audi, ale i německé pobočky amerických koncernů Opel a Ford.

Fezko mění majitele

Investiční skupina RPG finančníka Zdeňka Bakaly kupuje strakonického výrobce autotextilií Fezko. Celá skupina kolem Fezka loni utržila více než dvě miliardy korun. Firmu nyní vlastní nizozemská společnost Stark B.V., sdružující evropské a americké investory. Cenu RPG nezveřejnila.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít