Autoprůmysl

06. prosince 2007, 16:45 - Karel Zaoral
06. prosince 2007, 16:45

Krátce

Áčka putují do indexu

Pražská burza oznámila, že akcie prodejce ojetých vozů AAA Auto se stanou s platností od 27. prosince součástí hlavního indexu pražské burzy PX. Akcie „áček“ budou mít v indexu nejmenší podíl ze všech dvanácti zahrnutých emisí s váhou 0,29 procenta. Největší zastoupení budou mít akcie ČEZ a Erste se shodným vlivem 25 procent.

Jezdíme daleko více

Počet osobních aut registrovaných v Česku a na Slovensku za patnáct let od rozdělení společného státu vzrostl o třicet procent. Zatímco v ČR je nyní kolem 4,2 milionu aut, tedy o 1,6 milionu více než v roce 1993, Slováci zvýšili počet aut o třetinu na 1,33 milionu. Údaje vyplývají ze statistik automobilových registrací obou zemí. Češi jsou na tom lépe i v porovnání počtu lidí na jeden vůz. Zatímco v tuzemsku se o jedno auto dělí 2,5 člověka, na Slovensku jsou to čtyři lidé, tedy stejně jako před patnácti lety v Česku. Na Slovensku tehdy jeden vůz připadal na 5,4 osoby.

Diesely na ústupu

Výrazný růst cen nafty v letošním roce se projevil v rostoucím zájmu motoristů o benzinové motory. Zatímco v posledních dvou letech se podíl prodávaných dieselů pohyboval kolem 33 až 34 procent, letos klesl pod 28 procent. Vyplývá to ze statistiky Svazu dovozců automobilů. „Jedním z důvodů je nepochybně i dlouhodobý trend cen nafty v České republice, která již není tím levnější palivem. Zároveň s tím platí i osobní preference a mezi řidiči benzinových vozidel se vžila fráze, že nafta patří do kamen,“ řekl ČTK analytik Cyrrusu Jan Procházka.

Tatry mají zpoždění

Armáda měla do konce listopadu převzít od kopřivnické automobilky Tatra prvních 27 nákladních vozidel, které mají nahradit legendární vétřiesky. Teprve v pondělí však začaly takzvané vojskové zkoušky automobilů, a jejich dodání se proto zpozdí. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka vojsko předpokládá, že vozidla převezme v únoru příštího roku. Armáda kvůli nedodržení lhůty začne uplatňovat finanční sankce vyplývající ze smlouvy. Výši pokuty však Čírtek nechtěl upřesnit.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít