Automatizovaná domácnost

15. září 2011, 09:30 - Zina Plchová
15. září 2011, 09:30

Někomu to může připadat jako scéna ze sci-fi filmu, kde člověku slouží roboti a na ovládání téměř všech procesů stačí několik tlačítek počítače. Ti, kteří se zajímají o moderní technologie a propadli kouzlu inteligentních domů, ale vědí, že o žádnou hudbu budoucnosti nejde. Roboti můžou sloužit i vám.  

 

Foto: Profimedia

Nadsázku s roboty nyní sice opustíme, daleko se od nich ale nevzdálíme. V inteligentním domě totiž vše ovládá sofistikovaný počítač. Přístup k němu je jednoduchý a možný prakticky z jakéhokoli místa objektu. Automatický systém lze ovládat i mimo něj, například z notebooku nebo mobilního telefonu. Domácnost tak snadno zůstane pod kontrolou i v době, kdy jste na dovolené. Kontrola přes vzdálený přístup během dní na pláži slouží spíš jako ujištění, že vše běží, jak má, protože inteligentní systém obstará vše i bez vašich instrukcí. Sám dokáže pouštět televizi, rozevírat a zavírat žaluzie a rozsvěcet tak, aby to zvenku vypadalo, že jste nikam neodjeli.

Automatický systém se majitelům domu či bytu hodí i v případě, kdy doma dojde k havárii. „Systém Haidy například umožnuje majiteli objektu vypnout na dálku přívod vody, když dostane díky detektorům zprávu, že vlhkost v domě překročila stanovené limity. On si pak prostřednictvím zabezpečovací kamery ověří příčinu a v případě nutnosti přes svůj mobilní telefon zavře vodní ventily,“ odhaluje výhody inteligentních systémů Milan Rusnák ze společnosti Positro, která na trhu přišla právě se systémem Haidy.

Bezpečnost je klíčová

Právě osobní bezpečnost a zabezpečení majetku jsou jedním z hlavních důvodů, proč si lidé automatické domácí systémy pořizují. Počítačový systém dokáže například zamknout a zabezpečit dům automaticky poté, co ho opustí poslední člen domácnosti. V případě narušení objektu pak rozezvučí sirénu, rozsvítí v domě světla a upozorní bezpečnostní firmu. Počítač pomáhá i těm, kteří někdy zapomenou zavřít okno, jindy zakódovat či občas ztratí klíče. Okno sám zavře, zakódovat můžete sami přes SMS, a pokud ztratíte vstupní kartu, prostě ji deaktivujete.

Automatické zavření oken se vám může hodit i v případě, že se venku ochladí a vy byste kvůli instalovanému termostatu topili zbytečně navíc. Dům si takto sám reguluje intenzitu vytápění či klimatizace nejen podle denní doby, ale i podle toho, zda zrovna jste či nejste doma. Šetřivé typy navíc ocení i to, že systém automaticky sníží intenzitu vytápění v místnostech, ve kterých bylo otevřeno okno. Uspořit se dá ale i na osvětlení. Některé systémy dokáží zhasnout v místnosti, ve které už jste dlouho nebyli. Současně dokáží reagovat na pohybové senzory uvnitř i vně domu. Pokud se tak vracíte pozdě večer domů, osvětlení na to zareaguje intenzitou, která nebude pro vaše

oči nepříjemná.

Zábava na jediný dotek

Kromě praktických a bezpečnostních funkcí inteligentních systémů si můžete užívat i pohodlí a zábavu. To třeba díky jedinému mediálnímu centru, které dokáže propojit televizi, domácí kino a DVD. Všechna data včetně hudby, filmů i fotografií budou přístupná z jediného místa. Jednoduchý pokyn pak promění obývací pokoj v komfortní kino – systém automaticky ztlumí světla, spustí plátno, zapne reproduktory, zatáhne závěsy, a filmová produkce může začít.

Každá legrace ovšem něco stojí a platí to i v případě inteligentních domácích systémů. Výhodou je, že celou technologii si nemusíte pořizovat naráz. Nejdůležitější je realizace „inteligentních“ silnoproudých a slaboproudých rozvodů tak, aby bylo možné systém kdykoliv rozšířit. Náklady na instalaci jsou v tomto případě asi o 20 procent vyšší. Cena samotného inteligentního systému pak záleží spíš na požadavcích majitele, který sám určuje, co všechno bude jeho domácnost umět. „Jeho cena se pohybuje mezi třemi až šesti procenty hodnoty domu, vždy v závislosti na konkrétních požadavcích zákazníka,“ doplňuje Milan Rusnák z Positro.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít