Auto roku 2009 v ČR: Superb zabodoval ve střední váze

16. ledna 2009, 00:00 - Erich Handl
16. ledna 2009, 00:00

Ford Fiesta, Škoda Superb, Citroen Berlingo, Audi Q5 a Volkswagen Scirocco.

Tyto vozy uspěly v dílčích kategoriích ankety Auto roku 2009 v České republice. Vítěz hlavní ceny bude oznámen tento týden.

Pořadatelé patnáctého ročníku ankety Auto roku v České republice vyhlásili minulý týden vítěze jednotlivých kategorií. Celkový vítěz bude oznámen 15. ledna. Anketu vyhlásil loni v červnu Svaz dovozců automobilů (SDA) a Sdružení automobilového průmyslu (SAP) ve spolupráci s generálním partnerem, společností Credium. Mediálním partnerem akce je týdeník Profit.

V kategorii minivozy a malé vozy, kde bylo nominováno osm modelů, vyhrál Ford Fiesta. Mezi vozy střední třídy (sedm kandidátů) získala prvenství Škoda Superb. V kategorii vozů MPV (devět nominovaných) obsadil první místo Citroen Berlingo, mezi vozy kategorie SUV a off-road (s 12 automobily nejsilnější kategorie) zvítězilo Audi Q5 a v kategorii, kde byly zařazeny vozy luxusní, sportovní a kabriolety (šest adeptů), vyhrál Volkswagen Scirocco.

Poprvé s hlasem veřejnosti

Letošní soutěž byla hodně odlišná od předchozích ročníků. Po řadě let, kdy Auto roku v Česku volila jen skupina odborníků, se vyhlašovatelé rozhodli zapojit i veřejnost. „Zajímá nás jak názor odborníků, tak veřejnosti, která automobily kupuje a užívá, a tak rozhoduje o jejich úspěchu na trhu,“ řekl Rudolf Javurek z Výkonného výboru SDA. Hlavní cenou pro hlasující veřejnost byla poukázka v hodnotě 600 000 korun na nákup některého z přihlášených vozů. Celková hodnota cen pro veřejnost překročila tři čtvrtě milionu korun.

Novinkou byla také skutečnost, že soutěž nebyla poprvé pořádána pod taktovkou Klubu motoristických novinářů, ale v porotě zasedli i další žurnalisté a odborníci. Partnerský týdeník Profit zastupoval reportér Erich Handl. Poprvé se také nevolil jen jeden vítěz, ale došlo k rozdělení automobilů do několika kategorií.

Začalo to v září

Odborná porota zasedla poprvé v srpnu, sestávala jednak z 18 motoristických novinářů a rovněž v ní participovalo pět specialistů z příslušných ministerstev a zkušeben. Na programu jednání byly organizační záležitosti týkající se činnosti poroty – především volba předsedy a místopředsedů a příprava nominačních listů pro kandidátské vozy. Ty pak nominovali jednotliví porotci, šlo o novinky, které byly uvedeny na český trh v období od 1. listopadu 2007 do 30. listopadu 2008.

Členové poroty pak během týdne sestavili seznam nominovaných automobilů, poté jej prostřednictvím sekretariátu SDA zaslali k verifikaci importérům. Samotnou soutěž odstartovala v září tisková konference, uzávěrka hlasování byla stanovena na 12. prosinec.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít