Auto roku 2009 v ČR: Superb zabodoval ve střední váze

16. ledna 2009, 00:00 - Erich Handl
16. ledna 2009, 00:00

Ford Fiesta, Škoda Superb, Citroen Berlingo, Audi Q5 a Volkswagen Scirocco.

Tyto vozy uspěly v dílčích kategoriích ankety Auto roku 2009 v České republice. Vítěz hlavní ceny bude oznámen tento týden.

Pořadatelé patnáctého ročníku ankety Auto roku v České republice vyhlásili minulý týden vítěze jednotlivých kategorií. Celkový vítěz bude oznámen 15. ledna. Anketu vyhlásil loni v červnu Svaz dovozců automobilů (SDA) a Sdružení automobilového průmyslu (SAP) ve spolupráci s generálním partnerem, společností Credium. Mediálním partnerem akce je týdeník Profit.

V kategorii minivozy a malé vozy, kde bylo nominováno osm modelů, vyhrál Ford Fiesta. Mezi vozy střední třídy (sedm kandidátů) získala prvenství Škoda Superb. V kategorii vozů MPV (devět nominovaných) obsadil první místo Citroen Berlingo, mezi vozy kategorie SUV a off-road (s 12 automobily nejsilnější kategorie) zvítězilo Audi Q5 a v kategorii, kde byly zařazeny vozy luxusní, sportovní a kabriolety (šest adeptů), vyhrál Volkswagen Scirocco.

Poprvé s hlasem veřejnosti

Letošní soutěž byla hodně odlišná od předchozích ročníků. Po řadě let, kdy Auto roku v Česku volila jen skupina odborníků, se vyhlašovatelé rozhodli zapojit i veřejnost. „Zajímá nás jak názor odborníků, tak veřejnosti, která automobily kupuje a užívá, a tak rozhoduje o jejich úspěchu na trhu,“ řekl Rudolf Javurek z Výkonného výboru SDA. Hlavní cenou pro hlasující veřejnost byla poukázka v hodnotě 600 000 korun na nákup některého z přihlášených vozů. Celková hodnota cen pro veřejnost překročila tři čtvrtě milionu korun.

Novinkou byla také skutečnost, že soutěž nebyla poprvé pořádána pod taktovkou Klubu motoristických novinářů, ale v porotě zasedli i další žurnalisté a odborníci. Partnerský týdeník Profit zastupoval reportér Erich Handl. Poprvé se také nevolil jen jeden vítěz, ale došlo k rozdělení automobilů do několika kategorií.

Začalo to v září

Odborná porota zasedla poprvé v srpnu, sestávala jednak z 18 motoristických novinářů a rovněž v ní participovalo pět specialistů z příslušných ministerstev a zkušeben. Na programu jednání byly organizační záležitosti týkající se činnosti poroty – především volba předsedy a místopředsedů a příprava nominačních listů pro kandidátské vozy. Ty pak nominovali jednotliví porotci, šlo o novinky, které byly uvedeny na český trh v období od 1. listopadu 2007 do 30. listopadu 2008.

Členové poroty pak během týdne sestavili seznam nominovaných automobilů, poté jej prostřednictvím sekretariátu SDA zaslali k verifikaci importérům. Samotnou soutěž odstartovala v září tisková konference, uzávěrka hlasování byla stanovena na 12. prosinec.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít