Auto bez DPH možná už v dubnu

10. února 2009, 00:00 - Tomáš Johánek
10. února 2009, 00:00

Pravděpodobně už letos v dubnu si budou moci podnikatelé kupovat nová osobní auta s možností odpočtu DPH.

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba přijde stát rozšířením možnosti daňového odpočtu řádově v miliardách korun. Ministerstvo ale očekává, že se mu část příjmů vrátí ve vyšším výnosu z jiných daní díky vyššímu prodeji aut.

Odpočty DPH v současnosti platí jen u užitkových aut. Ministerstvo chce jejich rozšíření na osobní vozy zavést formou pozměňovacího návrhu, který předloží ještě na únorové schůzi Poslanecké sněmovny. „Pokud vše půjde hladce, mohlo by to začít platit v dubnu nebo květnu. Chceme, aby to bylo co nejrychleji,“ dodává Jakob. Ministr financí Miroslav Kalousek svůj záměr oznámil loni na začátku prosince s tím, že tak chce podpořit krizí postižený automobilový průmysl. Bezprostřední efekt však byl opačný a část firem kvůli očekávané změně nákupy aut odložila.

Automobilky rozšíření odpočtu vítají

Prodejci a výrobci aut i zástupci firem krok ministerstva financí vítají. Podle manažera pro firemní vozy společnosti GM Southeast Europe Zbyňka Janečka by záměr určitě přispěl k rozhýbání tuzemského prodeje automobilů. „Sníží se pořizovací ceny, zrychlí se lhůty obnovy vozového parku. Stejně tak se všem společnostem plošně sníží náklady na provoz jejich autoparků, což je v tuto chvíli pozitivní,“ uvedl. Prodej nových osobních aut v Česku loni meziročně vzrostl o 8,4 procenta na 143 661 vozů. Zájem o užitkové vozy, kam se kvůli odpočtu DPH přesunula i část upravených osobních vozů, ale klesl o 3,3 procenta na 59 986 nově registrovaných automobilů.

Odpočet DPH by ale měl pomoci i „obyčejným“ podnikatelům, jelikož velká část z nich automobil při své činnosti využívá. I proto většinou podnikatelé návrh vítají a doufají, že tato změna dodá ekonomice a firmám nový impulz. Z podnikatelských řad však také zaznívají hlasy, že návrh výraznější zlepšení nepřinese, nové zakázky totiž firmám nezařídí. „Návrh drobným podnikatelům pomůže, pokud ovšem vůbec budou mít na nové auto prostředky,“ míní Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. Ještě příkřeji se k opatření staví Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků, podle níž nepomůže, protože hlavním problémem malých a středních podniků bude najít zakázky, které by mohly realizovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít