Auto bez DPH možná už v dubnu

10. února 2009, 00:00 - Tomáš Johánek
10. února 2009, 00:00

Pravděpodobně už letos v dubnu si budou moci podnikatelé kupovat nová osobní auta s možností odpočtu DPH.

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba přijde stát rozšířením možnosti daňového odpočtu řádově v miliardách korun. Ministerstvo ale očekává, že se mu část příjmů vrátí ve vyšším výnosu z jiných daní díky vyššímu prodeji aut.

Odpočty DPH v současnosti platí jen u užitkových aut. Ministerstvo chce jejich rozšíření na osobní vozy zavést formou pozměňovacího návrhu, který předloží ještě na únorové schůzi Poslanecké sněmovny. „Pokud vše půjde hladce, mohlo by to začít platit v dubnu nebo květnu. Chceme, aby to bylo co nejrychleji,“ dodává Jakob. Ministr financí Miroslav Kalousek svůj záměr oznámil loni na začátku prosince s tím, že tak chce podpořit krizí postižený automobilový průmysl. Bezprostřední efekt však byl opačný a část firem kvůli očekávané změně nákupy aut odložila.

Automobilky rozšíření odpočtu vítají

Prodejci a výrobci aut i zástupci firem krok ministerstva financí vítají. Podle manažera pro firemní vozy společnosti GM Southeast Europe Zbyňka Janečka by záměr určitě přispěl k rozhýbání tuzemského prodeje automobilů. „Sníží se pořizovací ceny, zrychlí se lhůty obnovy vozového parku. Stejně tak se všem společnostem plošně sníží náklady na provoz jejich autoparků, což je v tuto chvíli pozitivní,“ uvedl. Prodej nových osobních aut v Česku loni meziročně vzrostl o 8,4 procenta na 143 661 vozů. Zájem o užitkové vozy, kam se kvůli odpočtu DPH přesunula i část upravených osobních vozů, ale klesl o 3,3 procenta na 59 986 nově registrovaných automobilů.

Odpočet DPH by ale měl pomoci i „obyčejným“ podnikatelům, jelikož velká část z nich automobil při své činnosti využívá. I proto většinou podnikatelé návrh vítají a doufají, že tato změna dodá ekonomice a firmám nový impulz. Z podnikatelských řad však také zaznívají hlasy, že návrh výraznější zlepšení nepřinese, nové zakázky totiž firmám nezařídí. „Návrh drobným podnikatelům pomůže, pokud ovšem vůbec budou mít na nové auto prostředky,“ míní Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. Ještě příkřeji se k opatření staví Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků, podle níž nepomůže, protože hlavním problémem malých a středních podniků bude najít zakázky, které by mohly realizovat.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít