Auta zdraží - s leasingem i bez něj

22. března 2004, 00:00 - Marie Kolská
22. března 2004, 00:00

KROMĚ LEASINGU A ÚVĚRU BUDE MOŽNO JIŽ BRZY KOUPIT AUTO I NA HYPOTÉKU. JEJÍ HLAVNÍ VÝHODOU JSOU NÍZKÉ ÚROKY. ODBORNÍCI ALE PŘÍLIŠ NEVĚŘÍ, ŽE BY KLIENTI KVŮLI AUTŮM HOUFNĚ ZASTAVOVALI SVÉ NEMOVITOSTI.

Leasingové společnosti budou muset více nabízet prodej na splátky

KROMĚ LEASINGU A ÚVĚRU BUDE MOŽNO JIŽ BRZY KOUPIT AUTO I NA HYPOTÉKU. JEJÍ HLAVNÍ VÝHODOU JSOU NÍZKÉ ÚROKY. ODBORNÍCI ALE PŘÍLIŠ NEVĚŘÍ, ŽE BY KLIENTI KVŮLI AUTŮM HOUFNĚ ZASTAVOVALI SVÉ NEMOVITOSTI.

Od května bude leasing dražší. Poklesne proto zájem o služby leasingových společností? V současné době se v České republice pořizuje na leasing okolo sedmdesáti procent automobilů. Tohle číslo nás z hlediska leasingu staví do čela postkomunistických zemí. V rámci celé západní Evropy se Česká republika řadí na deváté místo. Změna DPH a s ní související zdražení leasingu možná zamíchá karty jinak. Leasingové společnosti předpokládají, že se klienti začnou více zajímat o alternativní metody získání vozu, především o nákup na splátky.

ÚVĚRY OD LEASINGOVEK

Leasingové společnosti mají jen jedinou šanci jak své výsostné postavení na trhu s automobily neztratit: nabídnout rovněž splátkový prodej. Některé ho nabízejí vedle leasingu už dnes, jiné o něm uvažují. Pravidla trhu jsou totiž neúprosná a kdo tuto možnost nenabídne, může po změně podmínek přijít o valnou část klientů. Jaká je výhoda splátkového prodeje přímo u leasingové společnosti? Stejně jako u leasingu by si klient na jednom místě automobil vybral, sjednal financování, pojištění i další služby. Proti vyřízení bankovního úvěru by tak ušetřil přinejmenším čas. Předseda představenstva Asociace leasingových společností Vratislav Válek připouští, že banky se svými spotřebitelskými půjčkami pro drobné klienty představují na tomto poli jejich nejvážnějšího konkurenta: „My ovšem můžeme odpovědět propracovaným systémem, ve kterém je uzavření leasingové smlouvy pro zákazníka podstatně rychlejší a pohodlnější.“ Splátkový prodej nabízí například GE Capital Leasing pod názvem Autokredit nebo ŠkoFIN s hlavičkou Classic Credit. S podobnou nabídkou hodlá přijít rovněž Leasing České spořitelny. Přesto, podle představitelů leasingových společností, zůstane leasing i po prvním květnu lépe dostupným zdrojem pro financování nového vozu než úvěr. Nemusí však už být ve srovnání s úvěrem nejlevnější, jak je tomu dnes. Výhodou úvěru proti leasingu může být rovněž kratší splátkový kalendář. Zatímco minimální doba leasingu je třicet šest měsíců, vůz na splátky je možné uhradit za 6, 12, 18 nebo 24 měsíců. Vůz navíc rovnou patří kupujícímu, může ho prodat nebo upravit, což je u vozu na leasing, tedy vlastně pronajatého, vždy problém. Na druhou stranu má leasing šanci udržet svůj podíl na trhu i proto, že banky očekávají zvýšení úrokových sazeb úvěrů a půjček. Zdražení úvěrů už připustil i guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

EVROPSKÁ UNIE NÁM AUTOMOBILY PRODRAŽÍ

I bez změn v DPH však čekají pravděpodobně automobilový trh v České republice krušné časy. Ceny automobilů by se totiž podle odborníků měly poměrně rychle přiblížit cenám v západní Evropě. Otevření hranic a strach z nákupní turistiky totiž povede zřejmě k tomu, že automobilové koncerny ceny automobilů na českém trhu nesníží. Rovněž další důvod zdražení automobilů souvisí se vstupem do Evropské unie. V zemích evropské patnáctky se již od letošního června nebudou moci prodávat vozy bez systému proti blokování kol ABS. Nově přijímaní členové mají zatím výjimku (příliš striktní norma by vedla k opačnému účinku - lidé by si nová, sice bezpečnější, ale také dražší auta nekupovali a staré nevyhovující vozy by tak ze silnic nemizely vůbec). Dříve nebo později vstoupí však tahle legislativa v platnost i u nás. Zatím se mluví o roce 2006.

**AUTO NA HYPOTÉKU

Dobrou zprávou je, že k dosavadním možnostem financování pořízení vozu - leasingu a úvěru - by měla přibýt ještě jedna. Od května začnou některé banky nabízet i možnost hypotéky na automobily. Tuto možnost umožnila změna zákona o dluhopisech, která vejde v platnost 1. května 2004. Takový produkt v současné době připravuje například Živnostenská banka. Hypotéka na automobil by podle některých měla být po změně leasingových podmínek vlivem nové DPH výhodnější než leasing. Problémem bude ručení. Ručit lze u hypotéky pouze nemovitostí, a to takovou, jejíž cena bude výrazně vyšší než kupovaný vůz. Řada odborníků je tedy přesvědčena, že hypotéka na automobily bude pouze okrajovou záležitostí. Stěžejními způsoby pořízení automobilu zůstanou i nadále leasing a úvěr.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít