Auta a motorky jdou na dračku

14. června 2004, 00:00 - Dana Rybáková
14. června 2004, 00:00

Po krátkém oddechu, kdy lidé čekali, co se bude dít s cenami, začali opět více nakupovat automobily a motocykly.Prodej motoristického zboží není celoročně rovnoměrně rozložený. Jde ve vlnách. "Těsně před vstupem Česka do EU prodej šel, a pak jako když utne a neudělalo se prakticky čtrnáct dní auto," říká Jiří Forst z mladoboleslavské společnosti Lau-reta Auto, která prodává - co jiného než škodovky.

Po krátkém oddechu, kdy lidé čekali, co se bude dít s cenami, začali opět více nakupovat automobily a motocykly.

Prodej motoristického zboží není celoročně rovnoměrně rozložený. Jde ve vlnách. „Těsně před vstupem Česka do EU prodej šel, a pak jako když utne a neudělalo se prakticky čtrnáct dní auto,“ říká Jiří Forst z mladoboleslavské společnosti Lau-reta Auto, která prodává - co jiného než škodovky. Lidé zřejmě čekali, co udělá jednotný trh s cenami potravin a dalších životně důležitých věcí. Zjistili, že žádný šok se zatím nekoná a navíc získali možnost koupit si automobil či motocykl na splátky.

„Se splátkovým prodejem jako by se protrhla hráz. Za týden jsme prodali tolik aut jako předtím za měsíc. Jde o nové škodovky, protože se zatím neobjevil zákazník, který by chtěl na splátky ojetinu,“ vysvětluje Forst. Možnost nákupu auta na splátky podle něho oslovila lidi, kteří nakupovali v bazarech ojeté automobily, někdy i v dost pochybné kvalitě. „A docela se povedla akce v rámci škodovek. Škoda Auto teď vyměňuje stará auta za nová. Klienti dostávají na nový automobil slevu a ještě mají přístup k levným penězům,“ dodává Forst.

Se splátkovým prodejem v součinnosti s firmou Cetelem začala Laureta Auto ve druhé polovině května. Běžně prodává kolem dvaceti automobilů měsíčně. Za poslední májový týden si zákazníci odvezli dvacet nových škodovek a na deset dalších získala firma objednávky. „To je při konkurenci v Mladé Boleslavi špičkové,“ pochvaluje si Jiří Forst.

Na rozjezd splátkového prodeje aut zvolil Cetelem zvýhodněné úroky. Ty by měly platit minimálně do konce června. Pokud se splátkový prodej chytne, a Forst počítá s tím že ano, měl by se roční prodej firmy Laureta Auto zvednout o 60 procent. „Ještě před měsícem bych řekl, že budu rád, když vůbec splním letošní cíl prodeje,“ říká.

Splátky nejsou zaměřené na podnikatele. Těm se stále víc vyplatí leasing, například i tříletým odpisem. Pro nepodnikatele je však podle Fors-ta příjemné, že při splátkovém nákupu jsou ihned vlastníky auta. Pokud se dostanou do problémů, mohou je prodat. Automobil na splátky však využívají i drobní živnostníci, kteří si je koupí „na rodné číslo“ a využívají ho při své práci. Vlastně ho vkládají do firmy formou cesťáků.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít