Auta a motorky jdou na dračku

14. června 2004, 00:00 - Dana Rybáková
14. června 2004, 00:00

Po krátkém oddechu, kdy lidé čekali, co se bude dít s cenami, začali opět více nakupovat automobily a motocykly.Prodej motoristického zboží není celoročně rovnoměrně rozložený. Jde ve vlnách. "Těsně před vstupem Česka do EU prodej šel, a pak jako když utne a neudělalo se prakticky čtrnáct dní auto," říká Jiří Forst z mladoboleslavské společnosti Lau-reta Auto, která prodává - co jiného než škodovky.

Po krátkém oddechu, kdy lidé čekali, co se bude dít s cenami, začali opět více nakupovat automobily a motocykly.

Prodej motoristického zboží není celoročně rovnoměrně rozložený. Jde ve vlnách. „Těsně před vstupem Česka do EU prodej šel, a pak jako když utne a neudělalo se prakticky čtrnáct dní auto,“ říká Jiří Forst z mladoboleslavské společnosti Lau-reta Auto, která prodává - co jiného než škodovky. Lidé zřejmě čekali, co udělá jednotný trh s cenami potravin a dalších životně důležitých věcí. Zjistili, že žádný šok se zatím nekoná a navíc získali možnost koupit si automobil či motocykl na splátky.

„Se splátkovým prodejem jako by se protrhla hráz. Za týden jsme prodali tolik aut jako předtím za měsíc. Jde o nové škodovky, protože se zatím neobjevil zákazník, který by chtěl na splátky ojetinu,“ vysvětluje Forst. Možnost nákupu auta na splátky podle něho oslovila lidi, kteří nakupovali v bazarech ojeté automobily, někdy i v dost pochybné kvalitě. „A docela se povedla akce v rámci škodovek. Škoda Auto teď vyměňuje stará auta za nová. Klienti dostávají na nový automobil slevu a ještě mají přístup k levným penězům,“ dodává Forst.

Se splátkovým prodejem v součinnosti s firmou Cetelem začala Laureta Auto ve druhé polovině května. Běžně prodává kolem dvaceti automobilů měsíčně. Za poslední májový týden si zákazníci odvezli dvacet nových škodovek a na deset dalších získala firma objednávky. „To je při konkurenci v Mladé Boleslavi špičkové,“ pochvaluje si Jiří Forst.

Na rozjezd splátkového prodeje aut zvolil Cetelem zvýhodněné úroky. Ty by měly platit minimálně do konce června. Pokud se splátkový prodej chytne, a Forst počítá s tím že ano, měl by se roční prodej firmy Laureta Auto zvednout o 60 procent. „Ještě před měsícem bych řekl, že budu rád, když vůbec splním letošní cíl prodeje,“ říká.

Splátky nejsou zaměřené na podnikatele. Těm se stále víc vyplatí leasing, například i tříletým odpisem. Pro nepodnikatele je však podle Fors-ta příjemné, že při splátkovém nákupu jsou ihned vlastníky auta. Pokud se dostanou do problémů, mohou je prodat. Automobil na splátky však využívají i drobní živnostníci, kteří si je koupí „na rodné číslo“ a využívají ho při své práci. Vlastně ho vkládají do firmy formou cesťáků.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít