Atraktivní pro developery i nájemce

19. února 2007, 00:00 - PETR BÝM
19. února 2007, 00:00

LOGISTICKO-PRŮMYSLOVÉ AREÁLYNa počátku rychlostní silnice R10 vyrůstá jeden z největších logistických areálů v Česku - VGP Park Horní Počernice.Projekt o ploše 250 tisíc metrů čtverečních bude dokončen v roce 2009, ale už nyní má první zájemce.

LOGISTICKO-PRŮMYSLOVÉ AREÁLY

Na počátku rychlostní silnice R10 vyrůstá jeden z největších logistických areálů v Česku - VGP Park Horní Počernice.

Projekt o ploše 250 tisíc metrů čtverečních bude dokončen v roce 2009, ale už nyní má první zájemce.

Logistické parky, kde kromě skladování a distribuce zboží přichází ke slovu i lehká průmyslová výroba (kompletace výrobků, balení a podobně), jsou hitem trhu komerčních nemovitostí. V přepočtu na užitnou plochu se jich loni v Česku postavilo takřka půl milionu metrů čtverečních. Oproti roku 2005 je to dvojnásobek. Pro srovnání -v roce 2001 to bylo pouhých 70 tisíc metrů.

Česká republika tak dnes disponuje plochou 1,35 milionu čtverečních metrů moderních logisticko-průmyslových areálů. Tyto údaje zahrnují plochy odpovídající evropskému standardu, které jsou určeny k pronájmu.

REKORDNÍ ROK

Loňský rok byl rekordní, a to nejen z hlediska nové výstavby. „Také na straně poptávky jsme zaznamenali obrovský zájem. Nájemce našlo půl milionu čtverečních metrů moderních průmyslových ploch. V roce 2005 to bylo 310 tisíc metrů,“ popisuje situaci na českém trhu Ferdinand Hlobil z konzultantské společnosti Cushman & Wakefield (C&W).

Do moderních areálů ovšem zatím nacházejí cestu hlavně velké nadnárodní společnosti. Malé firmy odrazují především dlouhé lhůty pronájmu (obvyklé jsou smlouvy na pět let) a vyšší ceny. Ty se pohybují mezi 1100 a 1700 korunami za metr a rok, zatímco u pronájmů ve „starých“ skladech je to 600 až 1000 korun. Překážkou pro menší firmy jsou i minimální pronajímané plochy. Provozovatelé parků jim sice v tomto ohledu vycházejí vstříc, málokde však lze získat plochu pod 1000 metrů čtverečních. Například ve zmíněném počernickém parku začíná právě na jednom tisíci metrů.

Podle průzkumu společnosti C&W se také - podobně jako v jiných segmentech realitního trhu - výstavba nových parků postupně regionalizuje. „Už zdaleka neplatí, že se nájemci a developeři zajímají pouze o okolí Prahy. Čtvrtina veškeré loňské výstavby se uskutečnilo v plzeňském regionu podél D5 směrem k německým hranicím. Velký zájem zaznamenala také Morava - zde to bylo 37 procent nové výstavby,“ konstatuje Hlobil.

SLIBNÉ PERSPEKTIVY

Hlobil očekává, že boom výstavby potrvá ještě několik let. „Velký potenciál se skrývá v regionech, které zatím moderní průmyslové plochy nenabízejí. Jedná se například o Pardubicko, Hradecko či Ústecko,“ dodává. Pro letošek očekává výstavbu skladových areálů o rozloze přibližně 350 tisíc metrů čtverečních. Poptávka má být ovšem vyšší, takže pronajmout by se v Česku mělo ještě o 50 tisíc metrů více. Díky tomu bude na velmi nízké úrovni celková neobsazenost logisticko-průmyslových areálů. Podle odhadů odborníků se bude pohybovat kolem pěti procent, přičemž v západní Evropě tento ukazatel standardně dosahuje hodnot osm až 12 procent.

Z toho je patrné, že Česko posiluje své pozice významného distribučního centra pro oblast střední a východní Evropy. Dokládá to ostatně i záměr společnosti DHL Express (Czech Republic), která letos hodlá v tuzemsku vybudovat tři nové moderní terminály. Jde o první kroky k celkové integraci terminálové a distribuční sítě společností DHL. Celkové náklady tohoto projektu dosáhnou téměř miliardy korun. V první etapě nové terminály vzniknou v Plzni, Teplicích a Hradci Králové. V dubnu bude zároveň otevřeno první modernizované překladiště v Českých Budějovicích.

Graf

VÝSTAVBA NOVÝCH LOGISTICKÝCH AREÁLŮ V ČESKU (v metrech čtverečních)

2001 71 000

2002 41 530

2003 117 000

2004 185 870

2005 240 950

2006 477 000

2007 350 000 1)

Poznámka: 1) odhad

Pramen: Cushman & Wakefield

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít