Atraktivní pro developery i nájemce

19. února 2007, 00:00 - PETR BÝM
19. února 2007, 00:00

LOGISTICKO-PRŮMYSLOVÉ AREÁLYNa počátku rychlostní silnice R10 vyrůstá jeden z největších logistických areálů v Česku - VGP Park Horní Počernice.Projekt o ploše 250 tisíc metrů čtverečních bude dokončen v roce 2009, ale už nyní má první zájemce.

LOGISTICKO-PRŮMYSLOVÉ AREÁLY

Na počátku rychlostní silnice R10 vyrůstá jeden z největších logistických areálů v Česku - VGP Park Horní Počernice.

Projekt o ploše 250 tisíc metrů čtverečních bude dokončen v roce 2009, ale už nyní má první zájemce.

Logistické parky, kde kromě skladování a distribuce zboží přichází ke slovu i lehká průmyslová výroba (kompletace výrobků, balení a podobně), jsou hitem trhu komerčních nemovitostí. V přepočtu na užitnou plochu se jich loni v Česku postavilo takřka půl milionu metrů čtverečních. Oproti roku 2005 je to dvojnásobek. Pro srovnání -v roce 2001 to bylo pouhých 70 tisíc metrů.

Česká republika tak dnes disponuje plochou 1,35 milionu čtverečních metrů moderních logisticko-průmyslových areálů. Tyto údaje zahrnují plochy odpovídající evropskému standardu, které jsou určeny k pronájmu.

REKORDNÍ ROK

Loňský rok byl rekordní, a to nejen z hlediska nové výstavby. „Také na straně poptávky jsme zaznamenali obrovský zájem. Nájemce našlo půl milionu čtverečních metrů moderních průmyslových ploch. V roce 2005 to bylo 310 tisíc metrů,“ popisuje situaci na českém trhu Ferdinand Hlobil z konzultantské společnosti Cushman & Wakefield (C&W).

Do moderních areálů ovšem zatím nacházejí cestu hlavně velké nadnárodní společnosti. Malé firmy odrazují především dlouhé lhůty pronájmu (obvyklé jsou smlouvy na pět let) a vyšší ceny. Ty se pohybují mezi 1100 a 1700 korunami za metr a rok, zatímco u pronájmů ve „starých“ skladech je to 600 až 1000 korun. Překážkou pro menší firmy jsou i minimální pronajímané plochy. Provozovatelé parků jim sice v tomto ohledu vycházejí vstříc, málokde však lze získat plochu pod 1000 metrů čtverečních. Například ve zmíněném počernickém parku začíná právě na jednom tisíci metrů.

Podle průzkumu společnosti C&W se také - podobně jako v jiných segmentech realitního trhu - výstavba nových parků postupně regionalizuje. „Už zdaleka neplatí, že se nájemci a developeři zajímají pouze o okolí Prahy. Čtvrtina veškeré loňské výstavby se uskutečnilo v plzeňském regionu podél D5 směrem k německým hranicím. Velký zájem zaznamenala také Morava - zde to bylo 37 procent nové výstavby,“ konstatuje Hlobil.

SLIBNÉ PERSPEKTIVY

Hlobil očekává, že boom výstavby potrvá ještě několik let. „Velký potenciál se skrývá v regionech, které zatím moderní průmyslové plochy nenabízejí. Jedná se například o Pardubicko, Hradecko či Ústecko,“ dodává. Pro letošek očekává výstavbu skladových areálů o rozloze přibližně 350 tisíc metrů čtverečních. Poptávka má být ovšem vyšší, takže pronajmout by se v Česku mělo ještě o 50 tisíc metrů více. Díky tomu bude na velmi nízké úrovni celková neobsazenost logisticko-průmyslových areálů. Podle odhadů odborníků se bude pohybovat kolem pěti procent, přičemž v západní Evropě tento ukazatel standardně dosahuje hodnot osm až 12 procent.

Z toho je patrné, že Česko posiluje své pozice významného distribučního centra pro oblast střední a východní Evropy. Dokládá to ostatně i záměr společnosti DHL Express (Czech Republic), která letos hodlá v tuzemsku vybudovat tři nové moderní terminály. Jde o první kroky k celkové integraci terminálové a distribuční sítě společností DHL. Celkové náklady tohoto projektu dosáhnou téměř miliardy korun. V první etapě nové terminály vzniknou v Plzni, Teplicích a Hradci Králové. V dubnu bude zároveň otevřeno první modernizované překladiště v Českých Budějovicích.

Graf

VÝSTAVBA NOVÝCH LOGISTICKÝCH AREÁLŮ V ČESKU (v metrech čtverečních)

2001 71 000

2002 41 530

2003 117 000

2004 185 870

2005 240 950

2006 477 000

2007 350 000 1)

Poznámka: 1) odhad

Pramen: Cushman & Wakefield

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít