Ať žije odpovědné hraní!

09. října 2007, 12:57 - Aleš Janků
09. října 2007, 12:57

Pět společností vytvořilo asociaci, která chce zlepšit tržní podmínky i etiku

Těžko dnes někdo zjistí, kdy byla poprvé uzavřena sázka na výsledek sportovního klání nebo na nějakou jinou společenskou událost. Lidé jsou hraví, a proto je možné, že se to stalo ve chvíli, kdy se odehrál první sportovní zápas v dnešním smyslu, tedy jako zábava pro diváky. Ať už však tomu bylo jakkoli, dnes je uzavírání takzvaných kurzových sázek regulérním podnikáním. A současně silně regulovaným, protože státy si uvědomují možná rizika plynoucí z uzavírání sázek a současně mají zájem, aby výnosy z tohoto podnikání pomáhaly tomu, díky čemuž vznikly, tedy především sportu.

Stát nemá strategii.

Nejinak je tomu i u nás. Stát reguluje sázkové společnosti několikrát upraveným zákonem z roku 1990 a připravuje zcela nový. Ten by měl problematiku upravovat zevrubněji a reagovat na nové podmínky, které se na sázkovém trhu od doby vzniku koncepce současného zákona podstatně změnily. Přesto se zdá, jako by v některých ohledech stát neměl zcela jasno. Příkladem jeho chybějící strategie coby regulátora je nedávno uzákoněné zdanění manipulačního poplatku, které bylo přijato, aniž by se někdo zajímal, co to učiní s trhem, jaký bude mít opatření dopad na sázkové kanceláře a co přinese jejich zákazníkům.

Regulace jen pro někoho.

Přes veškerou přísnou regulaci se bohužel často děje, že se některá opatření státu týkají jen několika účastníků stejného trhu. Posledním případem je velmi specifická problematika vracení zaplacené DPH sázkovým kancelářím, kde se sice našla cesta, jak uspokojit akcionáře dominantního hráče, ale již nikdo nejednal s dalšími subjekty na trhu. Trvalou chybou českého prostředí je, že se regulace trhu vztahuje jen na některé, případně že si regulátor neumí vynutit normy chování, které sám stanovil. To je však už řeč o internetovém sázení, které by si zasloužilo samostatný článek.

Významná událost.

Sázkové společnosti si však na stát nestěžují a hledají cesty, jak zevnitř přispět ke zlepšení podmínek na trhu. Významná událost tohoto druhu se stala počátkem letošního roku, kdy se pět subjektů rozhodlo vytvořit Asociaci provozovatelů kurzových sázek (APKURS). A vytyčit pro ni smělé a ušlechtilé cíle: přispívat k vytváření optimálního právního prostředí, stát se partnerem státu a uznávanou platformou v oblasti kurzových sázek, prosazovat rovné podmínky v této oblasti podnikání a společně položit základ k vyšší kultuře v tomto odvětví i ve společnosti jako takové. I když z původní sestavy zakladatelů asociace vypadla Sazka, zůstávají jejími členy další významní hráči - Fortuna, Chance, Synottip a Tipsport.

Etický kodex.

Asociace chce nastavit vysoké standardy kurzových sázek zejména v etické oblasti. Proto zpracovává podrobný etický kodex, který by přesně definoval zásady odpovědného hraní, k němuž by členové měli své zákazníky vést. A současně by se týkal i sportovní etiky, boje proti praní špinavých peněz a korupce, zejména ve sportu. Asociace přitom ovšem bude aktivním partnerem regulátora, tedy státu reprezentovaného Ministerstvem financí ČR, a spolupracovat se zákonodárci na tvorbě rovného právního prostředí. Spoluprací i s dalšími subjekty v sázkovém průmyslu chce směřovat k lepší a průhlednější regulaci, aby se nestávalo, že určité společnosti mají speciální privilegia, jisté problémy se neřeší a některá opatření se přijmou, aniž by se zkoumal jejich dopad.

První krok asociace.

Jedním z prvních viditelných kroků asociace bylo, že se přihlásila k etice v reklamě. Fakticky tak asociace nedávno učinila tím, že se stala řádným členem Rady pro reklamu (RPR). Asociace se bude v rámci členství v RPR podílet na aktualizaci Kodexu reklamy především tím, že v něm doplní části týkající se reklamy na sázkové hry, jež dosud neobsahuje. Kodex reklamy je přitom klíčovým dokumentem RPR. Jeho cílem je, aby reklama byla především pravdivá, slušná a čestná a aby v rozsahu tohoto kodexu respektovala mezinárodně uznávané zásady reklamní praxe Mezinárodní obchodní komory. Kodex nenahrazuje právní regulaci reklamy, nýbrž na ni navazuje a doplňuje ji o etické zásady.

Příprava projektu.

Další konkrétní aktivitou, plynoucí z cílů asociace, je podpora odpovědného sázení. Za tímto účelem připravujeme projekt, kterým chceme přispět k preventivním krokům na ochranu dětí a mládeže před různými negativními jevy včetně neodpovědného přístupu ke kurzovým sázkám, a tím i k sázení obecně. Projekt s pracovním názvem V ničem nelítám bude zahájen v nejbližších dnech sestavením projektového realizačního týmu, v němž budeme spolupracovat nejen s odborníky z oblasti pedagogiky a psychologie, ale také například se zástupci Nadace Naše dítě. Do konce roku se uskuteční ověřovací fáze (faktický program a testovací seminář v jedné vybrané škole) a etapa pilotního provozu (semináře v různých regionech). Když poznatky získané v těchto etapách prokáží, že lze očekávat přínosy a efektivitu programu, bude následovat třetí fáze, spočívající v jeho realizaci ve větším počtu škol.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít