Ať si politici a úředníci zkusí být živnostníky!

10. září 2007, 00:00 - Helena Pecková
10. září 2007, 00:00

Při čtení o všech novinkách, které plodí naše vláda, jsem si vzpomněla na jeden slib ODS. Pan Topolánek sliboval, že pokud vyhraje volby, zruší minimální daň - trest za to, že se v podnikání tak nedaří. Myslím, že na slib se nějak zapomnělo a v rámci jiných aktualit to vyšumělo.

Minimální základ daně za rok 2007 dokonce vzrostl, stejně jako zálohy na sociální pojištění. (Poznámka redakce: Zrušení minimální daně je součástí vládního reformního balíčku, který na konci srpna schválila sněmovna.) Znám spoustu drobných řemeslníků, kteří jsou šikovní, zaměstnance si však pořídit nemohou, protože by ho za současných podmínek neuživili. Těmto drobným podnikatelům, kteří vše a včas řádně platí, se může jen zdát o průměrné mzdě, která stále roste.

Zkuste se zamyslet nad tím, kolik zakázek a za jakou částku by denně musel udělat například opravář obuvi, drobného elektra, ledniček, praček, prodejce potravin, který prodává především pečivo a základní potraviny. Připočtěte stále se zvyšující náklady na elektřinu, nájem, plyn, navíc z něčeho je nutné platit cestu a údržbu vozu, platit silniční daň a pojištění, mít nějaké zásoby.

Podmínky jsou pro tyto malé podnikatele naprosto neúnosné. Už nevím, jak si tito lidé v roce 2008 budou utahovat opasky.

Pokud živnostník něco zkazí, třeba špatně nakoupí materiál, hradí to ze svého. Naši zákonodárci a lidé ve vedoucích funkcích neplatí nic - zaplatí to daňový poplatník. Plýtvají našimi penězi, zákony jsou nedotažené, tak se tvoří novely. Jakým příkladem lidem jdou jak v osobním, tak profesním životě? Nesmyslné zadlužování našeho státu neustále stoupá a proto je třeba vytvořit reformu.

Ta reforma by ale měla platit pro všechny. Nebo jsou mezi námi nadlidi? Jaký oběd dostane v kantýně poslanec, jaký a za jaké peníze řadový dělník nebo úřednice? Půl roku placená nemocenská pro ministry, to se pak snadno zavádějí reformy pro ostatní. Přála bych si, aby si každý z nich zakusil jen týden života obyčejných lidí. Ženy, která je samoživitelka, chlapa, který dělá celý den ve výrobě, nebo toho živnostníka, který shání zakázky, materiál, krom toho vykonává své řemeslo. Nevydrželi by tu dřinu, divili by se, jak je možné vyjít s takovým platem, a asi by ani nevydrželi sedět dvě hodiny u lékaře, vypadnout za 10 minut, připlatit si na léky, aby neměly tolik vedlejších účinků a byly kvalitnější.

Nechci ani pomyslet, jak bude naše společnost za nějakých pár let vypadat. Zanedbaná zdravotní péče či vzdělání. Myslím, že se nemá šetřit za každou cenu, že se to nevyplácí.

Ráda čtu váš časopis, je tam spousta zajímavých a poučných věcí. Chtěla jsem vyjádřit názor těch drobných podnikatelů, o nichž se zatím moc nepíše.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít