Ať si politici a úředníci zkusí být živnostníky!

10. září 2007, 00:00 - Helena Pecková
10. září 2007, 00:00

Při čtení o všech novinkách, které plodí naše vláda, jsem si vzpomněla na jeden slib ODS. Pan Topolánek sliboval, že pokud vyhraje volby, zruší minimální daň - trest za to, že se v podnikání tak nedaří. Myslím, že na slib se nějak zapomnělo a v rámci jiných aktualit to vyšumělo.

Minimální základ daně za rok 2007 dokonce vzrostl, stejně jako zálohy na sociální pojištění. (Poznámka redakce: Zrušení minimální daně je součástí vládního reformního balíčku, který na konci srpna schválila sněmovna.) Znám spoustu drobných řemeslníků, kteří jsou šikovní, zaměstnance si však pořídit nemohou, protože by ho za současných podmínek neuživili. Těmto drobným podnikatelům, kteří vše a včas řádně platí, se může jen zdát o průměrné mzdě, která stále roste.

Zkuste se zamyslet nad tím, kolik zakázek a za jakou částku by denně musel udělat například opravář obuvi, drobného elektra, ledniček, praček, prodejce potravin, který prodává především pečivo a základní potraviny. Připočtěte stále se zvyšující náklady na elektřinu, nájem, plyn, navíc z něčeho je nutné platit cestu a údržbu vozu, platit silniční daň a pojištění, mít nějaké zásoby.

Podmínky jsou pro tyto malé podnikatele naprosto neúnosné. Už nevím, jak si tito lidé v roce 2008 budou utahovat opasky.

Pokud živnostník něco zkazí, třeba špatně nakoupí materiál, hradí to ze svého. Naši zákonodárci a lidé ve vedoucích funkcích neplatí nic - zaplatí to daňový poplatník. Plýtvají našimi penězi, zákony jsou nedotažené, tak se tvoří novely. Jakým příkladem lidem jdou jak v osobním, tak profesním životě? Nesmyslné zadlužování našeho státu neustále stoupá a proto je třeba vytvořit reformu.

Ta reforma by ale měla platit pro všechny. Nebo jsou mezi námi nadlidi? Jaký oběd dostane v kantýně poslanec, jaký a za jaké peníze řadový dělník nebo úřednice? Půl roku placená nemocenská pro ministry, to se pak snadno zavádějí reformy pro ostatní. Přála bych si, aby si každý z nich zakusil jen týden života obyčejných lidí. Ženy, která je samoživitelka, chlapa, který dělá celý den ve výrobě, nebo toho živnostníka, který shání zakázky, materiál, krom toho vykonává své řemeslo. Nevydrželi by tu dřinu, divili by se, jak je možné vyjít s takovým platem, a asi by ani nevydrželi sedět dvě hodiny u lékaře, vypadnout za 10 minut, připlatit si na léky, aby neměly tolik vedlejších účinků a byly kvalitnější.

Nechci ani pomyslet, jak bude naše společnost za nějakých pár let vypadat. Zanedbaná zdravotní péče či vzdělání. Myslím, že se nemá šetřit za každou cenu, že se to nevyplácí.

Ráda čtu váš časopis, je tam spousta zajímavých a poučných věcí. Chtěla jsem vyjádřit názor těch drobných podnikatelů, o nichž se zatím moc nepíše.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít