Ať si politici a úředníci zkusí být živnostníky!

10. září 2007, 00:00 - Helena Pecková
10. září 2007, 00:00

Při čtení o všech novinkách, které plodí naše vláda, jsem si vzpomněla na jeden slib ODS. Pan Topolánek sliboval, že pokud vyhraje volby, zruší minimální daň - trest za to, že se v podnikání tak nedaří. Myslím, že na slib se nějak zapomnělo a v rámci jiných aktualit to vyšumělo.

Minimální základ daně za rok 2007 dokonce vzrostl, stejně jako zálohy na sociální pojištění. (Poznámka redakce: Zrušení minimální daně je součástí vládního reformního balíčku, který na konci srpna schválila sněmovna.) Znám spoustu drobných řemeslníků, kteří jsou šikovní, zaměstnance si však pořídit nemohou, protože by ho za současných podmínek neuživili. Těmto drobným podnikatelům, kteří vše a včas řádně platí, se může jen zdát o průměrné mzdě, která stále roste.

Zkuste se zamyslet nad tím, kolik zakázek a za jakou částku by denně musel udělat například opravář obuvi, drobného elektra, ledniček, praček, prodejce potravin, který prodává především pečivo a základní potraviny. Připočtěte stále se zvyšující náklady na elektřinu, nájem, plyn, navíc z něčeho je nutné platit cestu a údržbu vozu, platit silniční daň a pojištění, mít nějaké zásoby.

Podmínky jsou pro tyto malé podnikatele naprosto neúnosné. Už nevím, jak si tito lidé v roce 2008 budou utahovat opasky.

Pokud živnostník něco zkazí, třeba špatně nakoupí materiál, hradí to ze svého. Naši zákonodárci a lidé ve vedoucích funkcích neplatí nic - zaplatí to daňový poplatník. Plýtvají našimi penězi, zákony jsou nedotažené, tak se tvoří novely. Jakým příkladem lidem jdou jak v osobním, tak profesním životě? Nesmyslné zadlužování našeho státu neustále stoupá a proto je třeba vytvořit reformu.

Ta reforma by ale měla platit pro všechny. Nebo jsou mezi námi nadlidi? Jaký oběd dostane v kantýně poslanec, jaký a za jaké peníze řadový dělník nebo úřednice? Půl roku placená nemocenská pro ministry, to se pak snadno zavádějí reformy pro ostatní. Přála bych si, aby si každý z nich zakusil jen týden života obyčejných lidí. Ženy, která je samoživitelka, chlapa, který dělá celý den ve výrobě, nebo toho živnostníka, který shání zakázky, materiál, krom toho vykonává své řemeslo. Nevydrželi by tu dřinu, divili by se, jak je možné vyjít s takovým platem, a asi by ani nevydrželi sedět dvě hodiny u lékaře, vypadnout za 10 minut, připlatit si na léky, aby neměly tolik vedlejších účinků a byly kvalitnější.

Nechci ani pomyslet, jak bude naše společnost za nějakých pár let vypadat. Zanedbaná zdravotní péče či vzdělání. Myslím, že se nemá šetřit za každou cenu, že se to nevyplácí.

Ráda čtu váš časopis, je tam spousta zajímavých a poučných věcí. Chtěla jsem vyjádřit názor těch drobných podnikatelů, o nichž se zatím moc nepíše.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít