Ať přijme obsílku třeba uklízečka

18. dubna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
18. dubna 2005, 00:00

JIŘÍ POSPÍŠIL: Poslanec ODS Jiří Pospíšil je stínovým ministrem spravedlnosti. Urychlit práci soudů podle něj mohou například vysoké kauce při návrhu na předběžné opatření nebo změna pravidel pro doručování soudních obsílek.

JIŘÍ POSPÍŠIL:

Poslanec ODS Jiří Pospíšil je stínovým ministrem spravedlnosti. Urychlit práci soudů podle něj mohou například vysoké kauce při návrhu na předběžné opatření nebo změna pravidel pro doručování soudních obsílek. * Pracují podle vás české soudy dostatečně rychle? Kde vidíte největší problémy?

Ne, jsou pomalé. Považuji to za současný nejpalčivější problém české justice. Srovnatelné soudní řízení u nás trvá dvakrát až třikrát déle než v Německu. Není ale pravdou, že je justice pomalá všude. Je to nevyrovnané. V Praze nebo v jižních Čechách nejsou větší problémy. Naopak na severu Čech jsou soudy zahlcené, zejména staršími případy. My máme zhruba 20 návrhů, jak to zlepšit. Ale nečekáme jen na volby, snažíme se řešení iniciovat již teď.

* Co konkrétně navrhujete? Jak třeba zabránit tomu, že se někdo vyhýbá přijetí předvolání k soudu?

U firem je základní chyba v tom, že u nás musí být obsílka doručena konkrétní odpovědné osobě. Například v Německu je to tak, že pošťák doručí obsílku komukoliv ve společnosti - třeba vrátnému nebo uklízečce. A pak už je to jen na vnitřních předpisech té firmy, aby se obsílka dostala od toho vrátného k odpovědné osobě.

* Soudy zdržuje také obrovské kvantum sporů, které jsou jen prostředkem, jak si firmy vzájemně podrážejí nohy. Co s tím?

Tomu nikdy úplně nezabráníte. Jde ale o to, přiblížit soudní poplatky realitě. Firma, která podá návrh na předběžné opatření, by měla složit určitou adekvátní kauci. Z té by byla placena škoda druhé strany, pokud by se ukázalo, že šlo jen o šikanózní návrh.

* Práci soudů prý zpomaluje i špatné technické vybavení…

Tím hlavním problémem není technika, ale spíš vnitřní organizace soudů. Obrovské množství agendy, kterou by v zahraničí dělal pomocný personál, totiž u nás musejí dělat sami soudci. To se musí změnit.

* Co považujete za priority, které je nutné řešit nejdřív? Je potřeba zkrátit zápis do obchodního rejstříku. V Evropě je to záležitost na dny, u nás stále ještě na týdny. Podle expertů Evropské unie, se kterými jsem to konzultoval, je největším problémem také onen soudní ping-pong, kdy se kauzy neustále vrací od vyšších instancí k soudu prvního stupně. * Jste stínovým ministrem spravedlnosti. Čím byste - v případě volebního úspěchu - v přístupu k justici začal?**

Každá vláda přijde a udělá hned nový občanský soudní řád. Podle mě ale není nutné napsat ho znova úplně od nuly… Spíše stačí promluvit s lidmi s praxe a upravit současný zákon jen tam, kde nevyhovuje.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít