Ať obce hospodaří stejně jako národní park

20. srpna 2009, 13:13 - František Nykles, Šumava
20. srpna 2009, 13:13

V článku o kůrovci na bavorské a české straně Šumavy autorka tvrdí, že z bavorského národního parku zní optimistické zprávy. Já však znám v Bavorsku území, kde mezi suchými torzy stromů je jen tráva a kapradí. Takové území uvidí každý, kdo půjde oficiální značenou stezkou od Roklanského jezera kolem kaple na Velký Roklan. Připomínám, že se tam dostanete z Česka stokilometrovou „ekologickou“ objížďkou autem, protože navrhovanou přímou pěší trasu Správa Národního parku Šumava striktně zamítla.

Autor: Marcela Honsová

To jen na okraj, chci totiž reagovat na názor pana Neužila, který vyšel k tématu kůrovce na straně Fóra a obsahuje řadu nepřesností. K jeho tvrzení, že komunikaci na Šumavě by prospělo, kdyby zástupci obcí byli ochotni naslouchat všem názorům, si dovolím podotknout, že za 18 let existence národního parku si starostové vyposlechli hodně názorů a slibů, dočkali se mála činů. Stav na Šumavě nezlepší další roky naslouchání, ale hlavně potřebné a konkrétní jednání.

Pokud autor názorového příspěvku poučuje čtenáře, že práce v turistickém ruchu není práce se dřevem v lese, ale že je to služba, která vyžaduje kvalitativní přeměnu, což vidí jako generační problém, rád bych mu připomněl, že by neměl urážet a podceňovat místní obyvatele, protože i provozování penzionů je službou pro turisty a prací v turistickém ruchu, stejně tak jako příprava a zajišťování lyžařských stop, rozšiřování sítě cyklostezek a prostupů státní hranice, provozování informačních středisek, pořádání koncertů, výstav a dalších akcí. Autorovi dopisu by prospělo, kdyby si jako průvodce německé klientely trochu více všímal toho, co se děje v šumavských obcích, městech a jejich okolí.

Nechceme, jak v článku uvádí, „pobíhat volně po území národního parku,“ ale chceme, aby návštěvníci měli možnost po značených cestách navštívit území, která byla 60 let pro veřejnost uzavřena. Je smutné, že tato nezákonně zřízená „klidová území“ o rozloze 8200 hektarů dnes nahradila „území s omezeným vstupem“ o rozloze téměř 7000 hektarů, která jsou přístupná jen pro několik desítek šťastlivců několik měsíců v roce s průvodcem.

Autor článku také považuje za obrovskou chybu, že 6500 hektarů lesů bylo na Šumavě vráceno původním majitelům – městům a obcím – s tím, že místo toho měly dostat pozemky jinde. Městům a obcím by nevadilo, že jejich majetek je na území národního parku, ale měly by mít pro hospodaření v lesích stejné podmínky, jaké má správa parku.

Při komentování sporu na rakousko-české hranici, související se zásahy proti kůrovci, by měl mít pan Neužil na paměti, že uzavřený smír mezi oběma stranami je velmi křehký. Jinými slovy, buďme rádi, že původní majetkově právní škoda ve výši přes 1 milion eur způsobená kůrovcem na rakouských lesích snad nebude na české straně vymáhána.

(Reakce na názor v Profitu č. 29/2009)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít