Ať ministerstva řeší krizi, ne rozdávání tašek

14. března 2009, 04:00 - Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR
14. března 2009, 04:00

Návrh zákona o odpadech, který prezentovalo ministerstvo životního prostředí, předpokládá mimo jiné zákaz rozdávání jakýchkoliv odnosných tašek včetně těch papírových, s možností stanovení minimální ceny tašek ministerstvem financí.

Autor: Profit

Podle Hospodářské komory České republiky je totoopatření v současné ekonomické situaci nepodstatné, přičemž v návrhuchybějí úpravy mnohem důležitějších problémů. Regulace vydávání jakýchkoliv tašek zdarma je nesystémová a znamená pouze vyšší náklady pro firmy i občany.

Hospodářská komora považuje návrh zákazu rozdávání nákupních tašek zaopatření, které lidem život komplikuje a zdražuje, namísto toho, aby housnadňovalo. To, jestli obchod jako podnikatelský subjekt nabídne zákazníkovi tašku zdarma, je jen na jeho rozhodnutía jde do jeho nákladů. Hospodářská komora proto nepovažuje tento krokza rozumný.

Ministerstva by se zejména v době postupující hospodářské krize mělazabývat zcela jinými věcmi než je vymýšlení dalších nových regulacípodobného typu. Tato regulace ještě více zvyšuje finanční zátěžpodnikatelů, ale i obyčejných občanů. Podobně jako nyní chcemeregulovat ceny igelitových tašek, bychom příště mohli regulovatnapříklad obaly u parfémů, což není systémové řešení. Je tady nějakákultura balení a firmy by měly mít možnost zvolit si, zda budou lidemtašky dávat zdarma. V žádném případě by to nemělo být řešenodirektivně.

Otázkou je, proč není například povinný sběr a recyklace u tiskovin,kde například papír je jistým druhem obalu informací, nebo proč nenířešen zpětný odběr oblečení jakožto obalu člověka? Jeden sektor je takznevýhodňován proti druhému. Hlavním problémem českého odpadovéhohospodářství je v současnosti množství skládkovaného komunálního odpadu, a tími plýtvání surovinami mnohem více než představují igelitové tašky.Většina komunálního odpadu je energeticky využitelná, přesto je stálepodporováno především skládkování. Neřeší se to, že za posledních desetlet se nevybudovala žádná rozhodující kapacita na využívání směsnýchkomunálních odpadů. Například v Rakousku i Německu se stále stavějínové teplárny, jejichž palivem je směsný komunální odpad. V Česku jetento trend naprostým tabu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít