Asie si vydechla úlevou

16. září 2008, 18:18 - Bruce Einhorn
16. září 2008, 18:18

Navzdory pokračujícím obavám z vývoje ekonomiky ve Spojených státech...

Celý podtitul:
Navzdory pokračujícím obavám z vývoje ekonomiky ve Spojených státech budou centrální banky i nadále skupovat americký dluh

(text)
Američtí kupci realit nemusejí být jedinou skupinou, která počítá s předpokládanou zkouškou spolehlivosti Fannie Mae a Freddie Mac. Dluhopisy těchto dvou hypotečních agentur se staly favority pro asijské vlády hledající způsob, jak naložit s dolary, které jim přinesly v poslední době velké obchodní přebytky s USA. Donedávna to mělo smysl. Trh rostl, výnosy byly poněkud lepší než jisté státní dluhopisy a každý předpokládal, že Washington hypoteční společnosti podpoří.
Jak se americká hypoteční krize prohlubovala, Fannie a Freddie se začaly potápět a zahraniční bankéři chtěli záruky, že jejich předpoklady byly správné. „Ministerstvo financí muselo poskytnout zahraničním vládám ujištění,“ říká jeden senátní poradce. Zvláště těm v Asii: čtyři z pěti vrcholných mezinárodních akcionářů Fannie a Freddie jsou z Asie. Prohlubování problémů u obou agentur vyvolalo rozzlobené telefonáty do Washingtonu. „Čínské banky utrpěly pravděpodobně významné ztráty,“ říká Logan Wright, analytik ve společnosti Stone & McCarthy Research.
Toto léto se cizinci začali stahovat. V červenci se Bank of China, státem kontrolovaná komerční banka, odstřihla od agenturního dluhu jednak prodejem, jednak již nenavyšováním stávajících dluhopisů v hodnotě přes 4,6 miliardy dolarů. Po navýšení měsíčního průměru na 22 miliard dolarů v první polovině roku 2007 kleslo držení záruk společností Fannie a Freddie na účtech americké centrální banky o 27 miliard dolarů v období od poloviny července do počátku září (2007). Uvádí to Brad Setser, bývalý představitel amerického ministerstva financí a nyní člen Výboru pro zahraniční vztahy. „Hrozba útoku kupců na centrální banku byla skutečná,“ říká. Faktické zestátnění společností Fannie a Freddie, ač dočasné, bylo právě tím, co si Asiaté přáli. „Z mého úhlu pohledu je to pozitivní,“ řekl 8. září Čou Siao-čchuan, guvernér čínské centrální banky, státnímu listu China Daily. „Nikdy jsme neměli žádné pochybnosti, že Washington přistoupí k záchraně,“ říká Ha Kun-čchol, ekonom korejské centrální banky v Soulu.

SLEPÁ ULIČKA Budou mít asijští bankéři ve své cenné papíry ve Fannie a Freddie větší důvěru, když ministr financí Henry Paulson nyní začal jednat? Intervence ze 7. září pravděpodobně učiní jejich dluhy bezpečnější a centrální banky budou mít jen málo na výběr. „Jejich obchodní přebytky jsou v amerických dolarech. A jak mnohé evropské ekonomiky slábnou, euro není příliš atraktivní alternativou,“ říká analytik Goldman Sachs Roy Ramos. „Pro asijské bankéře existuje jediné, co lze vůbec dělat – diverzifikovat a zbavit se peněz,“ dodává Ramos.
Neznamená to však, že by pro Asii neexistovala rizika. Hypoteční krize v USA stále trvá a ekonomika trpí. Čínský export zpomaluje spolu s tím, jak američtí spotřebitelé přestávají sahat do peněženek. Pokračující oslabování v USA by mohlo napříště postihnout veškerý export z Asie, což by samosebou mohlo přinést pomalejší růst zahraničních rezerv asijských států a způsobit menší nutkání více investovat do amerického dluhu.
Přesto ze současné situace vycházejí asijské centrální banky jako vítězové. „Nemají si nač stěžovat, dostaly všechno,“ říká Edwin M. Truman, ekonom, který vedl mezinárodní divizi Fedu od roku 1977 do roku 1998. „Skutečností je, že Fannie a Freddie nemohou platit, zato vy a já budeme.“

Popisek, str. 32: Čou Siao-čchuan, guvernér čínské centrální banky

ZAHRANIČNÍ FONDY
Pět nejvýznamnějších neamerických věřitelů Freddie a Fannie*
miliardy dolarů
Čína* 376
Japonsko* 228
Rusko* 75
Jižní Korea* 63
Tchaj-wan* 55

*k 30. červnu 2007
Pramen: Ministerstvo financí USA

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít