Asie si vydechla úlevou

16. září 2008, 18:18 - Bruce Einhorn
16. září 2008, 18:18

Navzdory pokračujícím obavám z vývoje ekonomiky ve Spojených státech...

Celý podtitul:
Navzdory pokračujícím obavám z vývoje ekonomiky ve Spojených státech budou centrální banky i nadále skupovat americký dluh

(text)
Američtí kupci realit nemusejí být jedinou skupinou, která počítá s předpokládanou zkouškou spolehlivosti Fannie Mae a Freddie Mac. Dluhopisy těchto dvou hypotečních agentur se staly favority pro asijské vlády hledající způsob, jak naložit s dolary, které jim přinesly v poslední době velké obchodní přebytky s USA. Donedávna to mělo smysl. Trh rostl, výnosy byly poněkud lepší než jisté státní dluhopisy a každý předpokládal, že Washington hypoteční společnosti podpoří.
Jak se americká hypoteční krize prohlubovala, Fannie a Freddie se začaly potápět a zahraniční bankéři chtěli záruky, že jejich předpoklady byly správné. „Ministerstvo financí muselo poskytnout zahraničním vládám ujištění,“ říká jeden senátní poradce. Zvláště těm v Asii: čtyři z pěti vrcholných mezinárodních akcionářů Fannie a Freddie jsou z Asie. Prohlubování problémů u obou agentur vyvolalo rozzlobené telefonáty do Washingtonu. „Čínské banky utrpěly pravděpodobně významné ztráty,“ říká Logan Wright, analytik ve společnosti Stone & McCarthy Research.
Toto léto se cizinci začali stahovat. V červenci se Bank of China, státem kontrolovaná komerční banka, odstřihla od agenturního dluhu jednak prodejem, jednak již nenavyšováním stávajících dluhopisů v hodnotě přes 4,6 miliardy dolarů. Po navýšení měsíčního průměru na 22 miliard dolarů v první polovině roku 2007 kleslo držení záruk společností Fannie a Freddie na účtech americké centrální banky o 27 miliard dolarů v období od poloviny července do počátku září (2007). Uvádí to Brad Setser, bývalý představitel amerického ministerstva financí a nyní člen Výboru pro zahraniční vztahy. „Hrozba útoku kupců na centrální banku byla skutečná,“ říká. Faktické zestátnění společností Fannie a Freddie, ač dočasné, bylo právě tím, co si Asiaté přáli. „Z mého úhlu pohledu je to pozitivní,“ řekl 8. září Čou Siao-čchuan, guvernér čínské centrální banky, státnímu listu China Daily. „Nikdy jsme neměli žádné pochybnosti, že Washington přistoupí k záchraně,“ říká Ha Kun-čchol, ekonom korejské centrální banky v Soulu.

SLEPÁ ULIČKA Budou mít asijští bankéři ve své cenné papíry ve Fannie a Freddie větší důvěru, když ministr financí Henry Paulson nyní začal jednat? Intervence ze 7. září pravděpodobně učiní jejich dluhy bezpečnější a centrální banky budou mít jen málo na výběr. „Jejich obchodní přebytky jsou v amerických dolarech. A jak mnohé evropské ekonomiky slábnou, euro není příliš atraktivní alternativou,“ říká analytik Goldman Sachs Roy Ramos. „Pro asijské bankéře existuje jediné, co lze vůbec dělat – diverzifikovat a zbavit se peněz,“ dodává Ramos.
Neznamená to však, že by pro Asii neexistovala rizika. Hypoteční krize v USA stále trvá a ekonomika trpí. Čínský export zpomaluje spolu s tím, jak američtí spotřebitelé přestávají sahat do peněženek. Pokračující oslabování v USA by mohlo napříště postihnout veškerý export z Asie, což by samosebou mohlo přinést pomalejší růst zahraničních rezerv asijských států a způsobit menší nutkání více investovat do amerického dluhu.
Přesto ze současné situace vycházejí asijské centrální banky jako vítězové. „Nemají si nač stěžovat, dostaly všechno,“ říká Edwin M. Truman, ekonom, který vedl mezinárodní divizi Fedu od roku 1977 do roku 1998. „Skutečností je, že Fannie a Freddie nemohou platit, zato vy a já budeme.“

Popisek, str. 32: Čou Siao-čchuan, guvernér čínské centrální banky

ZAHRANIČNÍ FONDY
Pět nejvýznamnějších neamerických věřitelů Freddie a Fannie*
miliardy dolarů
Čína* 376
Japonsko* 228
Rusko* 75
Jižní Korea* 63
Tchaj-wan* 55

*k 30. červnu 2007
Pramen: Ministerstvo financí USA

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít