Artsemestr ukázal ambiciózní projekty

18. června 2011, 09:48 - Zina Plchová
18. června 2011, 09:48

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze v minulých dnech otevřela ateliéry a klauzurní práce svých studentů představila široké veřejnosti. V rámci výstavy Artsemestr léto 2011 tak mohli zájemci nahlédnout do čtrnácti specializovaných pracovišť.

Foto: Jakub Stadler

Na VšUP jde o tradici, na konci semestru se tu představují studentské práce pravidelně. A jak vysvětluje Josef Ťapťuch, vedoucí ateliéru módní tvorby, jsou to díla ze všech umělecko-řemeslných odvětví: „Jde o širokou škálu aplikovaného umění – architektury, designu a celou řadu starých uměleckých oborů, jako je sklářství nebo kov, šperk, dřevo, oděv, obuv či keramika.“ Právě v jeho ateliéru dostali studenti zadání pod názvem Coutier Lab, tedy krejčovská laboratoř. Jejich úkolem bylo prostudovat ikonografii a techniku základních struktur novodobé oděvní kultury a ty pak rozpracovat do vlastních kolekcí. Výsledkem jsou nejen večerní šaty, ale i koktejlky či dámský oblek. Studenti si šaty sami nevyráběli, ale jak vysvětluje studentka Renata Sedláková, museli připravit dokonalý střih, který pak zpracovala specializovaná firma.

V Ateliéru keramiky a porcelánu zase studenti pod vedením Pavla Knapka navázali na práci ze zimního semestru. Tehdy tvořili vázy a nápojové soupravy. V letních měsících je pak doplnili vázičkami na drobné květiny. Stejně tak k nápojovým setům připojili servírovací doplňky. Inovativní jsou nejen použitými materiály, ale i tvary. Většina vystavených prací přitom neřeší barevnost. Keramické kousky jsou převážně bílé.

Studenti Ateliéru K.O.V. se zase v letním semestru věnovali pod vedením Evy Eisler tvorbě projektů s prostorovým a koncepčním přesahem od objektu k instalaci.

Nositelná móda i výtvarná díla

Úkol s názvem Fantasy-Mystery-Sci-Fi pro své studenty připravila módní návrhářka Liběna Rochová, která na VšUP vede Ateliér designu oděvu a obuvi. Studenti se v jeho rámci zabývali více nositelnými oděvy. Klauzury pak byly spíš výtvarnými díly. „Nechci, abychom navrhovali ,jen šaty‘, jde mi o konceptuální myšlení v oděvu s přesahy do volného umění,“ říká Rochová.

Daleko od svých oblíbených témat nešli v zadání ani Jan Němeček a Michal Froněk coby Olgoj Chorchoj, kteří studentům v Ateliéru designu výrobků III připravili hned několik možností. Studenti měli vytvořit například dekor pro roboticky broušené sklo, nástěnné či náramkové hodinky a v případě klauzurních prací pak mělo jít o netradiční prezentaci sportovní značky.

Hledáme uplatnění

Většina studentů má ambici uplatnit své výrobky v praxi. „Na VšUP se snažíme úzce spolupracovat s průmyslem. Převážná část prací se vytvářela v rámci grantové politiky. Záleží na našich partnerech, do jaké míry je pak v reálu uplatní. Ale naše snaha přetavit nápady do sériové výroby je evidentní,“ říká Josef Ťapťuch.

Kromě Prahy se v rámci Artsemestru studenti naposledy představili i ve Zlíně. Odtud škola část svých ateliérů stěhuje do metropole. Kulturní akce a výstavy tam vyvrcholí 24. června.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít