Artsemestr ukázal ambiciózní projekty

18. června 2011, 09:48 - Zina Plchová
18. června 2011, 09:48

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze v minulých dnech otevřela ateliéry a klauzurní práce svých studentů představila široké veřejnosti. V rámci výstavy Artsemestr léto 2011 tak mohli zájemci nahlédnout do čtrnácti specializovaných pracovišť.

Foto: Jakub Stadler

Na VšUP jde o tradici, na konci semestru se tu představují studentské práce pravidelně. A jak vysvětluje Josef Ťapťuch, vedoucí ateliéru módní tvorby, jsou to díla ze všech umělecko-řemeslných odvětví: „Jde o širokou škálu aplikovaného umění – architektury, designu a celou řadu starých uměleckých oborů, jako je sklářství nebo kov, šperk, dřevo, oděv, obuv či keramika.“ Právě v jeho ateliéru dostali studenti zadání pod názvem Coutier Lab, tedy krejčovská laboratoř. Jejich úkolem bylo prostudovat ikonografii a techniku základních struktur novodobé oděvní kultury a ty pak rozpracovat do vlastních kolekcí. Výsledkem jsou nejen večerní šaty, ale i koktejlky či dámský oblek. Studenti si šaty sami nevyráběli, ale jak vysvětluje studentka Renata Sedláková, museli připravit dokonalý střih, který pak zpracovala specializovaná firma.

V Ateliéru keramiky a porcelánu zase studenti pod vedením Pavla Knapka navázali na práci ze zimního semestru. Tehdy tvořili vázy a nápojové soupravy. V letních měsících je pak doplnili vázičkami na drobné květiny. Stejně tak k nápojovým setům připojili servírovací doplňky. Inovativní jsou nejen použitými materiály, ale i tvary. Většina vystavených prací přitom neřeší barevnost. Keramické kousky jsou převážně bílé.

Studenti Ateliéru K.O.V. se zase v letním semestru věnovali pod vedením Evy Eisler tvorbě projektů s prostorovým a koncepčním přesahem od objektu k instalaci.

Nositelná móda i výtvarná díla

Úkol s názvem Fantasy-Mystery-Sci-Fi pro své studenty připravila módní návrhářka Liběna Rochová, která na VšUP vede Ateliér designu oděvu a obuvi. Studenti se v jeho rámci zabývali více nositelnými oděvy. Klauzury pak byly spíš výtvarnými díly. „Nechci, abychom navrhovali ,jen šaty‘, jde mi o konceptuální myšlení v oděvu s přesahy do volného umění,“ říká Rochová.

Daleko od svých oblíbených témat nešli v zadání ani Jan Němeček a Michal Froněk coby Olgoj Chorchoj, kteří studentům v Ateliéru designu výrobků III připravili hned několik možností. Studenti měli vytvořit například dekor pro roboticky broušené sklo, nástěnné či náramkové hodinky a v případě klauzurních prací pak mělo jít o netradiční prezentaci sportovní značky.

Hledáme uplatnění

Většina studentů má ambici uplatnit své výrobky v praxi. „Na VšUP se snažíme úzce spolupracovat s průmyslem. Převážná část prací se vytvářela v rámci grantové politiky. Záleží na našich partnerech, do jaké míry je pak v reálu uplatní. Ale naše snaha přetavit nápady do sériové výroby je evidentní,“ říká Josef Ťapťuch.

Kromě Prahy se v rámci Artsemestru studenti naposledy představili i ve Zlíně. Odtud škola část svých ateliérů stěhuje do metropole. Kulturní akce a výstavy tam vyvrcholí 24. června.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít