Artsemestr ukázal ambiciózní projekty

18. června 2011, 09:48 - Zina Plchová
18. června 2011, 09:48

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze v minulých dnech otevřela ateliéry a klauzurní práce svých studentů představila široké veřejnosti. V rámci výstavy Artsemestr léto 2011 tak mohli zájemci nahlédnout do čtrnácti specializovaných pracovišť.

Foto: Jakub Stadler

Na VšUP jde o tradici, na konci semestru se tu představují studentské práce pravidelně. A jak vysvětluje Josef Ťapťuch, vedoucí ateliéru módní tvorby, jsou to díla ze všech umělecko-řemeslných odvětví: „Jde o širokou škálu aplikovaného umění – architektury, designu a celou řadu starých uměleckých oborů, jako je sklářství nebo kov, šperk, dřevo, oděv, obuv či keramika.“ Právě v jeho ateliéru dostali studenti zadání pod názvem Coutier Lab, tedy krejčovská laboratoř. Jejich úkolem bylo prostudovat ikonografii a techniku základních struktur novodobé oděvní kultury a ty pak rozpracovat do vlastních kolekcí. Výsledkem jsou nejen večerní šaty, ale i koktejlky či dámský oblek. Studenti si šaty sami nevyráběli, ale jak vysvětluje studentka Renata Sedláková, museli připravit dokonalý střih, který pak zpracovala specializovaná firma.

V Ateliéru keramiky a porcelánu zase studenti pod vedením Pavla Knapka navázali na práci ze zimního semestru. Tehdy tvořili vázy a nápojové soupravy. V letních měsících je pak doplnili vázičkami na drobné květiny. Stejně tak k nápojovým setům připojili servírovací doplňky. Inovativní jsou nejen použitými materiály, ale i tvary. Většina vystavených prací přitom neřeší barevnost. Keramické kousky jsou převážně bílé.

Studenti Ateliéru K.O.V. se zase v letním semestru věnovali pod vedením Evy Eisler tvorbě projektů s prostorovým a koncepčním přesahem od objektu k instalaci.

Nositelná móda i výtvarná díla

Úkol s názvem Fantasy-Mystery-Sci-Fi pro své studenty připravila módní návrhářka Liběna Rochová, která na VšUP vede Ateliér designu oděvu a obuvi. Studenti se v jeho rámci zabývali více nositelnými oděvy. Klauzury pak byly spíš výtvarnými díly. „Nechci, abychom navrhovali ,jen šaty‘, jde mi o konceptuální myšlení v oděvu s přesahy do volného umění,“ říká Rochová.

Daleko od svých oblíbených témat nešli v zadání ani Jan Němeček a Michal Froněk coby Olgoj Chorchoj, kteří studentům v Ateliéru designu výrobků III připravili hned několik možností. Studenti měli vytvořit například dekor pro roboticky broušené sklo, nástěnné či náramkové hodinky a v případě klauzurních prací pak mělo jít o netradiční prezentaci sportovní značky.

Hledáme uplatnění

Většina studentů má ambici uplatnit své výrobky v praxi. „Na VšUP se snažíme úzce spolupracovat s průmyslem. Převážná část prací se vytvářela v rámci grantové politiky. Záleží na našich partnerech, do jaké míry je pak v reálu uplatní. Ale naše snaha přetavit nápady do sériové výroby je evidentní,“ říká Josef Ťapťuch.

Kromě Prahy se v rámci Artsemestru studenti naposledy představili i ve Zlíně. Odtud škola část svých ateliérů stěhuje do metropole. Kulturní akce a výstavy tam vyvrcholí 24. června.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít