Arktické zájmy

25. května 2012, 16:39 - Johanna Grohová
25. května 2012, 16:39

euroglosa

Zatímco se jih Evropy topí v horkých vodách těžké ekonomické krize, vedení evropské diplomacie upíná své zraky směrem na sever. Až na severní pól, kde arktický led v důsledku globálního oteplování rychle taje a odkrývá zajímavá naleziště kovů, ropy i nové námořní trasy.
Asi nepřekvapí, že země, jejichž vody se Arktidy dotýkají, příliš nejásají, když se do oblasti jejich zájmu montuje někdo další, tím spíše Evropská unie s jejími etickými požadavky a regulacemi. V „nové arktické strategii“, kterou sepisují diplomaté pod vedením evropské ministryně zahraničí Catherine Ashtonové, tak někteří vidí spíše nevítanou snahu ze strany EU hrát si na rozhodčího v regionu. Snad jen Norsko prosazuje výraznější angažmá ze strany Evropské unie. V případě ostatních zaninteresovaných států ale unie musí tamní politiky přesvědčit, že nehodlá zasahovat do místního systému vládnutí. A přijmout tezi, že nejde o netknutou divočinu, která má být prostá průmyslové aktivity, jak se domnívají někteří europoslanci.
„Na dalekém kanadském severu žije 100 tisíc lidí, možná ne mnoho ve srovnání s 500 miliony občanů EU, kteří žijí na podobně velkém území. Nicméně je to stále 100 tisíc skutečných lidí,“ citoval týdeník The European Voice kanadského velvyslance při EU Davida Plunketta. Právě na kanadském území jsou doly na zlato.
Z politického hlediska je Arktida definována jako oblast ležící na území osmi arktických států. Oblast je strategickou i z pozice supervelmocí, jelikož přelet přes Arktidu byl v dobách studené války nejkratší spojnicí mezi soupeřícími velmocemi. Stavba vojenských základen v oblasti na sebe nenechala dlouho čekat.
Na počátku 21. století vyvstala také otázka nároků na mořské dno v této oblasti. Existují předpoklady, že se zde nacházejí ložiska surovin, o která se zajímají všechny státy v oblasti. Například Rusko zahájilo v roce 2007 výzkumy zdůvodnit jeho nároky na oblast až k pólu. Ruští vědci tehdy symbolicky umístili národní vlajku na arktickém mořském dnu. Prezident Vladimir Putin je následně označil za hrdiny. Norsko zase posílilo svoji námořní a leteckou přítomnost v Arktidě.
To, že o širší politické angažmá Bruselu v arktické oblasti zaangažované státy nestojí, dokládá i opakovaně neúspěšná kandidatura EU na post „stálého pozorovatele“ při Arktické radě, klíčovém fóru pro diskuse o osudu regionu. EU se bezvýsledně pokoušela si místo zajistit už v roce 2009 a naposledy minulý týden.
Není nic špatného ani překvapivého, že se Evropská unie zajímá o relativně blízká území, která navíc v důsledku klimatických změn mohou výrazně ovlivnit budoucí podnebí a bezpečnostní situaci v Evropě. Namísto zarezervovaného místa na dalekém severu ovšem evropský klub trvale sedí v předpokoji. Vedle Afriky, která rovněž plývá velkými zdroji, jde o další blízký kontinent, kde Evropské unii takříkajíc ujíždí vlak. Mimochodem Čína už nakoupila více ledoborců, než jich má celá americká flotila…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít