Ariel Angela: Doběla doběla!

01. října 2009, 13:53 - Pavel Matocha
01. října 2009, 13:53

Pouze čtyři Češi prý měli účty v lichtenštejnské bance LGT

Dělají si z nás Němci legraci? Nebo ty informace zobchodovali? Podobné otázky a konspirativní odpovědi napadaly minulý týden v Čechách nejen paranoiky. V dokumentech z lichtenštejnské banky LGT, které německá daňová správa předala svým českým kolegům, totiž byly informace o účtech pouze čtyř fyzických osob a žádné právnické osoby. Celková hodnota zůstatků na všech čtyřech účtech dohromady přitom byla méně než milion eur.
Nedůvěru v úplnost předaných informací podpořila krátká textová zpráva, kterou v polovině září poslal zdroj týdeníku EURO: „Mluvil jsem včera dlouze s Berlínem, ta disketa bude pročištěná, neboť Angela nedovolí, aby Deutschland způsobil politické zemětřesení tady. Sorry za samé blbé zprávy.“

Zumwinkel a pak jen čudlové? Německá rozvědka koupila od bývalého zaměstnance lichtenštejnské banky LGT Heinricha Kiebera data o čtyřech a půl tisících tamních účtů. Zaplatila za ně pět milionů eur a na jejich základě loni v únoru odvedla německá policie v poutech tehdejšího šéfa německé poštovní a logistické skupiny Deutsche Post Klause Zumwinkela. Následně se uskutečnily domovní prohlídky u desítek dalších Němců, kteří měli v LGT otevřená konta. Zumwinkel byl letos v lednu odsouzen za daňový únik na dva roky podmíněně a k tomu dostal pokutu milion eur. Prostřednictvím lichtenštejnského nadačního fondu totiž v letech 2001 až 2007 zkrátil Německo na daních o 1,2 milionu eur, část deliktu však již překročila pětiletou promlčecí lhůtu.
Kromě mediálně sledované kauzy bývalého hlavního německého pošťáka vyšetřovalo či stále ještě vyšetřuje bochumské státní zastupitelství v souvislosti s daty o účtech v lichtenštejnské LGT bance další čtyři stovky případů. Lze tedy věřit, že pouhé čtyři ze 4500 účtů měly české majitele?
A proč potom německé daňové správě trvalo rok a půl, než tyto informace České republice předala? Na oficiální i neoficiální urgence a dotazy Německo po celý rok a půl odpovídalo, že informace třídí a že jakmile bude proces ukončen, relevantní údaje předá.

Čtyřka bez kormidelníka Šéf české daňové správy Jan Knížek nezastíral, že ho obsah předaných informací zklamal. „Nesplnilo to naše očekávání. Informací jsme od německé strany dostali málo a není mezi nimi žádná, kterou by česká daňová správa již dříve neznala z vlastních šetření,“ řekl Knížek týdeníku EURO poté, co jeho podřízený z Německa přivezl místo disku nabitého informacemi jen pár papírů potištěných bezcennými údaji. Minulý týden objem darovaných dat specifikoval: „Získali jsme informace o čtyřech daňových subjektech, které měly na svých účtech v LGT bance celkem pouze statisíce eur. Jde o fyzické osoby, o nichž jsme již věděli dříve. Všechny čtyři případy již minimálně tři čtvrtě roku prošetřujeme.“
Byly v celém souboru informace opravdu pouze o čtyřech českých daňových poplatnících? Proč třídění trvalo tak dlouho? Jaké je přesné národnostní složení majitelů těchto účtů, tedy kolik jich vlastnili němečtí daňový poplatníci, kolik francouzští, kolik italští atd.? Mluvčí německého ministerstva financí na tyto otázky do uzávěrky týdeníku EURO neodpověděl.
Kromě víry v německou čestnost a pravdomluvnost (tedy že v celém Kieberově seznamu byly účty pouze čtyř českých daňových poplatníků) se nabízejí dvě vysvětlení. Buď mohly německá daňová správa a německé tajné služby za onen rok a půl vyjednat s ostatními Čechy ze seznamu, že začnou za příslib utajení s Berlínem spolupracovat či v Německu danit část svých příjmů. Anebo měli v LGT bance účty někteří čeští politici či na ně napojené osoby a na „vyčištění“ seznamu spolupracovaly i české služby.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít