Archivaci digitálních dokumentů i v elektronický podpis čekají změny

18. ledna 2012, 19:02 - MediaFax
18. ledna 2012, 19:02

Archivování dokumentů v digitální podobě by mělo dostat jasný systém a pravidla, jejich návrh v podobě novely zákona o archivnictví dnes podle zdroje agentury Mediafax odsouhlasila vláda. Ministerstvo vnitra společně s tím navrhlo upravit zákon o elektronickém podpisu.

Foto: Profimedia.cz

Cílem návrhu zákona je dokončit a zpřesnit systém zásad pro nakládání s dokumenty v digitální podobě a zajistit jednotný právní rámec pro jejich výběr a ukládání (respektive kompletní péči o ně),“ zdůvodnil úpravu rezort Jana Kubiceho (nestr.).

S přihlédnutím k velkému společenskému významu uchovávání a zpřístupňování informací pro současné i budoucí potřeby společnosti je pozornost věnována rovněž podmínkám akreditace a vlastní odborné činnosti digitálních archivů,“ dodali předkladatelé.

Jako další důvod pro novelizaci zákona o archivnictví ministerstvo uvedlo sjednocení podmínek výkonu spisové služby ve veřejné správě. “Je zřejmé, že postupný vývoj zejména elektronických systémů pro vedení spisové služby v elektronické podobě si vyžaduje řešení dalších podrobností, stanovujících věcné, technické a organizační podmínky pro výkon spisové služby v elektronické podobě,“ stojí v důvodové zprávě zákona.

Ministerstvo přiznalo, že stávající předpisy pokulhávají za praxí. Formulované byly obecně a bez znalostí dopadu požadavků na reálný provoz původců dokumentů. Šlo především o doručování dokumentů v digitální podobě, ať už formou datové zprávy odesílané přes internet, nebo prostřednictvím informačního systému datových schránek. “Dosavadní závazná úprava této oblasti právních vztahů dosud bohužel neřeší zásadní problematiku podoby datových zpráv, resp. dokumentů v digitální podobě po stránce technické,“ postesklo si vnitro.

Pro zajištění dlouhodobé správy dokumentů v digitální podobě je podle ministerstva nutné vytvořit podmínky pro vybudování jednotného informačního systému Národního digitálního archivu (NDA), a to udržitelného a snadno rozšiřitelného. “Přestože o vytvoření NDA rozhodla vláda již v roce 2006, systematické řešení stanovení podmínek archivace dokumentů v digitální podobě v současné právní úpravě dosud chybí,“ přiznal Kubiceho rezort.  Podle zákona budou nově archiválie v digitální podobě ukládané v Národním archivu, který dosud spravoval především písemnosti. Uložené tu budou i dokumenty náležející do péče Archivu bezpečnostních složek nebo státních oblastních archivů. Lidí se k nim budou moci dostat systémem umožňujícím dálkový přístup, tedy především přes internet.

Archivační povinnost se vztahuje i na doprovodné údaje k dokumentům, takzvaná metadata, která v nich umožní snadněji vyhledávat. Kromě názvu archiválií nebo jmen jeho autorů je to například i jeho datová velikost nebo seznam těch, kteří k němu mají umožněný přístup.

Zákon také stanoví, že digitální dokument podepsaný uznávaným elektronickým podpisem bude automaticky považovaný za pravý. Opak, tedy jeho nepravost, bude nutné dokázat. Novela zákona o elektronickém podpisu přináší terminologická zpřesnění a uvádí podrobnosti k certifikaci. Například skartační lhůta dokumentů, které souvisejí s certifikačními službami, bude muset jejich vydavatel uchovávat 10 let.

Po uplynutí desetileté lhůty bude muset poskytovatel certifikačních služeb mít dalších 20 let k dispozici údaje “umožňující jednoznačnou identifikaci podepisující osoby nebo označující osoby v rozsahu jméno, popřípadě jména, příjmení, rodné číslo nebo datum narození a číslo dokladu, na jehož základě byla ověřena identita podepisující osoby, a vydané kvalifikované certifikáty“.  Podle návrhu ministerstva vnitra má soubor změn začít účinkovat od 1. července 2012.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít