„Architekt“ českého eGovernmentu skončil

12. října 2009, 14:13 - Jan Němec
12. října 2009, 14:13

Přesně měsíc před zahájením ostrého provozu systému datových schránek, které digitalizují komunikaci firem a úřadů, opustil ministerstvo vnitra náměstek Zdeněk Zajíček.

Zdeněk Zajíček

Autor: Jakub Stadler

Ten koordinoval nejen přípravu datových schránek, ale i základních registrů, Czech Pointů nebo elektronických občanek.

Místo toho, aby minulé pondělí jako každý rok zahajoval konferenci o elektronizaci veřejné správy na brněnském Invex Fóru, náměstek Zdeněk Zajíček ukončil svoje působení na ministerstvu vnitra. Nečekaná zpráva těžko mohla přijít v méně vhodnou chvíli. Zajíček skončil měsíc před největší revolucí v české veřejné správě za poslední desítky let, jíž má být ostré spuštění systému datových schránek. Ještě letos na jaře přitom Zajíček odpovídal na dotaz Profitu, nakolik pád vlády ohrozí vývoj eGovernmentu v Česku, optimisticky. Tvrdil, že oblast elektronizace veřejné správy je natolik „nepolitická“ a užitečná, že ani nová vláda by neměla přinést významné změny.

Zajíček: Rozdělení kompetencí nepřijímám

Důvodem pro ukončení činnosti Zdeňka Zajíčka na ministerstvu vnitra a potažmo na celém dalším rozvoji eGovernmentu v Česku byl spor o kompetence s ministrem Martinem Pecinou. Ten totiž rozhodl, že rozdělí dosavadní pole Zajíčkovy působnosti na dvě samostatné oblasti. Novým náměstkem pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví se tak stal Richard Nouza, Zajíčkovi měla zůstat pouze informatika. Podle Peciny Zdeněk Zajíček řídil více než 700 lidí a některé projekty „nestíhal“. Bývalý náměstek toto rozdělení kompetencí odmítl s tím, že by mu znemožnilo kvalitně pokračovat v rozvoji elektronizace, a rezignoval na funkci náměstka.

Postupně se však objevila další vysvětlení. Ministr vnitra Martin Pecina na webu svého úřadu zveřejnil spekulaci ohledně Zajíčkovy úspěšnosti v projektu datových schránek. „Projekt měl být původně spuštěn k 1. červenci 2009 a byl Ivanem Langerem posunut na 1. listopad. Zbývá nám tedy dost dlouhý čas na to, aby bylo možné případné problémy svést na nekompetentní kroky ministra Peciny. Dost na to, aby se mohl náměstek, za projekt zodpovědný od jeho počátku, vyvinit z případného neúspěchu,“ naznačil v prohlášení Pecina. Obvinění z nepřipravenosti nicméně Zdeněk Zajíček odmítl a na tiskové konferenci vyzval Pecinu, aby novému náměstkovi Richardu Nouzovi předal do kompetence i oblast informatiky s ohledem na lepší fungování rezortu.

Je eGovernment v ohrožení?

Odstoupení Zajíčka, který se oblasti eGovernmentu na ministerstvu vnitra věnoval od roku 2006 a podílel se například na zřízení sítě kontaktních míst s veřejnou správou Czech Point, pochopitelně vyvolalo obavy o další pokračování elektronizace úřadů. Znepokojení nad Zajíčkovým odchodem vyjádřil i šéf Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák. Ten prohlásil, že Zajíček byl jedním z mála úředníků ministerstva, který s obcemi o elektronizaci veřejné správy komunikoval. „Doufáme, že Zajíčkův odchod nepovede k přerušení již existujících projektů a premiér Fischer učiní taková opatření, která zajistí jejich kontinuitu,“ řekl.

Obavy proto odvracel jak premiér Jan Fischer, tak sám ministr vnitra Martin Pecina. „Je na co navazovat, proto pevně věřím, že systém datových schránek bude fungovat. I všechny projekty budou pokračovat a dále se rozvíjet,“ ubezpečil Pecina při zahájení Invex Fóra.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít