„Architekt“ českého eGovernmentu skončil

12. října 2009, 14:13 - Jan Němec
12. října 2009, 14:13

Přesně měsíc před zahájením ostrého provozu systému datových schránek, které digitalizují komunikaci firem a úřadů, opustil ministerstvo vnitra náměstek Zdeněk Zajíček.

Zdeněk Zajíček

Autor: Jakub Stadler

Ten koordinoval nejen přípravu datových schránek, ale i základních registrů, Czech Pointů nebo elektronických občanek.

Místo toho, aby minulé pondělí jako každý rok zahajoval konferenci o elektronizaci veřejné správy na brněnském Invex Fóru, náměstek Zdeněk Zajíček ukončil svoje působení na ministerstvu vnitra. Nečekaná zpráva těžko mohla přijít v méně vhodnou chvíli. Zajíček skončil měsíc před největší revolucí v české veřejné správě za poslední desítky let, jíž má být ostré spuštění systému datových schránek. Ještě letos na jaře přitom Zajíček odpovídal na dotaz Profitu, nakolik pád vlády ohrozí vývoj eGovernmentu v Česku, optimisticky. Tvrdil, že oblast elektronizace veřejné správy je natolik „nepolitická“ a užitečná, že ani nová vláda by neměla přinést významné změny.

Zajíček: Rozdělení kompetencí nepřijímám

Důvodem pro ukončení činnosti Zdeňka Zajíčka na ministerstvu vnitra a potažmo na celém dalším rozvoji eGovernmentu v Česku byl spor o kompetence s ministrem Martinem Pecinou. Ten totiž rozhodl, že rozdělí dosavadní pole Zajíčkovy působnosti na dvě samostatné oblasti. Novým náměstkem pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví se tak stal Richard Nouza, Zajíčkovi měla zůstat pouze informatika. Podle Peciny Zdeněk Zajíček řídil více než 700 lidí a některé projekty „nestíhal“. Bývalý náměstek toto rozdělení kompetencí odmítl s tím, že by mu znemožnilo kvalitně pokračovat v rozvoji elektronizace, a rezignoval na funkci náměstka.

Postupně se však objevila další vysvětlení. Ministr vnitra Martin Pecina na webu svého úřadu zveřejnil spekulaci ohledně Zajíčkovy úspěšnosti v projektu datových schránek. „Projekt měl být původně spuštěn k 1. červenci 2009 a byl Ivanem Langerem posunut na 1. listopad. Zbývá nám tedy dost dlouhý čas na to, aby bylo možné případné problémy svést na nekompetentní kroky ministra Peciny. Dost na to, aby se mohl náměstek, za projekt zodpovědný od jeho počátku, vyvinit z případného neúspěchu,“ naznačil v prohlášení Pecina. Obvinění z nepřipravenosti nicméně Zdeněk Zajíček odmítl a na tiskové konferenci vyzval Pecinu, aby novému náměstkovi Richardu Nouzovi předal do kompetence i oblast informatiky s ohledem na lepší fungování rezortu.

Je eGovernment v ohrožení?

Odstoupení Zajíčka, který se oblasti eGovernmentu na ministerstvu vnitra věnoval od roku 2006 a podílel se například na zřízení sítě kontaktních míst s veřejnou správou Czech Point, pochopitelně vyvolalo obavy o další pokračování elektronizace úřadů. Znepokojení nad Zajíčkovým odchodem vyjádřil i šéf Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák. Ten prohlásil, že Zajíček byl jedním z mála úředníků ministerstva, který s obcemi o elektronizaci veřejné správy komunikoval. „Doufáme, že Zajíčkův odchod nepovede k přerušení již existujících projektů a premiér Fischer učiní taková opatření, která zajistí jejich kontinuitu,“ řekl.

Obavy proto odvracel jak premiér Jan Fischer, tak sám ministr vnitra Martin Pecina. „Je na co navazovat, proto pevně věřím, že systém datových schránek bude fungovat. I všechny projekty budou pokračovat a dále se rozvíjet,“ ubezpečil Pecina při zahájení Invex Fóra.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít