Aquaskipper: Česko si užívá nový vodní sport

14. srpna 2009, 05:46 - Petr Bayer
14. srpna 2009, 05:46

Na aquaskipperu si připadáte jako klokan hopsající na vodě. Během chvilky lze vlastní silou přeskákat hladinu, posílit svou fyzickou kondici a užít přitom i spršku legrace.

Autor: www.fbevents.com

Novým vzplanutím adrenalinových vodních vášní je aquaskipper, který povýšil lidskou přirozenost na nový rozměr a přemluvil tělo k pohybu „suchou“ nohou po vodě. Zdálky to vypadá, jako kdyby rybníky a přehrady osídlil nový druh jakéhosi „vodního“ klokana. Důmyslné nápady na nová sportovní vyžití volného času tak neberou konce a lidé tak mají další možnost relaxace po každodenním shonu. Než se však člověk naučí náčiní správně používat, připomíná spíše potápníka.

Rychlostí sprintera

KDE SEHNAT AQUASKIPPER
Aquaskipper nabízí v tuzemsku například EvroTrade CZ, Extremcentrum.cz, VeselýSvět, Konstrukter. Zapůjčení je možné na řadě přehrad, jako jsou Lipno, Slapy nebo u Jablonce nad Nisou.

Přirovnání ke klokanovi není bezděčné, vždyť tento módní sport se stal velmi oblíbeným právě v Austrálii. Odtud se po vodě i po souši nezadržitelně šíří po zeměkouli. „Zařízení, jemuž se říká water-bird nebo také aquaskipper, má originální konstrukci, která umožňuje pohyb po vodní hladině lidskou silou,“ tvrdí majitel firmy EvroTrade CZ Karel Hodač. Základem tohoto podivného dopravního prostředku je křídlo podobné leteckému, na němž je konstrukce s řidítky a menším křídlem na hladině. Hybnou silou je působení nohou na přítlačné plochy, které vyvolává vztlak nesoucí přístroj s jezdcem po hladině. „Tuto činnost je třeba frekvenčně opakovat, jinak následuje koupel. Jakmile zapíchnete špičku do vody, tak je konec, ale zase pro diváky jsou nejlepší pády vpřed přes řidítka,“ říká.

Po přemetu do vody je ale nutné nastartovat opět z vyvýšeného místa, například u břehu z mola. Z vody není možno naskočit, takže chybami si jezdec natrénuje i plavání. Častých pádů do vodní tříště se podle Hodače netřeba obávat, po instruktáži si lze tohoto jedenáctikilogramového „skokana“ ochočit i za půl hodiny. „Jsou i borci, kteří se na pátý pokus dokážou i vrátit,“ dodává. To je dobrá zpráva, znamenající, že nezůstaneme kdesi uprostřed vodní plochy. Trénink zatáčení přináší další zkušenosti a zábavu a po zvládnutí techniky jste již plnohodnotní jezdci. Zařízení přitom neodmítne ani urostlé jedince, unese údajně i metrákové sportovce a sviští po hladině rychlostí až 30 kilometrů za hodinu.

V Evropě mezi prvními

Aquaskipper se v Evropě teprve zabydluje, prvních pár kusů se objevilo v Německu, u norských záchranářů a také na východočeských písnících. Nadšenci však na nic nečekají a zkoušejí, jak si s tímto výdobytkem pokroku co nejvíce zadovádět. Neodolatelnými výzvami k překonání jsou dálkové „expedice“ na několik kilometrů i lámání rekordů ve sprintu na 100 metrů s pevným startem. Zde se nejlepší časy pohybují kolem 20 sekund. V této disciplíně se dokonce konalo i mistrovství České republiky. Desítky závodníků na hladině Stříbrného rybníka u Hradce Králové proháněly lesknoucí se hopsadlo a někomu připomínaly hbité vodoměrky, jinému zase kopulující vážky. Fandové ladných poskoků se utkali v klání na 50 metrů.

Lákavou výhodou tohoto sportu je skutečnost, že mistrem ČR se zatím může stát v podstatě každý příchozí, jak tomu bývalo v průkopnických dobách u jiných, byť později třeba velmi populárních sportů. Není tedy nic snazšího, než si stroj zakoupit a trénovat. Komu by se cena, pohybující se kolem pěti tisíc korun, zdála příliš vysoká, může si skákadlo půjčit. „I přes současnou krizi v přílivu návštěvníků popularita tohoto sportu stoupá,“ říká Antonín Šimonka z provozovny Slapy Marine. Zde se hodinová jízda dá pořídit i za 250 korun a za sezonu je výtěžnost asi 100 hodin. Rozhodně lze tuto nevšední projížďku jako adrenalinový dárek věnovat milovníkovi vodních radovánek či jako recesi zapřisáhlému suchozemci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní…
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off-roady
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít