Apely, které moc nezabírají

17. února 2010, 01:00 - Petr Korbel
17. února 2010, 01:00

Představme si zprávu z tisku: Slavia měla více ze hry. Její srdnatí útočníci vybojovali o dva rohové kopy více než hráči Sparty. Téměř po celý zápas představovala obrana červenobílých nepropustný val, vyznačující se úporností, skvělou prací s míčem a inteligentními rozehrávkami.

Pochválit musíme brankáře, který po sporné ruce bravurně vyrazil zdánlivě nechytatelný pokutový kop. Znovu se potvrdilo, že trenéři Slavie umějí doplňovat zkušené hráče mladými talenty. Sparta zvítězila 3:1, ale její góly byly nezajímavé. Zato ukázkové jesle a parádní klička, které předcházely gólu Slavie, vstoupí do dějin.

UFO s nimi nepřiletělo

Takovou zprávu by mohl otisknout Hlas Edenu, ale vážený celostátní deník určitě ne. Čtenář má právo předpokládat, že autorem zprávy o boji mezi Spartou a Slavií nebude fanoušek, natož funkcionář jednoho z klubů. Slušné redakce na to dbají. Recenze na román nepíše romanopisec, film nehodnotí režisér a vývoj hodnoty akcií firmy XYZ nepředpovídá její finanční ředitel.

S politikou a makroekonomikou je to složitější. Autoři politických a ekonomických komentářů nepřilétli z jiné planety. Mají své ekonomické zájmy a osobní názory, což platí i pro média veřejné služby, Českou televizi a Český rozhlas.

Vzdělaní a zámožní, ale ne moc

Každý novinář je jiný, ale jde o natolik početnou skupinu, že ji lze sociologicky zařadit. Typický žurnalista pracuje a žije v hlavním městě; na rozdíl od jiných států nemáme významná média, která by sídlila jinde. Novinářský plat bývá nadprůměrný, ale ne horentní. Průměrný český novinář je mladší než běžný volič, málokdo je totiž schopen dlouhodobě snášet ustavičný stres (přičemž se z novinářské profese snadno přestupuje do PR agentur, byznysu a státní správy). Mnozí žurnalisté jsou svobodní či rozvedení, protože kvůli nepředvídatelné pracovní době s nimi nejde vydržet. Novinařina příliš neláká hluboce věřící katolíky, neboť ti světí neděli, zatímco redaktor musí pracovat. Novinář mívá vysokoškolské vzdělání, obvykle však není docentem nebo profesorem.

Těmto charakteristikám odpovídají převažující zájmy a názory žurnalistů. Dá se předpokládat, že čtenáři a posluchači, kteří většinou nežijí v Praze, bývají starší a neberou nadprůměrný plat, to jaksi tuší. Otevřené i skryté novinářské výzvy volte toho či zastavte onoho proto mohou působit kontraproduktivně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít