Antimonopolní úřad zastavil projekt startovacích bytů v Brně

23. května 2011, 13:10 - MediaFax
23. května 2011, 13:10

Antimonopolní úřad zastavil po návrhu TOP 09 nákup startovacích bytů v Brně. Agentuře Mediafax to v pondělí řekl předseda brněnské TOP 09 Jaroslav Kacer.

Foto: Profimedia.cz

Do ukončení správního řízení, které Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil, není možné, aby radnice fakticky startovací byty od developerů koupila,“ řekl Kacer.

Podnět k prověření mnohamilionové veřejné zakázky na stavbu startovacích bytů v Brně podal Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zastupitel a šéf brněnské TOP 09 Jaroslav Kacer. „Mám důvodné podezření o transparentnosti zadání a vyhodnocení celé veřejné zakázky,“ řekl agentuře Mediafax sám Kacer.

První pochybení se podle něj stalo již při specifikaci předmětu zakázky, kde nebylo uvedeno, kolik bytů hodlá město nakoupit. Dalším nestandardním krokem magistrátu bylo podle TOP 09 uvedení spodní hranice nabídkové ceny za metr čtvereční. “Vybrat dva výherce bez rámcové smlouvy je také zarážející,“ doplnil Kacer. Celou zakázku zároveň označil s odkazem na nedávnou analogickou podporu vlády automobilkám za takzvané šrotovné developerům.

Projekt startovacích bytů kritizovala i opoziční KDU-ČSL. Město Brno postupuje podle lidovců značně nehospodárně a neefektivně. ¨“Tím, že se domy kupují i s pozemkem, pořídí město mnohem méně bytů, než může za stejné peníze získat,“ řekla agentuře Mediafax zastupitelka Jitka Ivičičová (KDU-ČSL).

Město zbytečně utrácí za pozemky, kterých má samo dost a nemá je zapotřebí pořizovat za tržní cenu. Zároveň tak omezuje okruh možných dodavatelů na malou skupinu developerů, kteří stavějí na vlastních pozemcích,“ řekla Mediafaxu Ivičičová s tím, že magistrát se tak sám připravuje o možnost vysoutěžit nižší ceny při zakázce vypsané pro široký okruh stavbařů. Ivičičová zároveň nepovažuje za správné, aby nájemníci ve startovacích bytech platili snížené nájemné oproti ostatním lidem z městských bytů. “Startovací byty nemají nahrazovat dávky státní sociální podpory. Pokud je nájemník takzvaně nízkopříjmový, dostane příspěvek na bydlení. Pokud má příjmy dostatečné, není důvod ho dotovat na úkor ostatních,“ uvedla Ivičičová.

Pokud chce Brno skutečně pomoci mladým rodinám s bydlením, musí se jeho politika stát masovou záležitostí. “Nemůžeme jen stavět Potěmkinovy vesnice,“ řekla s odkazem na zahájení výstavby 84 startovacích bytů na Kamechách. “Podmínkou úspěchu je, aby se náklady na pořízení startovacích bytů vracely a bylo proto možné stavět další a aby tak jejich počet mnohem výrazněji pokryl skutečné potřeby lidí,“ zdůraznila Ivičičová. Dodala, že pokud se tak nestane, stává se politika magistrátu „pouhou loterií pro čtyřiaosmdesát šťastlivců, na kterou doplatí všichni ostatní“.

Veřejnou zakázku na startovací byty v Brně za 166 milionů korun schválili zastupitelé v březnu. Jako nejvhodnější nabídky firem schválili nabídku společnosti Reko, na druhém místě skončil holding společností Impera styl, Jet Impera a Impera eqs.

Mluvčí magistrátu Pavel Žára agentuře Mediafax řekl, že faktická výstavba startovacích bytů v Kamechách na pomezí Bystrce a Žebětína měla začít v dubnu. “Dokončení prvních bytových domů lze očekávat za rok“ dodal. Město Brno obdrželo podle mluvčího dohromady šest nabídek na výstavbu domů. „Dvě nabídky obsahovaly po dvou projektech, zadavatel tedy obdržel celkem osm nabídek,“ upřesnil Žára.

Brno považuje výstavbu takzvaných startovacích bytů za zásadní přínos pro rozvoj města. “Jsem rád, že se po dlouhých přípravách podařilo celou věc dovést do finále. Nové byty tak již v dohledné době budou sloužit ke svému účelu,“ řekl Mediafaxu náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít