Antimonopolní úřad nerozumí principům trhu

14. června 2004, 00:00 - MARTIN ŘÍMAN
14. června 2004, 00:00

Sérii absurdních rozhodnutí poslední doby završil brněnský Úřad na ochranu hospodářské soutěže výrokem, na základě kterého musí společnost Český mobil zaplatit pokutu přes šest milionů korun. Údajně se provinil tím, že nutil prodejce předplacených karet prodávat za pevnou cenu.

Označit to za proti-soutěžní krok je skutečné idiotství, které může vzniknout jen v hlavách úředníků, kteří nemají tušení o tom, jak funguje trh a s neomylnou jistotou postihují vše, co porušením soutěže není a naopak netrestají to, co útokem na principy tržního hospodářství nepochybně je.

Každý, kdo někdy kupoval auto, ví, že když si v autosalonu vyzvedne ceník, takjsou v něm jednotné ceny, ať si vůz kupuje v Aši, nebo Jablunkově. Rozdíl může vzniknout maximálně v různých dodatečných akcích jednotlivých prodejců, kteří nabídnou rádio zdarma nebo plnou nádrž. Avšak zájem výrobce, aby ten či onen model byl nabízen za jednotnou cenu, je evidentní a logický. Je v jeho obchodním zájmu, aby mohl například deklarovat, že ten a ten model lze pořídit již za „XYZ“ tisíc korun.

Stejně tak i v zájmu mobilního operátora je, aby zákazník věděl, že dobíječi kupon lze pořídit za tolik a tolik korun. Soutěž, kterou on podstupuje na trhu, se neodehrává v maržích jednotlivých trafikantů, ale v souboji s ostatními operátory, co lze za takovouto cenu protelefonovat. Dokonce, pokud by připustil různou cenu kuponu, degradoval by tuto soutěž, protože jeho informace o ceně telefonování za minutu by byla zkreslena rozdílnou cenou kuponu, který umožňuje provolat pevný počet minut!

Proč si antimonoplní úřad vybral za terč své nekompetentnosti právě mobilního operátora, ví asi jen on. Pokud se nechce stát objektem trvalého posměchu, měl by se napříště alespoň snažit svá rozhodnutí vysvětlovat v širších souvislostech a v souladu jak s praxí, tak ekonomickou vědou.

A nakonec poznámka, čím se tato instituce nezabývá, ač by měla. Ve světle výše uvedeného, tedy postihu jedné firmy, která tvrdě soutěží se svými konkurenty, je vskutku kuriózní, že antimonopolní úřad nechává klidným praxe největšího monopolisty, totiž státu. Vláda před časem učinila totiž úplně totéž, co Český mobil. Přikázala pevnou cenu cigaret. Jen s tím rozdílem, že zatímco mobilní operátor to byl schopen udělat jen ve svém segmentu zákazníků. Jak to, že úřad neprotestoval, předseda Bednář nedržel hladovku před Strakovkou a nevysolil vládě stamilionovou pokutu? Nic. Další úřad dokonce ihned začal hospodským a trafikantům dávat pokuty za to, co prodejci aut dělají běžně. Obcházeli totiž pevnou cenu různými akcemi.

Fungování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je nekončící série blamáží nemající se skutečnou ochranou trhu absolutně nic společného. Je to úřad pro „likvidaci hospodářské soutěže“. Jsou dvě možnosti. Zrušit jej, nebo radikálně transformovat. „A“ je správně.

MARTIN ŘÍMAN, stínový ministr průmyslu a obchodu v ODS

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít