Antimonopolní úřad nerozumí principům trhu

14. června 2004, 00:00 - MARTIN ŘÍMAN
14. června 2004, 00:00

Sérii absurdních rozhodnutí poslední doby završil brněnský Úřad na ochranu hospodářské soutěže výrokem, na základě kterého musí společnost Český mobil zaplatit pokutu přes šest milionů korun. Údajně se provinil tím, že nutil prodejce předplacených karet prodávat za pevnou cenu.

Označit to za proti-soutěžní krok je skutečné idiotství, které může vzniknout jen v hlavách úředníků, kteří nemají tušení o tom, jak funguje trh a s neomylnou jistotou postihují vše, co porušením soutěže není a naopak netrestají to, co útokem na principy tržního hospodářství nepochybně je.

Každý, kdo někdy kupoval auto, ví, že když si v autosalonu vyzvedne ceník, takjsou v něm jednotné ceny, ať si vůz kupuje v Aši, nebo Jablunkově. Rozdíl může vzniknout maximálně v různých dodatečných akcích jednotlivých prodejců, kteří nabídnou rádio zdarma nebo plnou nádrž. Avšak zájem výrobce, aby ten či onen model byl nabízen za jednotnou cenu, je evidentní a logický. Je v jeho obchodním zájmu, aby mohl například deklarovat, že ten a ten model lze pořídit již za „XYZ“ tisíc korun.

Stejně tak i v zájmu mobilního operátora je, aby zákazník věděl, že dobíječi kupon lze pořídit za tolik a tolik korun. Soutěž, kterou on podstupuje na trhu, se neodehrává v maržích jednotlivých trafikantů, ale v souboji s ostatními operátory, co lze za takovouto cenu protelefonovat. Dokonce, pokud by připustil různou cenu kuponu, degradoval by tuto soutěž, protože jeho informace o ceně telefonování za minutu by byla zkreslena rozdílnou cenou kuponu, který umožňuje provolat pevný počet minut!

Proč si antimonoplní úřad vybral za terč své nekompetentnosti právě mobilního operátora, ví asi jen on. Pokud se nechce stát objektem trvalého posměchu, měl by se napříště alespoň snažit svá rozhodnutí vysvětlovat v širších souvislostech a v souladu jak s praxí, tak ekonomickou vědou.

A nakonec poznámka, čím se tato instituce nezabývá, ač by měla. Ve světle výše uvedeného, tedy postihu jedné firmy, která tvrdě soutěží se svými konkurenty, je vskutku kuriózní, že antimonopolní úřad nechává klidným praxe největšího monopolisty, totiž státu. Vláda před časem učinila totiž úplně totéž, co Český mobil. Přikázala pevnou cenu cigaret. Jen s tím rozdílem, že zatímco mobilní operátor to byl schopen udělat jen ve svém segmentu zákazníků. Jak to, že úřad neprotestoval, předseda Bednář nedržel hladovku před Strakovkou a nevysolil vládě stamilionovou pokutu? Nic. Další úřad dokonce ihned začal hospodským a trafikantům dávat pokuty za to, co prodejci aut dělají běžně. Obcházeli totiž pevnou cenu různými akcemi.

Fungování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je nekončící série blamáží nemající se skutečnou ochranou trhu absolutně nic společného. Je to úřad pro „likvidaci hospodářské soutěže“. Jsou dvě možnosti. Zrušit jej, nebo radikálně transformovat. „A“ je správně.

MARTIN ŘÍMAN, stínový ministr průmyslu a obchodu v ODS

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít