Ano pro tři prezidentova „ne“

19. ledna 2012, 15:36 - Mgr. Dáša Hyklová
19. ledna 2012, 15:36

Prezident Ma Jing-ťiou, kterého tchajwanští voliči 14. ledna opět potvrdili ve funkci, se narodil před 61 lety v Hongkongu čínským rodičům. Utíkali z pevniny přes území tehdejší britské kolonie za svobodou. Jeho skutečným domovem se nakonec stal ostrov, na němž našli po vítězství komunistů v Číně v roce 1949 útočiště členové Čankajškovy Nacionalistické strany Kuomintang (KMT). Rodina na Tchaj-wan přesídlila, když mu byl pouhý rok. Díky tamním příležitostem vystudoval práva, později získal na Harvardu doktorský titul a z pozice prezidentského tajemníka se vypracoval až na ministra. Před čtyřmi lety dosáhl na nejvyšší politický vrchol. Vítězství v posledních volbách mu zaručilo, že na něm zůstane i druhé funkční období.
Ma se ani v průběhu této kampaně narážkám na svůj původ nevyhnul. „Vyrůstal jsem na tchajwanské rýži a na místní vodě a po ukončení mandátu zde hodlám strávit i zbytek života,“ vzkázal všem oponentům, kteří opět vytáhli otázku jeho tchajwanské identity. Příznivci prezidenta však podobná témata neřeší. Z jejich pohledu právě on našel optimální cestu, díky níž ostrov rozvíjí ekonomické vztahy s Pekingem (a činí tak ve vlastním zájmu), ale zároveň si udržuje politické „status quo“. V případě Tchaj-wanu to znamená nezávislé fungování na pevninské Číně.

Adrenalin až do konce

V pátých přímých a svobodných prezidentských volbách získal Ma Jing-ťiou reprezentující Kuomintang (KMT) 51,6 procenta hlasů. Jeho hlavní vyzyvatelka Cai Ing-wen, kandidátka hlavní opoziční Demokratické pokrokové strany (DPP), dostala 45,6 procenta a James Soong z První strany lidu skončil s 2,8 procenta třetí. V ten den se rozhodovalo i o 113 křeslech jednokomorového parlamentu. Vládnoucí KMT získal 64 mandátů a zachoval si většinu, nicméně ve srovnání s posledními volbami o 17 míst přišel. Získala je opoziční DPP. Na tchajwanské poměry šlo o unikátní a docela férový souboj, který zůstával v případě dvou hlavních prezidentských kandidátů napínavý až do konce. Poprvé v historii ostrova se o nejvyšší úřad ucházela žena. A poprvé nepoužívala tradiční populistickou rétoriku DPP. Podle předvolebních odhadů nebyla až tak bez šancí. V řadě průzkumů veřejného mínění nad prezidentem Ma dokonce vedla. Cai Ing-wen studovala na prestižních univerzitách v USA a ve Velké Británii, v čele DPP stála od roku 2008. V průběhu politické kariéry zastávala několik důležitých vládních funkcí, vicepremiérkou byla v období 2006 až 2007. Kampaň zahájila kritikou politiky vládní strany KMT týkající se postupného ekonomického propojování Tchaj-wanu s pevninskou Čínou. Slibovala razantní demontáž všech z patnácti dosažených dohod. Těsně před hlasováním se však více zaměřila na ožehavá domácí ekonomická témata. Mnohé Tchajwance totiž trápí rostoucí nezaměstnanost, vysoké ceny nemovitostí a zvětšování rozdílu mezi bohatými a chudými. Vítězství jí to ale nezaručilo.

Sázka na jistotu

Řada nerozhodných voličů se nakonec přiklonila na stranu prezidenta Ma. Ocenili jeho zásluhy týkající se zmírnění napětí v rámci tchajwanské úžiny. Také věděli, co od něj mohou na rozdíl od neprověřené kandidátky DPP očekávat. Politiku jeho prvního funkčního období totiž nejlépe vystihují tři „ne“. Jde o odmítání „oficiálního vyhlášení nezávislosti Tchaj-wanu, nepřípustnost připojení k Číně“ a nakonec i „nezahájení války s pevninou“. Hlasovali pro ně i mnozí z 200 tisíc Tchajwanců, kteří přiletěli kvůli volbám na poslední chvíli ze zahraničí. Šlo převážně o byznysmeny žijící v Číně. Právě oni nejvíce oceňují nové smlouvy uzavřené s Pekingem, díky nimž byly například obnoveny přímé lety a námořní spojení s pevninou. Nejdůležitější je však Rámcová dohoda o hospodářské spolupráci (ECFA) z roku 2010, podle níž platí v případě exportu z Tchajwanu do Číny nulový tarif u 539 položek a u vývozu z Číny na Tchaj-wan u 267 produktů. Jednání o rozšíření seznamu přitom nadále pokračují. Do Číny směřuje přes 41 procent tchajwanského exportu.

Příklad demokracie

Prezident Ma sice tentokrát nezopakoval úspěch z roku 2008, kdy porazil protikandidáta DPP o 17 procent, nicméně jeho znovuzvolení je nutné považovat za úspěch. Není ani „křišťálově čistým“ politikem, v roce 2007 musel například u soudu vysvětlovat podezření ze zneužití fondů z doby, kdy vykonával funkci primátora Taipeie. Pro Tchajwance, ale také i pro USA, hlavního západního spojence ostrova, stejně jako pro EU i významné asijské sousedy je však momentálně tou nejlepší volbou. Není pochyb o tom, že jeho setrvání ve funkci přispěje ke stabilitě v regionu. Ma je díky svému pragmatismu a vstřícnosti nejlepším kandidátem i pro samotnou Čínu. Právě kvůli obavám z vyhlášení nezávislosti v průběhu administrativy předcházejícího prezidenta Čchen Šujen-piena, zástupce DPP, přijala ČLR zákony formálně legalizující použití síly proti ostrovu. Zbraně hrají ve vztazích obou stran tchajwanské úžiny důležitou, i když spíše odstrašující roli.
Právě proto zůstává postupné propojování Tchaj-wanu s pevninskou Čínou jednou z priorit politiků v Pekingu. Paradoxně se však může tato skutečnost v budoucnu obrátit proti nim. Díky intenzivnějším vazbám čím dál více Číňanů přijíždí na Tchaj-wan, kde nakupují, navštěvují muzea, ale také se zaujetím pozorují tamní systém demokracie. „Když si Tchajwanci mohou volit svého prezidenta, proč by to nemohlo fungovat i v rámci Číny?“ ptají se. Prozatím pouze sami sebe. Otázkou zůstává, kdy se na to začnou ptát svých politiků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít