ANO, bude to pryč

03. června 2014, 12:00 - Petr Weikert, Euro
03. června 2014, 12:00

Tohle je gratulace Andreji Babišovi. Stačil jeden televizní výstup a spor mezi ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou a její odcházející náměstkyní Hanou Marvanovou zmizel z řádků novin a přehledu televizních zpráv. Jde přitom o transparentnost české justice a tohle téma by zapadnout nemělo.

Nejdříve stručně. Hana Marvanová už nebude náměstkyní ministryně spravedlnosti, protože na sebe cítila tlak z justičních kruhů, zejména kvůli personáliím na ústeckém soudě, kde bylo v minulosti dost problémů třeba kolem soudce Berky.

Místo aby náměstkyně bojovala, odchází. Z jejího pohledu je to logické, zastání má možná u Andreje Babiše, ale ten nemůže a ani nechce být všude. U všech ostatních oporu nemá. Bylo to vidět už na příkladu bývalé kontrolorky dálnic Miloslavy Pošvářové. Po neshodách této razantní dámy v resortu dopravy pracovala pod Hanou Marvanovou na spravedlnosti. Když se s ní Marvanová rozloučila, ministryně Válková ji vzala tak trochu na truc pod svá křídla.

Takových příkladů by se dalo napočítat víc. Bylo to tisíc kopnutí do kotníku, které Marvanová měla ustát, protože právě z neshod a boje vychází najevo snaha o to něco s justicí udělat. Všechny ty úsměvy a poplácávání po ramenou, že je všechno oukej, jsou v téhle branži tak nějak podezřelé.

Nicméně víc se už nedozvíme. Co je v Ústí na soudu špatně, o které kauzy jde, proč tam nemůže přijít nikdo z mělnického soudu?

Tyhle otázky už zůstanou jen v šeptandě ministerstva spravedlnosti a za čas utichnou oním poplácáváním po ramenou, že už je všechno oukej. A dost tomu pomohl ministr financí, který včera v televizní debatě o justici de facto řekl, že nesouhlasí se základními kameny koaliční dohody s ČSSD a KDU - ČSL. Všechno se hned začalo točit kolem druhého pilíře důchodové reformy, který podle Babiše vlastně nebyl tak špatný nápad (byť si na jeho rušení stavěl jeho koaliční partner předvolební kampaň a nebýt Babišova souhlasu nebyla by dodnes podepsána koaliční dohoda).

Třetí sazba DPH je prý vlastně taky dost sporná věc, protože přinese dost administrativy a kdoví, jestli se projeví ve snížení cen. Věci jsou to na první pohled zásadní. Protože pokud by se proti nim rozhodla v současné době nejsilnější strana ANO 2011 jít, znamenalo by to konec koalice a pád vlády.

Jenže ANO proti nim nepůjde, to Andrej Babiš jen říkal své soukromé názory, které teď budou znít ze všech zpráv. A průšvihy v justici budou tak staré, jak staré jsou včerejší noviny.


Další komentáře autora:

Eurodivadlo

Jedna dobrá zpráva z Ukrajiny

Zaorálkův Tibet


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít