Annan požádal o miliardu dolarů

10. ledna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
10. ledna 2005, 00:00

POMOC ASII O 977 milionů dolarů požádal minulý týden na summitu v Jakartě generální tajemník OSN Kofi Annan. Tyto peníze budou potřeba na humanitární pomoc lidem postiženým ničivou tsunami. Vystačí přitom jen na prvních šest měsíců.Celkově OSN podle Annana potřebuje ještě víc - 1,7 miliardy dolarů.

POMOC ASII O 977 milionů dolarů požádal minulý týden na summitu v Jakartě generální tajemník OSN Kofi Annan. Tyto peníze budou potřeba na humanitární pomoc lidem postiženým ničivou tsunami. Vystačí přitom jen na prvních šest měsíců.

Celkově OSN podle Annana potřebuje ještě víc - 1,7 miliardy dolarů. Již před ukončením summitu však vyspělé státy přislíbily víc než trojnásobnou částku. Panuje ale obava, zda nakonec slíbené peníze doopravdy poskytnou. Skeptické hlasy připomínají nedávné zemětřesení v Íránu. Svět už před víc než rokem slíbil této zemi miliardu dolarů. Dosud ale bylo investováno pouhých 17 milionů. Druhým sporným bodem je případné zmrazení dluhů postižených zemí. Každý rok dosahuje jen správa těchto dluhů částky, která se rovná přislíbené charitativní pomoci. N apříklad Austrálie je ale i přesto proti zmrazení splátek. Postiženým lidem prý pomůže spíš přímý peněžní dar. Dalším kontroverzním tématem je ochranářská politika vyspělých států. Britský poslanec Boris Johnson to provokativně ilustruje na dámských podprsenkách. „Pokud je jedna věc, kterou může EU udělat a která je z dlouhodobějšího pohledu důležitější než pomoc a jistě užitečnější než tři minuty ticha, pak je to vyřešit pokračující nespravedlnost vůči srílanským podprsenkám,“ tvrdí Johnson. Poukazuje tak na vysoká cla, která jsou uvalena na dovoz textilu a dalších výrobků z postižených zemí a brzdí tak jejich rozvoj. „Pokud se cítíte ctnostní ohledně pomoci, kterou dáváme, srovnejme to s objemem peněz, který bereme na clech,“ dodává. Jediné, na čem se všechny země jednoznačně shodují, je nutnost vybudovat v Indickém oceánu obdobný varovný systém, jaký již funguje v Pacifiku (viz Profit 1/2005) . Thajský ministr zahraničí Surakiart Satchiratchaj navrhuje, aby bylo centrum tohoto systému v jeho zemi. „Bylo prokázáno, že varování deset minut před příchodem pohromy může zachránit stovky životů,“ řekl Satchiratchaj. Obnova poničených zemí by měla být paradoxně pozitivním impulzem pro tamější ekonomiky. Obrovský příliv zahraničních peněz a výstavba nových budov a infrastruktury požene některá odvětví dopředu. Na burze v Indonésii tak například už začaly prudce růst akcie stavebních firem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít