Annan požádal o miliardu dolarů

10. ledna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
10. ledna 2005, 00:00

POMOC ASII O 977 milionů dolarů požádal minulý týden na summitu v Jakartě generální tajemník OSN Kofi Annan. Tyto peníze budou potřeba na humanitární pomoc lidem postiženým ničivou tsunami. Vystačí přitom jen na prvních šest měsíců.Celkově OSN podle Annana potřebuje ještě víc - 1,7 miliardy dolarů.

POMOC ASII O 977 milionů dolarů požádal minulý týden na summitu v Jakartě generální tajemník OSN Kofi Annan. Tyto peníze budou potřeba na humanitární pomoc lidem postiženým ničivou tsunami. Vystačí přitom jen na prvních šest měsíců.

Celkově OSN podle Annana potřebuje ještě víc - 1,7 miliardy dolarů. Již před ukončením summitu však vyspělé státy přislíbily víc než trojnásobnou částku. Panuje ale obava, zda nakonec slíbené peníze doopravdy poskytnou. Skeptické hlasy připomínají nedávné zemětřesení v Íránu. Svět už před víc než rokem slíbil této zemi miliardu dolarů. Dosud ale bylo investováno pouhých 17 milionů. Druhým sporným bodem je případné zmrazení dluhů postižených zemí. Každý rok dosahuje jen správa těchto dluhů částky, která se rovná přislíbené charitativní pomoci. N apříklad Austrálie je ale i přesto proti zmrazení splátek. Postiženým lidem prý pomůže spíš přímý peněžní dar. Dalším kontroverzním tématem je ochranářská politika vyspělých států. Britský poslanec Boris Johnson to provokativně ilustruje na dámských podprsenkách. „Pokud je jedna věc, kterou může EU udělat a která je z dlouhodobějšího pohledu důležitější než pomoc a jistě užitečnější než tři minuty ticha, pak je to vyřešit pokračující nespravedlnost vůči srílanským podprsenkám,“ tvrdí Johnson. Poukazuje tak na vysoká cla, která jsou uvalena na dovoz textilu a dalších výrobků z postižených zemí a brzdí tak jejich rozvoj. „Pokud se cítíte ctnostní ohledně pomoci, kterou dáváme, srovnejme to s objemem peněz, který bereme na clech,“ dodává. Jediné, na čem se všechny země jednoznačně shodují, je nutnost vybudovat v Indickém oceánu obdobný varovný systém, jaký již funguje v Pacifiku (viz Profit 1/2005) . Thajský ministr zahraničí Surakiart Satchiratchaj navrhuje, aby bylo centrum tohoto systému v jeho zemi. „Bylo prokázáno, že varování deset minut před příchodem pohromy může zachránit stovky životů,“ řekl Satchiratchaj. Obnova poničených zemí by měla být paradoxně pozitivním impulzem pro tamější ekonomiky. Obrovský příliv zahraničních peněz a výstavba nových budov a infrastruktury požene některá odvětví dopředu. Na burze v Indonésii tak například už začaly prudce růst akcie stavebních firem.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít