Anketa: Česko je nejlepší hospodářská lokalita ve východní Evropě

13. září 2011, 18:50 - Profit, CePress
13. září 2011, 18:50

Tisícovka podniků v aktuální studii tvrdí o České republice, že je nejlákavějším prostorem k podnikání. Velkou "vadou na kráse" je stále korupce.

Foto: Profimedia.cz

Česká Republika patří mezi špičkové hospodářské lokality ve střední a východní Evropě. Dokládají to výsledky aktuální ankety německých hospodářských komor provedené ve zhruba 1000 podnicích ze 16 zemí střední a východní Evropy. Už pošesté v řadě obhájilo Česko pozici nejatraktivnější hospodářské lokality dané oblasti před Polskem, Slovinskem a Slovenskem. Pachuť hořkosti po opojných výsledcích zanechává pouze téma korupce a transparentnost při přidělování veřejných zakázek. V těchto kritériích obsazuje ČR stále ještě poslední příčky.

Úplatky nejsou v Čechách ničím neobvyklým. V některých oblastech byly dokonce vytvořeny 'ceníky' poplatků, které je třeba kvůli přidělení  zakázky uhradit,“ uvedl jeden německý podnikatel, který se se svou firmou pohybuje na českém trhu přes 20 let. Přestože ani v Německu vše neběží úplně bezchybně, je prý problém korupce v ČR výrazně rozsáhlejší. „A jen příliš málo se proti tomu zasahuje,“ uvedl podnikatel. Ačkoliv tato hodnocení potvrzují také další firmy působící na českém trhu delší dobu, je možné v boji proti korupci zaznamenat i první úspěchy. Díky zlepšení kontrolních postupů spadajících do kompetencí katastrálního úřadu a obchodního rejstříku byla korupce silně potlačena, vysvětlil jeden podnikatel. Dříve bylo podle něj nutné dát úplatek, aby byl téměř jakýkoliv úkon proveden rychle.

Země s tak velkou hospodářskou silou by měla proti korupci zakročovat důsledněji,“ řekl Richard Brunner, vedoucí oblastní pobočky Obchodní a průmyslové komory Řezno pro Horní Falcko/ Kehlheim v Chamu, který je zodpovědný za chod programu „My jsme Evropa!“, tedy společné iniciativy komory v Řezně a Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje.

Přes problémy s korupcí a s nedostatečnou transparentností představuje Česko pro sousední východní Bavorsko atraktivního souseda, z jehož hospodářské „přitažlivosti“ může dokonale profitovat. “Ve 21. století je náš region opět točnou mezi západem a východem,“ zhodnotil Brunner současný stav oblasti. Východní Bavorsko je dnes pokládáno za ideální výchozí bod k budoucím trhům ve východní Evropě, západní Čechy jsou naopak branou do Německa a na trhy západní Evropy.

Už dnes si je těchto výhod vědomo více než 1000 podniků, které v obou regionech aktivně působí.  Mnohé závody vyrábějí pro světový trh. Jde o vysoce specializované produkty z umělé hmoty pro zdravotnickou techniku z produkce firmy Gerresheimer až po inovativní dodavatele automobilů v klastru mechatroniky v Chamu.

Oba regiony se od pádu železné opony pyšní vysokým tempem růstu a dosahují skvělých umístění mezi špičkovými hospodářskými lokalitami. Naposledy to byl prestižní titul „Top-Aufsteiger“, tedy hospodářský „skokan roku“, udělený regionu Horní Falcko v rámci projektu „Německo 2020“.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít