Anketa: Česko je nejlepší hospodářská lokalita ve východní Evropě

13. září 2011, 18:50 - Profit, CePress
13. září 2011, 18:50

Tisícovka podniků v aktuální studii tvrdí o České republice, že je nejlákavějším prostorem k podnikání. Velkou "vadou na kráse" je stále korupce.

Foto: Profimedia.cz

Česká Republika patří mezi špičkové hospodářské lokality ve střední a východní Evropě. Dokládají to výsledky aktuální ankety německých hospodářských komor provedené ve zhruba 1000 podnicích ze 16 zemí střední a východní Evropy. Už pošesté v řadě obhájilo Česko pozici nejatraktivnější hospodářské lokality dané oblasti před Polskem, Slovinskem a Slovenskem. Pachuť hořkosti po opojných výsledcích zanechává pouze téma korupce a transparentnost při přidělování veřejných zakázek. V těchto kritériích obsazuje ČR stále ještě poslední příčky.

Úplatky nejsou v Čechách ničím neobvyklým. V některých oblastech byly dokonce vytvořeny 'ceníky' poplatků, které je třeba kvůli přidělení  zakázky uhradit,“ uvedl jeden německý podnikatel, který se se svou firmou pohybuje na českém trhu přes 20 let. Přestože ani v Německu vše neběží úplně bezchybně, je prý problém korupce v ČR výrazně rozsáhlejší. „A jen příliš málo se proti tomu zasahuje,“ uvedl podnikatel. Ačkoliv tato hodnocení potvrzují také další firmy působící na českém trhu delší dobu, je možné v boji proti korupci zaznamenat i první úspěchy. Díky zlepšení kontrolních postupů spadajících do kompetencí katastrálního úřadu a obchodního rejstříku byla korupce silně potlačena, vysvětlil jeden podnikatel. Dříve bylo podle něj nutné dát úplatek, aby byl téměř jakýkoliv úkon proveden rychle.

Země s tak velkou hospodářskou silou by měla proti korupci zakročovat důsledněji,“ řekl Richard Brunner, vedoucí oblastní pobočky Obchodní a průmyslové komory Řezno pro Horní Falcko/ Kehlheim v Chamu, který je zodpovědný za chod programu „My jsme Evropa!“, tedy společné iniciativy komory v Řezně a Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje.

Přes problémy s korupcí a s nedostatečnou transparentností představuje Česko pro sousední východní Bavorsko atraktivního souseda, z jehož hospodářské „přitažlivosti“ může dokonale profitovat. “Ve 21. století je náš region opět točnou mezi západem a východem,“ zhodnotil Brunner současný stav oblasti. Východní Bavorsko je dnes pokládáno za ideální výchozí bod k budoucím trhům ve východní Evropě, západní Čechy jsou naopak branou do Německa a na trhy západní Evropy.

Už dnes si je těchto výhod vědomo více než 1000 podniků, které v obou regionech aktivně působí.  Mnohé závody vyrábějí pro světový trh. Jde o vysoce specializované produkty z umělé hmoty pro zdravotnickou techniku z produkce firmy Gerresheimer až po inovativní dodavatele automobilů v klastru mechatroniky v Chamu.

Oba regiony se od pádu železné opony pyšní vysokým tempem růstu a dosahují skvělých umístění mezi špičkovými hospodářskými lokalitami. Naposledy to byl prestižní titul „Top-Aufsteiger“, tedy hospodářský „skokan roku“, udělený regionu Horní Falcko v rámci projektu „Německo 2020“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít