Anketa

10. března 2003, 00:00 - Stranu připravil Zdeněk Kubín
10. března 2003, 00:00

Jsme firma se zhruba patnácti zaměstnanci, jsme výrobci dřevěných eurooken a dveří. Otázka, co děláme vlastními silami?

Co stačíte z marketingových činností dělat vlastními silami? Využili jste někdy možnost nákupu některých marketingových služeb?

Eva Stupňánková, Slavona, Slavonice

Marketing je příliš obsáhlá problematika na to, abych udělala dlouhý výčet toho, co děláme sami a co zadáváme u externích firem. Personální zajištění marketingu řešíme kumulováním funkcí - z patnácti zaměstnanců firmy jsou tři v kanceláři a právě oni si rozdělili mezi sebe některé marketingové činnosti. Co se týká nákupu marketingových služeb, využíváme je, ale v omezené míře. Především se jedná o nákup služeb grafiku při výrobě našich firemních letáků, prospektů, inzerátů, ale také při tvorbě naší firemní webové stránky. Ale výběr médií, kam naši inzerci a reklamu umisťujeme, je již čistě naše záležitost. V tomto směru máme již zkušenosti. Většina našich inzerátů směřuje do odborných časopisů. Nákup takové služby, jako je hlubší či širší průzkum trhu, jsme zatím nikdy nedělali. Myslím, že to je aktivita, která se vyplatí větší firmě, pro nás je příliš drahá. Ale trh samozřejmě nepřehlížíme a jeho průzkum si také děláme, avšak vlastními silami.

Petr Král, M+P, Kunžak

Od počátku podnikání jsem byl nucen dělat si veškerý marketing vlastní silou a schopností. Důvodem bylo to, že v počátku podnikání jsou jisté omezené finanční možnosti a snaha ušetřit výdaje. Jestli to bylo správné, to je další otázka, ale vzhledem k začátku podnikání v roce 1993 a počátečním počtu tří zaměstnanců, a dnešnímu v roce 2003, kdy nás je 38, tak asi ano. V oboru naší činnosti, tj. „textilní výroba“, by ale nic nešlo bez spolupráce s ostatními zaměstnanci a rodinnými příslušníky. Přičiněním všech jsme se dostávali na domácí trh.

Václav Müller, NEVA-NEKUD & MÜLLER, s. r. o., Kardašova Řečice

Naše firma, která se zabývá dřevozpracující výrobou a vyrábí rovněž stroje pro zpracování dřeva a má 150 zaměstnanců, se samozřejmě marketingu musí věnovat. Marketingové služby v podstatě nenakupujeme, pokud nehovoříme o finální podobě některých konkrétních produktů, ale máme na mysli takové věci, jako je průzkum trhu, sledování trendů v oboru či určování reklamní a inzertní strategie. Jednou jsme si nechali udělat marketingový průzkum externě, ale efekt nebyl žádný. Proto i tyto aktivity si zajišťujeme sami a marketingem se především zabývá obchodní oddělení. Záleží samozřejmě na tom, co si pod pojmem marketing kdo představuje. Pokud do něj počítáte i tvorbu designu, který samozřejmě velmi ovlivňuje prodejnost výrobků, pak tuto službu nakupujeme, když spolupracujeme s designérem. Externí grafik nám zase zpracovává veškeré inzertní podklady či propagační firemní materiály.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít