ANKETA

20. října 2003, 00:00 - (dr)
20. října 2003, 00:00

Ad 1) Pro zahraniční investory nepřicházejí například dodávky čehokoli bez dokladů naprosto v úvahu.

1) Setkali jste se někdy s šedou ekonomikou?

2) Jak by se tento jev dal odstranit?

MARTIN JAHN, generální ředitel agentury CzechInvest

To jsou firmy, které se řídí mezinárodními účetními principy a nemohly by něčím takovým ohrozit svoje jméno. A myslím, že by se jim to ani nikdo nedovolil nabídnout. S šedou ekonomikou se ale setkávají hodně v rámci pracovněprávních vztahů, kde mají velmi špatné zkušenosti se zneužíváním nemocenských dávek. Zaměstnanci se hodí marod a jdou kamarádovi stavět barák.

Ad 2) Myslím, že je to spojené s mentalitou a bude to trvat nějakou tu generaci, než přijdeme na to, že některé věci se nedělají. Je třeba, aby se daňové, celní a další úřady v Česku soustřeďovaly tam, kde je šedá ekonomika. Každý stát také přistupuje k trestání šedé ekonomiky jinak. V Americe se s nadsázkou říká, že daňový únik je horší zločin než vražda. A je fakt, že věci, které se tam dějí v rámci šedé ekonomiky, znamenají pro zúčastněné, že půjdou natvrdo sedět, pokud se na to přijde.

FRANTIŠEK HÝBNER, ředitel Českomoravské elektrotechnické asociace

Ad 1) Šedá ekonomika je především v sektoru malého a středního podnikání a velké podniky tyto možnosti v podstatě nemají.

Ad 2) Nastavit stejné parametry pro všechny. Jedním ze způsobů jsou třeba registrační pokladny, přísné zaměstnavatelské vztahy, nezneužívání sociálních dávek a podobně.

MIRKA LUPRICHOVÁ, Pension Lucie Praha

Ad 1) S nabídkou služeb či zboží bez příslušných dokladů, tedy s šedou ekonomikou jsem se setkala. V oboru hotelnictví a gastro to není výjimka. Jde o rychloobrátkové zboží, kde se kontrola dělá hůř než například ve výrobním závodě. Obejití evidence je v tomto oboru snazší.

Ad 2) Dokud nebudou jasné mantinely včetně toho, že bude existovat také postih za jejich překročení, bude existovat šedá ekonomika. Další věcí je eliminace subjektivních vlivů a náhledů. Každý daňový poradce vám při řešení konkrétního daňového problému řekne: Záleží na tom, jak se na to bude dívat váš správce. A skutečně stejnou věc dokáží správci daně v různých místech posuzovat různě.

PETR MICHÁLEK, ředitel Wincanton Trans European CZ (logistika)

Ad 1) Osobně jsem se s šedou ekonomikou nesetkal. Vím z vyprávění svých kolegů, že s tím byli konfrontováni. Je to jedna zvěcí, kterou já osobně, ani firma nehodláme akceptovat. Může se to týkat subdodavatelů, ale to už neovlivníme.

Ad 2) Jasné nastavení pravidel a jasné sankce za jejich nedodržení. Stejně jako v našem byznysu. Máme se zákazníkem stanovena pravidla a víme, že když nesplníme, co máme, musíme to zaplatit. Klasický případ jsou katastrální úřady. Ze zákona máme mít zápis do určité doby, všichni vědí, že to tak není. Jsou firmy, které vám nabízejí zápis do dvou tří dní. Je jasné, že to je naprosto nekorektní, že to je cesta, která vede přes určité finanční interesy a nikdo stím nic nedělá. n

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít