Anketa

16. prosince 2008, 00:00 - (jbn)
16. prosince 2008, 00:00

Pomůže protikrizový balíček firmám a hospodářství?

Pomůže protikrizový balíček firmám a hospodářství?

Roman Vacho, Praha výkonný ředitel Clarion Congress Hotel Prague

Předpokládám, že ekonomická krize může v našem oboru zasáhnout spíš do individuální turistiky než do té kongresové. Výlety nebo nákupní víkendy do ciziny bývají to první, co lidé v dobách finančních problémů škrtají ze svých plánů. Co se týká nastartování ekonomiky jako celku, tak si myslím, že každé snížení daní pomůže aktivitě podniků víc než nějaké dotace do bank nebo autoprůmyslu.

Jaroslava Rezlerová, Praha generální ředitelka Manpower ČR a SR, předsedkyně výboru Asociace poskytovatelů personálních služeb Situace asi potřebuje nějaké komplexní řešení. Podle našeho aktuálního průzkumu čeká v prvním čtvrtletí příštího roku poprvé po dlouhé době víc zaměstnavatelů propouštění stávajících pracovníků než přijímání nových. Jako personální agentura tuto situaci evidujeme už nyní. V době krize se totiž firmy logicky zbavují nejdříve agenturních pracovníků. A po Novém roce přijdou na řadu asi i ostatní, stálí zaměstnanci.Z hlediska personálního manažera bych proto ocenila snížení ceny práce v České republice. Propustit je velmi jednoduché, ale stále vidíme, že získat kvalitní pracovníky je obtížné. Mezi tři nejžádanější a nejhledanější profese u nás patří řemeslník, stavební dělník a řidič.

Zbyněk Frolík, Želevčice u Slaného

majitel společnosti Linet (výrobky pro zdravotnictví)

Řekl bych, že mám tentokrát štěstí, že mé podnikání se týká zdravotnictví. To nejsou zbytné věci, které kupující jen tak lehce oželí. Vládou navržený „ozdravný“ protikrizový balíček se mi jako podnikateli líbí. Nejsem si ale vůbec jistý, zda se podaří přesvědčit sociálnědemokratické poslance, aby souhlasili. Problémem téhle krize navíc je, že jde v podstatě o krizi důvěry, nechybějí třeba suroviny, ale klesá odbyt. To se potom přenáší do horší likvidity podniků, nedostupnosti finančních i lidských zdrojů.

Petr Bednář, Zábřeh na Moravě majitel konstrukční kanceláře Tebeco

Nerad bych ty návrhy příliš komentoval, nestačil jsem se v nich zatím příliš orientovat. Jako zajímavý návrh vidím zavedení odpočtu DPH pro firmy na osobní vozy. Snížení daně z příjmů by zase jistě ovlivnilo příznivě naše hospodaření, ale těžko to vyřeší problém se získáním zákazníků nebo na druhé straně kvalitních pracovníků. U nich navíc nemám problém s jejich ohodnocením – dělají vysoce kvalifikovanou práci a za to mi skutečně stojí. Chápu ovšem, že větší podniky s velkým počtem například manuálních pracovníků pálí náklady na pracovní sílu.

Marcela Morávková, Jičín

účetní, Rollatech CZ (technické lepicí pásky)

Snížení příjmové daně, ale hlavně odvodů za pracovní sílu bychom viděli určitě rádi. To je ale jenom špička problémů. Od ledna například začne platit nový systém nemocenské a malé organizace jako my jsou postaveny před řadu změn. Mají se měnit všechny formuláře i variabilní symboly pro bankovní styk – dodnes ale nic z toho nemáme k dispozici. Musíme navíc změnit software a projít školením, z něhož jsem odcházela s depresí. Stojí to čas i peníze a jednoprocentní úleva na odvodu pojistného pro podnik s pár desítkami zaměstnanců to skutečně nezachrání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým…
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít