Ani ve Svaté zemi není již nic svaté?

01. srpna 2008, 18:13 - Frank Reiss
01. srpna 2008, 18:13

Izrael

Ve čtvrtek 24. července časně ráno a mimo oficiální program navštívil Barack Obama Zeď nářků v Jeruzalémě. Jak je na tomto místě po staletí zvykem, i tento kandidát na úřad prezidenta USA využil možnosti komunikovat s Bohem tím, že mu tam nechal písemnou prosbu. Byla napsána na útržku papíru z hotelu King David, kde tu noc Obama přebýval. Z nesčetných videozáznamů je vidět, že mladík chtěl pánubohu v přečtení prosby zabránit a lísteček ze spáry zdi ukradl. Znemožnil, aby se Bůh dověděl, co si kandidát a snad příští prezident Spojených států amerických od Boha přeje.
Byl-li by lístek před lidmi utajen, byli bychom jen mohli hádat, co si člověk v nejsložitější a nepředstavitelně náročné honbě za zaměstnáním přeje. Zdá se však, že je jen málo toho - nebo téměř nic -, co by člověk respektoval. Výjimkou nebyl ani mladík připomínající vzhledem ortodoxního Žida, od něhož by se očekávalo, že bude respektovat nejsvětější místo judaismu.
Tento čin, považovaný mnoha lidmi a nejenom těmi náležícími k židovské víře za zločin, bude, doufejme, za zločin považován i v Izraeli.
Americké pořekadlo praví „Every Cloud has a Silver Lining“ (Každý mrak má stříbrnou podšívku.). V tomto případě, měla-li zůstat prosba k Bohu utajena, by si mnozí mysleli, že to jediné, co si Obama přál, bylo „Bože zařiď, abych vyhrál volby“. Avšak díky tomuto malému a ubohému zločinci víme, že je to jinak. Obama prosil:
„Bože – ochraňuj moji rodinu a mne. Odpusť mi moje hříchy a pomoz mi vyvarovat se pýchy a zoufalství. Dej mi moudrost dělat to, co je správné a spravedlivé, a použij mne jako nástroj své vůle.“ (bez podpisu).
Tato modlitba je upřímná bez nutnosti říkat líbivé a často nesplnitelné sliby, ale hlavně nechtěně ukázala lidskou stránku kandidáta, která tak často v kampani tohoto druhu může znamenat fatální krok na politické šachovnici.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít