Ani heverem!

03. srpna 2007, 22:12 - Jiří Pšenička
03. srpna 2007, 22:12

Naši poslanci mohou spáchat prakticky cokoli, kromě roku před volbami

Můžete mlátit manželku, týrat děti, krást v supermarketu, jezdit autem „na šrot“ opilí, pronášet xenofobní výroky a mít kapsy nadité úplatky. Jste-li poslancem či senátorem, můžete prakticky cokoli. Jedna výjimka však existuje - smůlu máte, je-li těsně před volbami. Praskne-li na vás něco, budete přinuceni složit mandát, protože vaše strana chce voličům v rámci kampaně předvést, že je připravena pouhý náznak nezákonného jednání tvrdě potírat. Říkají tomu presumpce viny. Proto se musel loni v lednu ze sněmovny odporoučet poslanec Vladimír Doležal (ODS), který byl obviněn, že žádal úplatek 800 tisíc korun pro svého stranického kolegu. Ve stejné době i konkurenční ČSSD vypudila z dolní komory kvůli „kakaové aféře“ matadora Michala Krause. Stát se jim to dnes, mohli by setrvat. Nepsaná pravidla politické kultury byla dočasně liberalizována. Horní komora se dnes klidně může přejmenovat na plynovou. Je neuvěřitelné, že tato česká sněmovna lordů, kde by se předpokládalo, že nalezneme výkvět národa, největší osobnosti veřejného života, morální autority, které se ve společnosti budou snažit hroty spíše otupovat, dnes sama rozdmýchává rasismus. „To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou,“ vzkazuje bílé většině lidovecký senátor a nadále vicepremiér Jiří Čunek. „Jsem rasistka, nesouhlasím s integrací cigánů,“ říká o sobě místopředsedkyně výboru pro lidská práva Liana Janáčková. Ti, kteří ponechávají Čunka a Janáčkovou ve funkcích, si neuvědomují, s jakým démonem zacházejí. Jakýkoli jiný rasistický projev bude teď poměřován s tolerovanými výroky ústavních činitelů. Mohou-li oni urážet cikány, proč ne my? Hranice politické korektnosti byly posunuty. A tak se už stejně beztrestně vyjadřují i regionální politici. Břeclavský zastupitel Tomáš Nepraš označuje romské etnikum za černé ludry. Určitě se přidají další. A stačí už velmi málo, aby v ulicích začala téct krev.
Ale nejde jen o podněcování rasismu. Horní komora mlčí i k jiným selháním svých členů, čímž dále podkopová svou už i tak nízkou autoritu. Senátor za ODS Vlastimil Sehnal čelí vážnému podezření, že před lety, ještě jako starosta obce Lipůvka na Blanensku, nakoupil pro obec pozemek takovým způsobem, že na tom vydělal on i jeho přátelé - třičtvrtě milionu korun. Jeho bývalý řidič a obchodní partner Roman Machač, který se na realitní transakci podílel, o tom na tajně pořízeném zvukovém záznamu, který odvysílala Česká televize, hovoří jasně: „Já jsem dostal 30, 40, švagr 30 a on 750 tisíc,“ vyčítá Sehnalovi, že se „nešábli“ spravedlivě. A pan senátor? Dál sedí ve Valdštejnském paláci. Ani náznak toho, že by jej jeho rodná partaj vyzvala ke složení mandátu. Proč také, jestliže senátorem loni do poslední chvíle mohl zůstat i chomutovský Alexandr Novák, šedá eminence celé severočeské ODS, dnes souzený v mnohem větší korupční kauze (úplatek měl činit 43 milionů korun).
Někdy jde o zločiny, jindy o projevy bohorovnosti. Poslanci, vědomi si své imunity a nedotknutelnosti mandátu, se třeba nestydí, že za peníze daňových poplatníků jezdí po světě hrát golf a tenis. Čtyři členové Topolánkovy ODS, která tak urputně bojuje za zlikvidování deficitu veřejných financí, se chlubí tím, že zvítězili na meziparlamentním evropském golfovém turnaji ve Skotsku. Mohli bychom být sice pyšní, že Pavel Suchánek, Radim Fiala, Vladimír Šoltys a Jiří Polanský jsou na „greenu“ tak dobří, ale spíše bychom uvítali, kdyby více času trávili běžnou poslaneckou prací. Rozhodně nepatří k těm, kteří by oslňovali aktivitou. Jednoduchou obranou proti zneužívání cest k turistickým výletům by bylo zveřejňování těchto akcí na sněmovním webu. Každý poslanec by si rozmyslel, čeho se zúčastní, či nezúčastní. To se týká i dalších prebend. Příznačné však je, že ve Skotsku byl i kancléř sněmovny Petr Kynštetr, který je ve funkci od roku 1990. Jak to asi dělá, že si dokázal tak dlouho udržet podporu všech parlamentních stran?
Do řádných sněmovních voleb zbývají tři roky. Lze se vsadit, že minimálně příští dva žádný ze zákonodárců malostranské paláce neopustí, byť by měl na hlavě tunu másla. Ale ten poslední rok ona předvolební komedie začne nanovo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má…
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Technologie
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít