Ani heverem!

03. srpna 2007, 22:12 - Jiří Pšenička
03. srpna 2007, 22:12

Naši poslanci mohou spáchat prakticky cokoli, kromě roku před volbami

Můžete mlátit manželku, týrat děti, krást v supermarketu, jezdit autem „na šrot“ opilí, pronášet xenofobní výroky a mít kapsy nadité úplatky. Jste-li poslancem či senátorem, můžete prakticky cokoli. Jedna výjimka však existuje - smůlu máte, je-li těsně před volbami. Praskne-li na vás něco, budete přinuceni složit mandát, protože vaše strana chce voličům v rámci kampaně předvést, že je připravena pouhý náznak nezákonného jednání tvrdě potírat. Říkají tomu presumpce viny. Proto se musel loni v lednu ze sněmovny odporoučet poslanec Vladimír Doležal (ODS), který byl obviněn, že žádal úplatek 800 tisíc korun pro svého stranického kolegu. Ve stejné době i konkurenční ČSSD vypudila z dolní komory kvůli „kakaové aféře“ matadora Michala Krause. Stát se jim to dnes, mohli by setrvat. Nepsaná pravidla politické kultury byla dočasně liberalizována. Horní komora se dnes klidně může přejmenovat na plynovou. Je neuvěřitelné, že tato česká sněmovna lordů, kde by se předpokládalo, že nalezneme výkvět národa, největší osobnosti veřejného života, morální autority, které se ve společnosti budou snažit hroty spíše otupovat, dnes sama rozdmýchává rasismus. „To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou,“ vzkazuje bílé většině lidovecký senátor a nadále vicepremiér Jiří Čunek. „Jsem rasistka, nesouhlasím s integrací cigánů,“ říká o sobě místopředsedkyně výboru pro lidská práva Liana Janáčková. Ti, kteří ponechávají Čunka a Janáčkovou ve funkcích, si neuvědomují, s jakým démonem zacházejí. Jakýkoli jiný rasistický projev bude teď poměřován s tolerovanými výroky ústavních činitelů. Mohou-li oni urážet cikány, proč ne my? Hranice politické korektnosti byly posunuty. A tak se už stejně beztrestně vyjadřují i regionální politici. Břeclavský zastupitel Tomáš Nepraš označuje romské etnikum za černé ludry. Určitě se přidají další. A stačí už velmi málo, aby v ulicích začala téct krev.
Ale nejde jen o podněcování rasismu. Horní komora mlčí i k jiným selháním svých členů, čímž dále podkopová svou už i tak nízkou autoritu. Senátor za ODS Vlastimil Sehnal čelí vážnému podezření, že před lety, ještě jako starosta obce Lipůvka na Blanensku, nakoupil pro obec pozemek takovým způsobem, že na tom vydělal on i jeho přátelé - třičtvrtě milionu korun. Jeho bývalý řidič a obchodní partner Roman Machač, který se na realitní transakci podílel, o tom na tajně pořízeném zvukovém záznamu, který odvysílala Česká televize, hovoří jasně: „Já jsem dostal 30, 40, švagr 30 a on 750 tisíc,“ vyčítá Sehnalovi, že se „nešábli“ spravedlivě. A pan senátor? Dál sedí ve Valdštejnském paláci. Ani náznak toho, že by jej jeho rodná partaj vyzvala ke složení mandátu. Proč také, jestliže senátorem loni do poslední chvíle mohl zůstat i chomutovský Alexandr Novák, šedá eminence celé severočeské ODS, dnes souzený v mnohem větší korupční kauze (úplatek měl činit 43 milionů korun).
Někdy jde o zločiny, jindy o projevy bohorovnosti. Poslanci, vědomi si své imunity a nedotknutelnosti mandátu, se třeba nestydí, že za peníze daňových poplatníků jezdí po světě hrát golf a tenis. Čtyři členové Topolánkovy ODS, která tak urputně bojuje za zlikvidování deficitu veřejných financí, se chlubí tím, že zvítězili na meziparlamentním evropském golfovém turnaji ve Skotsku. Mohli bychom být sice pyšní, že Pavel Suchánek, Radim Fiala, Vladimír Šoltys a Jiří Polanský jsou na „greenu“ tak dobří, ale spíše bychom uvítali, kdyby více času trávili běžnou poslaneckou prací. Rozhodně nepatří k těm, kteří by oslňovali aktivitou. Jednoduchou obranou proti zneužívání cest k turistickým výletům by bylo zveřejňování těchto akcí na sněmovním webu. Každý poslanec by si rozmyslel, čeho se zúčastní, či nezúčastní. To se týká i dalších prebend. Příznačné však je, že ve Skotsku byl i kancléř sněmovny Petr Kynštetr, který je ve funkci od roku 1990. Jak to asi dělá, že si dokázal tak dlouho udržet podporu všech parlamentních stran?
Do řádných sněmovních voleb zbývají tři roky. Lze se vsadit, že minimálně příští dva žádný ze zákonodárců malostranské paláce neopustí, byť by měl na hlavě tunu másla. Ale ten poslední rok ona předvolební komedie začne nanovo.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít