Anglosasové v srdci Evropy

18. června 2008, 19:43 - Pavel Hanslíček
18. června 2008, 19:43

Z kanceláří Linklaters v Česku, ...

Celý podtitul: Z kanceláří Linklaters v Česku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku vznikne nová právnická firma

Ještě nemá ani jméno, ani logo a již teď je jisté, že se stane jednou z největších právnických kanceláří na českém trhu. Řeč je o společnosti, která vznikne spojením českého, slovenského, maďarského a rumunského zastoupení mezinárodní právní firmy Linklaters. Ta se totiž rozhodla opustit zmíněné trhy a zaměřit se ve středoevropském regionu na Rusko a Polsko. Týdeníku EURO to potvrdil advokát pražské kanceláře Linklaters a budoucí partner vznikající regionální právnické společnosti Kamil Blažek. „Dohodli jsme se s Linklaters na vzniku nové společnosti, která převezme veškeré aktivity kanceláří Linklaters v Praze, Bratislavě, Budapešti a Bukurešti,“ říká Blažek. Nová firma by měla zahájit činnost k 1. listopadu 2008 a hned od počátku bude mít více než tři stovky zaměstnanců, z toho 134 právníků. „O struktuře společnosti, logu a názvu nyní intenzivně diskutujeme s externími odborníky. K jejich oznámení dojde zřejmě na konci léta,“ dodává Blažek.

JEDE SE Dál Změna názvu společnosti prý nebude mít dopad na nabízené služby. „Nadále se chceme věnovat špičkovým transakcím pro významné klienty a ne každodennímu právnímu servisu s nízkou přidanou hodnotou. Tomu odpovídají ceny za naše služby, ale také jejich kvalita,“ vysvětluje Blažek. V důsledku této strategie v Česku nepočítá s významným nárůstem počtu právníků. „V příštích letech to může být do deseti procent. Český trh je totiž v oblasti námi poskytovaného servisu poměrně nasycen. Naopak v Rumunsku lze počítat s daleko silnějším růstem,“ doplňuje Blažek. Česko je s padesáti právníky největší kanceláří vznikající skupiny.
Změna však nastane v počtu partnerů, který se zvýší z osmi na dvanáct. „Dosavadní počet partnerů byl vzhledem k objemu právního poradenství poněkud poddimenzován, což nám samostatnost umožní změnit,“ říká Blažek. Celou společnost povede současný řídící partner Linklaters pro střední Evropu Jason Mogg a pozice českých partnerů zaujme Blažek a dosavadní tři čeští partneři Lukáš Ševčík, Klára Štěpánková a Luděk Vrána. Rovněž se rozšíří skupina potenciálních zákazníků. „Dosud jsme oslovovali hlavně mezinárodní klientelu, nyní se chceme více zaměřit také na silné regionální společnosti včetně českých,“ tvrdí advokát.
K růstu mohou přispět i další faktory. Jedním z nich je, že si společnost uchová pozici preferovaného partnera pro Linklaters. To podle Blažka znamená, že pro Linklaters budou pracovat na většině středoevropských transakcí. Nicméně partnerství s Linklaters není exkluzivní, nově vznikající společnost bude tedy moci pracovat na společných transakcích i s jinými mezinárodními kancelářemi. Další výhodou má být firemní kultura typická pro anglosaské právnické firmy. „Její udržení je pro nás prioritou. Naše otevřená firemní kultura totiž usnadňuje komunikaci uvnitř firmy a je oceňovaná i našimi klienty. Díky ní jsme více orientovaní na byznys, a tak nabízíme hlavně řešení problémů namísto akademických právních analýz,“ doplňuje partner Luděk Vrána.
Po propojení jednotlivých kanceláří Linklaters na čtyřech trzích se počítá s expanzí. „V posledních šesti letech jsme se podíleli společně s místními právnickými kancelářemi na transakcích na Ukrajině, Balkáně a v Turecku. Tato spolupráce funguje dobře, ale neumožňuje výraznější expanzi. Proto chceme naše zkušenosti zúročit a v těchto zemích postupně otevírat vlastní zastoupení,“ vysvětluje Blažek. Do listopadu příštího roku by mohla ve zmíněných zemích vzniknout alespoň jedna kancelář. Vstup na trh se může uskutečnit jak formou akvizice místní kanceláře, tak založením pobočky na zelené louce. „Ukrajina a Balkán jsou v podobné situaci jako Česko před deseti lety. Existuje zde tedy opravdu zajímavý prostor pro další růst,“ potvrzuje partnerka Klára Štěpánková.

Dobré vyhlídky Posoudit vyhlídky nově vznikající společnosti není jednoduché. Většina oslovených tuzemských konkurentů se k této otázce odmítla vyjádřit. Výjimkou byl Jaroslav Havel, zakládající partner významné české právní kanceláře Havel & Holásek. „Odchod Linklaters je první srovnatelnou událostí v takovém rozsahu. Již v roce 2006 sice středoevropský trh opustila významná německá kancelář Haarmann Hemmelrath a místní partneři v Praze, Vídni, Bukurešti a Budapešti se pokusili vytvořit podobnou síť kanceláří, jakou nyní připravují středoevropská zastoupení Linklaters. Snaha nástupců kanceláře Haarmann Hemmelrath byla však úspěšná jen částečně a lokální kanceláře se nakonec zmenšily. Nicméně týmy místních kanceláří Haarmann Hemmelrath byly menší než u Linklaters, kteří tak mají daleko lepší výchozí pozici. Zachovají-li si kvalitu služeb, vztah k Linklaters a hlavně současné právníky, rozhodně mohou uspět,“ domnívá se Havel. Podle něj je klíčové udržení právě kvalitních zaměstnanců, pro něž musí nově vznikající firma vytvořit zajímavou vizi. S tím souhlasí i zástupci pražské kanceláře Linklaters. „Kvalita námi poskytovaných služeb je daná kvalitou zaměstnanců. A chceme-li nadále dělat špičkové transakce, musíme tyto lidi udržet a samozřejmě zachovat i současnou vysokou úroveň platů,“ říká Blažek. Přitom zástupci pražské kanceláře Linklaters potvrzují, že v posledních měsících jejich právníky oslovují konkurenti. „Odchodů se ale nebojíme. Nabízíme zajímavou perspektivu růstu, navíc odloučení od Linklaters nám umožní vyšší pružnost v odměňování a tedy v odůvodněných případech nabídnout zajímavou motivační složku mzdy,“ dodává partner Lukáš Ševčík.
Vznikající právnické společnosti také nahrává to, že důvodem odchodu Linklaters ze zmíněných čtyř trhů není nízká ziskovost středoevropských operací, ale především složení zákazníků odlišné od těch, kterým tato původně britská kancelář nejčastěji radí. Do Ruska a Polska, na které se v Linklaters rozhodli zaměřit, totiž míří daleko větší počet velkých investičních bank a nadnárodních korporací než třeba do Česka a Maďarska. „Naše pobočky jsou nadprůměrně ziskové, ale z hlediska nové globální strategie Linklaters nejsou opouštěné východoevropské trhy dlouhodobě vzhledem k jejich absolutní velikosti dostatečně rozsáhlé,“ doplňuje Blažek. Nově vzniklá společnost počítá s klienty původních čtyř středoevropských poboček Linklaters. K těm například v Česku patří společnosti jako UniCredit Bank, JPMorgan, Česká spořitelna, ECM, RWE, E.ON, Morgan Stanley, Deutsche Bank, ING, ČSOB, Tesco či Vodafone a další.

Situace - mezinárodní právní kancelář Linklaters opouští ČR, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko
- aktivity poboček převezme nová společnost, která bude mít 134 právníků
- v České republice bude patřit s padesáti právníky k největším na trhu
- se zahájením činnosti se počítá od 1. listopadu 2008

Tabulka
Silná pozice Počet právníků vznikající kaceláře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít