Andrej Babiš: Schopnost podnikat nesmí stát na schopnosti krást

29. dubna 2015, 09:00 - Andrej Babiš
29. dubna 2015, 09:00

Dostala se mi na pracovní stůl precizně zpracovaná tabulka nákladů a výnosů anonymní restaurace. Na levé straně je pečlivě zaznamenán dnešní stav – včetně práce cizinců načerno, zatajovaných tržeb a krácení daně. Tato část dokazuje, že se dá za těchto podmínek jakž takž přežít. Pravá strana tutéž situaci popisuje za předpokladu, že by vše mělo být podle zákona: zaměstnanci řádně zaplaceni, odvedeno pojištění, všechny nákupy a prodeje s dokladem, poctivě přiznaná DPH. A jaksi to nevychází.

O komentář k tabulce jsem byl požádán profesním časopisem v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb. Z e-mailu jsem vycítil nevyřčenou otázku: Co s tím uděláme, pane ministře? Opravdu chcete ty daně vybírat?

To si pište, že chci. Ze všech stran jsem ujišťován, že poctiví podnikatelé daně platí a těch nepoctivých je hrstka. Z pohledu statistik to tedy vypadá spíše na pořádnou lopatu než na hrstku, ale budu optimista. Statistiky jsou nepřesné a nemám důvod zpochybňovat zástupce profesních a podnikatelských svazů, kteří elektronickou evidenci podporují a za své členy se perou.

V tom případě hledím na tabulku vypracovanou někým výjimečným, kdo zřejmě nejdříve začal podnikat a teprve potom počítal. Za poslední roky nedošlo na trhu k žádným zlomovým okamžikům, které by výrazně změnily podmínky. Ani dramatická inflace, ani deflace, ani daňové změny. Zato teď se v oboru pohostinství daňová změna chystá, a to k lepšímu: na jídlo v restauraci bude daň 15 procent místo dnešních 21.

Zločin na všech občanech

Schopnost podnikat nestojí a nemůže stát na tom, kdo umí lépe krást. Každý, kdo si dá pivo a guláš, platí v ceně i DPH. V dobré víře, že za vybrané peníze stát zajistí jeho rodičům důchody, dětem vzdělání, všem zdravotní péči, postaví mosty a silnice, uhasí požáry, opraví památky, dopadne a potrestá zloděje a tak dále.

Povinností občanů včetně podnikatelů je dodržovat všechny zákony, tedy i ty daňové. Povinností státu je vymoci dodržování práva, tedy i vybrat daně. Krácení daně je zločinem na všech občanech. Nerad bych se dočkal nějaké tabulky, která bude dokazovat, že je v zájmu podnikání krást v supermarketu, neplatit faktury a posílat dodavatele v sudech na dno přehrady. Přeháním? Ano, ale logiku to má stejnou.

Autor je ministrem financí


Čtěte také:

Babiš ustupuje. Evidence tržeb se nebude týkat drobných řemeslníků, tvrdí

Babiš chystá účtenkovou loterii, má pomoci evidenci tržeb

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít