Anarbek Karašev: Investory lákáme i na dvanáctiprocetní DPH

08. prosince 2010, 03:43 - Tomáš Stingl
08. prosince 2010, 03:43

Kazachstán se chce dostat mezi 50 nejvyspělejších zemí světa. Hodlá proto diverzifikovat hospodářství, aby nebylo závislé jen na těžbě surovin. Zahraniční firmy láká třeba na nízkou sazbu DPH nebo na státní dotace. České pivo či náklaďáky Tatra přitom prý mají v středoasijské zemi vynikající jméno, říká kazachstánský velvyslanec Anarbek Karašev.

Foto: Jakub Stadler

Kazachstán prožívá velký hospodářský boom. Kam má hospodářství země v nadcházejícím období zamířit?

V současné době je zahájen Strategický plán rozvoje Kazachstánu do roku 2020. Ten předpokládá, že v následujících 10 letech by se kazachstánská ekonomika měla stát dostatečně konkurenceschopnou a diverzifikovanou, a stát vstoupí do top 50 nejkonkurenceschopnějších zemí na světě. Je naplánováno zvýšení výkonu hospodářství o více než jednu třetinu v porovnání s úrovní roku 2009.

Největším bohatstvím Kazachstánu jsou ovšem v současnosti bezesporu nerostné suroviny. Hodláte posílit i jiná odvětví?

Hlavním odvětvím sice zůstane těžba a zpracování energetických zdrojů, nicméně vzhledem k postupnému většímu zaměření na nekomoditní obory poroste hodnota průmyslových výrobků, včetně hutnictví, strojírenství a chemického průmyslu.

Realizace těchto ambiciózních plánů by se mohly zúčastnit i české firmy. Poptávka po moderních technologiích se v Kazachstánu bude jen zvyšovat.

Kromě toho se blíží ke konci Program „100 škol, 100 nemocnic“, který byl zahájen v roce 2007. V jeho rámci se v různých regionech Kazachstánu staví školy a zdravotnické instituce, které by měly výrazně zvýšit úroveň sociálního zabezpečení v celé zemi a vytvořit základ pro kvalitní růst.

Na jaké obchodní pobídky lákáte zahraniční firmy?

Je to liberální daňový systém, liberální investiční klima v oblasti administrativních překážek, a zejména pak relativně nízká sazba DPH, která je jen 12 procent.

Celkově se v Kazachstánu průběžně velmi pracuje na zlepšení investičního klimatu. Byl vytvořen systém státní podpory přímých investic do prioritních sektorů ekonomiky. Od roku 2003 mají investoři, kteří chtějí s využitím moderních technologií investovat do vytváření nových nebo do rozšíření stávajících zařízení, následující pobídky:

Jednak je to osvobození od cla při dovozu zařízení a jeho součástí, které je pro investiční projekt nutné a které se v Kazachstánu nevyskytuje.

Dále poskytujeme státní dotace na vlastnictví nebo využívání pozemků, budov, strojů a zařízení, výpočetní techniky, měřicích a kontrolních přístrojů a zařízení, průmyslových a hospodářských vybavení či motorových vozidel (kromě osobních vozů).

Také poskytujeme investiční daňové úlevy u daně z příjmu právnických osob, daně z pozemků a daně z nemovitosti fyzických osob Republiky Kazachstán, a to u projektů na vytvoření nových továren nebo na rekonstrukci továren stávajících.

Vedle toho funguje v Kazachstánu několik volných ekonomických zón, ve kterých jsou různé druhy daňových úlev.

Kde by se mohly zejména uplatnit české firmy?

Mohou s velkým úspěchem pracovat v oblasti stavebnictví, farmacie, energetiky a strojírenství. Jedním ze základních směrů spolupráce je oblast zemědělství, které má v Kazachstánu obrovský potenciál. Cílem je zajistit, aby se zemědělská výroba stala jedním z hlavních exportních odvětví země. Čeští investoři mohou vkládat investice do vytváření mléčných farem, chovu dobytka a montáže zemědělských strojů.

Jaké je v současnosti v Kazachstánu povědomí o české produkci?

České výrobky jsou kazašskému národu dobře známy od sovětské doby, už tehdy jsme měli dobré hospodářské vztahy. „Zlaté české ruce“ se v naší zemi kdysi účastnily tvorby průmyslových komplexů a výstavby rodinných domů. České výrobky byly populární a původní české značky byly každému známy. Starší lidé ještě pamatují například dobrá nákladní auta Tatra nebo výborné české pivo. Nyní, kdy se české výroby spolu s českými technologiemi vracejí zpět na náš trh, lze spolupráci chápat jako pokračování dobré tradice.

V některých postsovětských republikách bývá problém s přetrvávající nadměrnou byrokracií. Nakolik se liberalizovala vaše ekonomika?

Podle údajů ratingových agentur zaujímá Kazachstán 63. místo na světě v kategorii snadného podnikání, předstihl i takové země, jako je Rusko a Čína. V žebříčku globální konkurenceschopnosti je Kazachstán na 66. místě. Od získání nezávislosti přesáhl objem zahraničních investic investovaných do naší ekonomiky 100 miliard dolarů. Tyto údaje naznačují nejen důvěru zahraničních obchodníků, ale i vhodné podmínky, které vláda Kazachstánu vytvářela, aby přilákala zahraniční kapitál.

Vaše země leží hluboko ve vnitrozemí Asie, takže pro českou firmu může být určitým oříškem doprava zboží. Chystá se i v dopravní dosažitelnosti Kazachstánu nějaké zlepšení?

Ano chystá, a to v souvislosti se zahájením gigantického projektu výstavby dálnice „západní Čína západní Evropa“ o délce asi 2 800 kilometrů. Ta prochází přes území Kazachstánu a je na ní do budoucna naplánován pohyb zboží z jihovýchodní Asie do Evropy a zpět v objemu více než 330 milionů tun nákladu za rok.

Kazachstán je součástí celní unie s Ruskem a Běloruskem. Existují nějaké plány na snížení cla pro české či evropské společnosti?

Proces formování celní unie vstupuje do cílové rovinky. Projekt vytváří perspektivní příležitosti pro zahraniční společnosti ve všech třech státech. Každý stát včetně Kazachstánu může být využit jako odrazový můstek pro osvojení si obrovského trhu s téměř 170 miliony lidí. Tím se vyhnou mnoha celním překážkám, sníží se náklady na dopravu zboží, bude zjednodušen přístup k infrastruktuře tří zemí. Je vytvořen jednotný trh s celkovým HDP o objemu dva biliony dolarů.

Při formování celní unie navrhla kazachstánská strana vytvořit přechodné období celních výsad pro státy Volné ekonomické zóny (VEZ) – strany se dohodly, že stávající zvýhodněný režim platí do roku 2017 pro obyvatele registrované ve VEZ do 1. ledna 2012. Proto země VEZ včetně Kazachstánu jsou pro zahraniční firmy dobrým začátkem. Zároveň se bude zvyšovat ekonomická přitažlivost samotných zemí VEZ.

V rámci celní unie kromě toho, že nebudeme platit poplatky, budou vzájemně uznávána všechna veterinární osvědčení, ocenění a další dokumenty, které budou uznány na území tří států. Tedy jakmile jednou obdržíte osvědčení v Kazachstánu, může jej podnik použít i v Rusku a Bělorusku.

Nepochybně lze říci, že realizace tak obrovského projektu, jako je celní unie, na jedinečném euroasijském prostoru nebude tak hladké. Očekáváme jednání zaměřená na dosažení dohod mezi stranami. Je nutné vzít v úvahu zájmy všech stran, ale hlavní práce je již za námi a nyní je celní unie novou realitou v globální ekonomice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít